Spacerkiem do Klubu Nauczyciela

Wybierając się na kulturalny, aczkolwiek jesienny spacer, tym razem za cel podróży wybrałam Sekcję Edukacji i Klubu Nauczyciela, która – choć skromna – działa prężnie, a efekty jej pracy zna wielu sochaczewian. Sekcją tą kieruje sympatyczna i pełna ciepła Teresa Kłujszo, która umiłowała szachy i niejednokrotnie udowodniła, że jest to gra królewska, miejska i uczy myślenia oraz… kultury.
W szachy może grać każdy, nawet jeśli nie jest królem. „Aktywność szachowa bowiem mocno koreluje z późniejszymi sukcesami uczniów w dziedzinie matematyki, przyswajania języków obcych, czy czytania ze zrozumieniem oraz zdolności podejmowania decyzji. W szachy grają gracze z całego świata- bez względu na miejsce zamieszkania oraz… wiek”. To również gra rodzinna, w której przy jednym stole może usiąść dziadek, babcia, mama, tata, dziecko, ciocia i wujek. Jak wielką cieszy się popularnością, świadczy chociażby fakt, że ta działalność Klubu Nauczyciela wciąż się rozrasta, a na zawody szachowe organizowane w naszym mieście przyjeżdżają zawodnicy z całego Mazowsza. Spektakularny jest także pokaz żywych szachów, w którym uwielbiają brać udział dzieci, a ich potyczki chętnie oglądane są przez szerokie grono publiczności. Szkolenia oraz rozgrywki szachowe prowadzi tu instruktor Stanisław Osiecki, Instruktor Klasy I.
Szachy, to jednak nie wszystko. Tu, przy ul. Hanki Sawickiej 5, działa również Chór Nauczycielski „Vivace” pod batutą Piotra Milczarka. Jest to chór amatorski, rodzinny, w którym śpiewają miłośnicy pieśni chóralnej z miasta oraz powiatu sochaczewskiego. Chór znany jest z aktywnej działalności koncertowej a pieśniami patriotycznymi, okolicznościowymi i sakralnymi uświetnia uroczystości miejskie, gminne i religijne oraz lokalne imprezy kulturalne. Na pułkach stoją też trofea, które dowodzą, że w konkursach i przeglądach, chór niejednokrotnie zdobywał czołowe miejsca.
Nie każdy również wie, że w tym małym klimatycznym miejscu odbywają się wernisaże wielu wspaniałych artystów, którzy chętnie prezentują w Klubie swoją twórczość, edukując kolejne pokolenia adeptów sztuki. I tak Sekcja Edukacji i Klubu Nauczyciela rozwinęła swoje skrzydła, biorąc na warsztat zamiłowanie do malowania, rysowania, wycinania i składania… a zajęcia artystyczne prowadzone przez panią Krystynę Beatę Bogdańską są nieszablonowe oraz rozwijają wyobraźnię dzieci. Również Bofzin Łukasz Kuciński zagląda tu czasem i razem ze swoimi podopiecznymi rysuje świat komiksowych bohaterów, w którym każdy bez wyjątku może stworzyć swoją opowieść.
Zapoznając się z atrakcjami Klubu nie zauważyłam upływającego czasu i nagle za oknem zrobiło się szaro i ponuro. A jednak tutaj, wśród szkolnych świateł, wracam do czasów swojego dzieciństwa – lekcji gry na gitarze… I to nie przypadek przeniósł mnie w czasie a Andrzej Kopa, który uczy dzieci, młodzież i dorosłych… gry na tym popularnym instrumencie.
Tu w ciszy murów Szkoły Podstawowej nr 3 prawie szeptem rozmawia się o filmie, sztuce i literaturze. Tu do głowy przychodzą kolejne pomysły, kolejne wystawy i tu znalazłam też książkę… po którą przyszłam.
Jeszcze chwilkę zostaję wsłuchując się w dźwięki gitary, jeszcze zamieniam kilka słów z artystami, nauczycielami. I tak myślę sobie, że nie ma kultury bez edukacji, edukacji bez oświaty… O, i może dlatego warto tu przyjść, zapisać się na szachy, zacząć śpiewać w chórze… Żebym to ja jeszcze słuch miała wzdycham i patrzę się na opasłą księgę. Dobrze, że czytać potrafię i wpisuję na listę kolejnych adeptów sztuki.
AWA

Fot.: Krystyna Bogdańska, Łukasz Kuciński.

Oryginalny artykuł

przekaznik-z-bofzinem-jedno-zdanie

dostępny w „Ziemi Sochaczewskiej” oraz pod adresem: http://chor-vivace.blogspot.com/2016/10/spacerkiem-do-klubu-nauczyciela_12.html