Pierwszy Piknik Wojska Polskiego w Sochaczewie

Ponad tysiąc mieszkańców Sochaczewa 15 sierpnia 2017 wzięło udział w Pierwszym Pikniku Wojskowym zorganizowanym przez Sochaczewskie Centrum Kultury i 3. Warszawską Brygadę Rakietową Obrony Powietrznej.
Otworzył on zupełnie nową przestrzeń kulturalną naszego miasta – wspólnego biesiadowania w rodzinnej atmosferze, łącząc sztukę z patriotyzmem. Piknik oficjalnie otworzył dyrektor SCK Artur Komorowski, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Joanna Niewiadomska-Kocik oraz porucznik Tomasz Gałasz. Imprezę ciekawie poprowadził Arkadiusz Mamcarz, z poczuciem humoru zapraszając do wspólnego udziału w przygotowanych atrakcjach.
A że piknik odbył się w Święto Wojska Polskiego, nie zabrakło okolicznościowych baloników, animacji dla dzieci, flag, tradycyjnej grochówki, chleba i piosenki żołnierskiej. Utwory wykonał znany już sochaczewianom wokalny zespół mundurowy PATRIA pod kierunkiem Arka Mamcarza, który w swym repertuarze przypomniał wszystkim „Sanitariuszkę Małgorzatkę”, „Pałacyk Michla” czy „Piosenkę o Warszawie”.
Publiczność także wzięła udział w quizach tematycznych przygotowanych przez Renatę Grzybowską i Kingę Łażewską z Biblioteki JW. 1560. Nagrody zwycięzcom wręczali zastępca burmistrza Marek Fergiński oraz porucznik Tomasz Gałasz. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się małe miasteczko żołnierskie, w którym prezentowano m.in. sprzęt i strój wojskowy. Natomiast, historię godła polskiego przybliżył Łukasz Kuciński, autor komiksów o Sochaczewie, który również kolorował tego dnia z dzieciakami wojskowe i sochaczewskie obrazki. Całość dopełnił kącik grillowy gospodarstwa agroturystycznego „Jeziorany”, w którym serwowano swojskie jadło.
I ja tam byłam, grochówkę skosztowałam… o tym co widziałam, tu oto w pierwszym numerze „Przekaźniczka” Sezonu Artystycznego 2017/2018 – Wam, drodzy Czytelnicy, opowiedziałam.

Tekst: Anna Wolińska (modyfikacja: Łukasz Kuciński). Fot. Anna Wolińska.