Bitwa na Dwa Wiersze

23 czerwca 2017 roku Klub KONTRAST Sochaczewskiego Centrum Kultury powitał lato wraz z miłośnikami poezji, którzy przyjechali do nas z różnych zakątków Mazowsza, żeby stoczyć… „Bitwę na dwa Wiersze”.

 

„Bitwie” przewodniczył zaproszony przez sochaczewskiego poetę Tadeusza Hutkowskiego Maciej Woźniak – nie tylko poeta, lecz także felietonista muzyczny i literacki, który publikował m.in.: w „Tygodniku Powszechnym”, „Twórczości”, „Literaturze na Świecie” i został nominowany do Nagrody im. Józefa Czechowicza, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego – Orfeusz 2013.

 

I tu – na scenie w kształcie fortepianu, w światłach reflektorów – rozegrała się pierwsza batalia słowna, zwana przez wszystkich „dyskusją”, w której to spór dotyczący sztuki pisania wierszy zamienił się w wir metafor zamknięty w tomiku „Obywatelstwo Podwójnego Kraju” autorstwa zaproszonego gościa – Macieja Woźniaka. Nie pozostało nic innego, jak stoczyć bitwę nie o dwa o dwadzieścia cztery wiersze – w których to wersach, gdzieś między kartkami, uczestnicy konkursu zamknęli swoje myśli, marzenia… historie.

 

Nie jeden wiersz wzruszył publiczność do łez, nie jeden rozbawił, ale każdy bez wyjątku okazał się być najpiękniejszą nieoszlifowaną perełką ludzkiej duszy. Ciepłym powiewem lata natomiast można nazwać występ utalentowanej, młodej wokalistki Anity Znamirowskiej – zwyciężczyni projektu „Sochaczew rozśpiewany”,  przypominając kontrastowiczom zapomniane piosenki Edyty Geppert, Ireny Jarockiej czy Anny Jantar.

 

Tuż po recitalu Anity, Jury odczytało wyniki „Bitwy na dwa wiersze”, w którym bój o… słowo wygrał Łukasz Szewczyk, redaktor znanej czytelnikom „Kulturki”, a którego zwycięski wiersz prezentujemy poniżej.

 

Łukaszowi serdecznie gratulujemy wygranej i jednocześnie wszystkim poetożercom życzymy słonecznego lata,  pełnego inspiracji, które – mamy nadzieję – zaprezentujecie w kolejnej odsłonie „Bitwy na dwa Wiersze” już we wrześniu.

 

Do zobaczenia!

Wiersz napisany w Ortopedyczno- Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi, Oddział Chirurgii Ręki w Poznaniu.

 

Za okratowanym oknem

słyszę gołębie

z chęcią wzniósłbym się

jak one i wbił szpony w szyję słońca

widzę srokę przy oknie

dyżurki pielęgniarek

całkiem podobna do nich

kroczy dostojnie acz nerwowo

po rdzy dachówek

Dach ten jest granicą

A niebo wyzwoleniem

Wielkim młotem rozbijającym mur

 

Łukasz Szewczyk

 
fot. Małgorzata Kazur – Echo Powiatu

 Tekst: Anna Wolińska