Walc … i nie tylko

Nowy 2018 rok w Sochaczewskim Centrum Kultury rozpoczął się w wielkim stylu. To za sprawą koncertu noworocznego z cyklu Burmistrz Miasta Zaprasza pt. „Nie tylko walc…”, który 7 stycznia do SCK przyciągnął tłumy. Zagrała Sochaczewska Orkiestra Kameralna CAMERATA MAZOVIA pod dyrekcją Artura Komorowskiego. Zaśpiewali: Anna Jeremus-Lewandowska – sopran, Marta Stachyra – mezzzesopran i solista Teatru Wielkiego w Łodzi Rafał Pikała – bas. Cały koncert został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, która tego dnia szczelnie wypełniła Salę Koncertową Sochaczewskiego Centrum Kultury.

Muzyczny wieczór rozpoczął się Uwerturą i Habanerą z opery Carmen G.Bizet’a, które wprowadziły widzów w świat pięknych klasycznych dźwięków. W trakcie koncertu można też było usłyszeć czardasza „Kiedy skrzypki grają” F.Lehar’a w wykonaniu Anny Jeremus-Lewandowskiej oraz „Sanset, Sunrise”, który artystka zaśpiewała w duecie z Rafałem Pikałą. Biorąc pod uwagę tytuł koncertu, nie mogło również zabraknąć walca. Sochaczewska Orkiestra Kameralna CAMERATA MAZOVIA pod dyrekcją Artura Komorowskiego udowodniła swój wysoki poziom grając najsłynniejszego walca J.Straussa „Nad pięknym modrym Dunajem”. Po jego ostatnich taktach na widowni rozległy się gromkie brawa. Serce publiczności tego wieczoru zdobył Rafał Pikała śpiewając arię basową „Ten zegar stary” z najsłynniejszej polskiej opery Straszny Dwór oraz „Gdybym był bogaczem” z musicalu Skrzypek na dachu. Jego interpretacje znanych utworów zachwyciły sochaczewską publiczność, która nagrodziła artystę burzą oklasków. Równie entuzjastycznie zostały przyjęte występy Anny Jeremus-Lewandowkiej i młodej mezzosopranistki Marty Stachyry, która zaśpiewała m.in. słynny przebój „I will always love you”.

To był bardzo udany muzyczny wieczór nie tylko dla publiczności, ale też dla muzyków i solistów. „Występy Cameraty są zawsze bardzo ciepło przyjmowane przez publiczność. Nie inaczej było tym razem. Pamiętam pierwszy koncert z cyklu Burmistrz Miasta Zaprasza w 2004 roku, który w Klubie Nauczyciela zgromadził około pięćdziesięcioosobową widownię. Od kilku lat noworoczne koncerty z tego cyklu powodują, że Sala Koncertowa SCK niemal pęka w szwach. Świadczy to o dużym zapotrzebowaniu w naszym mieście na tego rodzaju muzykę” – mówił z zadowoleniem dyrektor Cameraty Mazovii Artur Komorowski. Wysoką frekwencję na koncercie doceniła też Anna Jeremus-Lewandowska: „Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tak dużą ilością osób, które zasiadły na widowi. Dodatkowo cieszy mnie fakt, że sochaczewska publiczność bardzo żywo i spontanicznie reagowała na poszczególne utwory, które miałam przyjemność zaprezentować wraz z dwójka pozostałych solistów. Bardzo miło występować przed takimi słuchaczami”.

Po koncercie, dzięki uprzejmości hotelu Chopin, wszyscy mogli symbolicznie przywitać nowy rok tradycyjnym kieliszkiem szampana. Artystyczne wejście w Nowy Rok w Sochaczewskim Centrum Kultury było bardzo udane, więc było co świętować.

Fot. Tomasz Ertman