Zimowe Warsztaty Artystyczne

Nauka przez zabawę

 

Pierwszy tydzień ferii w Sochaczewskim Centrum Kultury upłynął pod hasłem Zimowych Warsztatów Artystycznych. Przez pięć dni we wszystkich budynkach SCK odbywały się zajęcia ukierunkowane na artystyczny rozwój dzieci. Przeprowadzone zostały warsztaty muzyczne, plastyczne i malarskie. Nie zabrakło też zajęć z zakresu teatru i tańca. Dużym powodzeniem cieszyła się nauka gry w szachy, w którą dzieci bardzo chętnie się angażowały, a mnóstwo radości zapewniły zajęcia poświęcone rysowaniu komiksów. Ogółem w warsztatach wzięło udział 86 dzieci, dla których był to intensywny tydzień nauki połączonej z zabawą.

Codziennie rano był tzw. Czas na muzykę, w ramach którego dzieci oglądały i słuchały utworów muzyki klasycznej, specjalnie dedykowanej młodym słuchaczom (m.in. bajki symfonicznej „Piotruś i wilk” w wykonaniu Vancover Symphony Orchestra i fragmentów „Dziadka do orzechów” P.Czajkowskiego). Odbyły się też zajęcia niepodległościowe, na których była możliwość nauki hymnu narodowego i wysłuchania krótkiej historii o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Na dzieci czekały również dodatkowe atrakcje przygotowane przez zaproszonych do SCK gości. Pierwszego dnia odbył się pokaz sztuki cyrkowej w wykonaniu artystów ze Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku. Dzięki nim uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać tajniki żonglerki i spróbować swoich sił na równoważni oraz monocyklu. Były również zajęcia prowadzone przez harcerzy. Pod ich kierunkiem dzieci uczyły się komunikowania za pomocą szyfrów i poznały sztukę wiązania węzłów. Chętnie też rozwiązywały rebusy i śpiewały piosenki harcerskie. Z kolei na zajęciach poprowadzonych przez specjalistki z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sochaczewie wysłuchały wykładu na temat zagrożeń wynikających z uzależnień. Ostatni dzień warsztatów poświęcony był muzyce. Do Sochaczewskiego Centrum Kultury zaproszono Młodzieżową Orkiestrę Dętą prowadzoną przez Justynę Piątkowską- Duraj. Dzieci usłyszały dwa utwory w wykonaniu orkiestry i obejrzały prezentację poszczególnych instrumentów. Zimowe Warsztaty Artystyczne miały więc nie tylko artystyczny, ale i edukacyjny charakter. Instruktorzy Sochaczewskiego Centrum Kultury i zaproszeni goście zadbali o to, żeby w łatwy i przystępny sposób przekazać uczestnikom warsztatów wiedzę na temat wielu dziedzin sztuki. Była to nauka przez zabawę, do której dzieci w ogóle nie trzeba było namawiać.

Tekst i fot.: Iza Strzelecka.

 

W Sochaczewskim Centrum Kultury w dniach 15–19.01.2018r. odbędą się Zimowe Warsztaty Artystyczne. Zajęcia będą przebiegały we wszystkich placówkach SCK w tym samym czasie, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 14.00. Przewidywane jest utworzenie czterech grup (po 12 uczestników) w każdym z budynków: przy ul. 15 sierpnia 83, przy ul. Żeromskiego 8 oraz przy ul. Chopina 101. W dawnym Klubie Nauczyciela przy ul. Kaczorowskiego w zajęciach będzie mogło uczestniczyć 20 osób. Koszt uczestnictwa w warsztatach wynosi 70 zł.

Zimowe Warsztaty Artystyczne będą miały edukacyjno-twórczy charakter. Oferta zajęć jest bogata, więc każdy na pewno wybierze coś interesującego dla siebie. Zadbają o to instruktorzy prowadzący zajęcia z zakresu tańca, teatru, muzyki i malarstwa. Warsztaty artystyczne to doskonała okazja dla dzieci nie tylko na zdobycie i utrwalenie wiedzy, ale też na sprawdzenie własnych umiejętności pod okiem profesjonalistów. Sochaczewskie Centrum Kultury w trakcie tegorocznych warsztatów oferuje zajęcia plastyczne, szachowe, teatralne, muzyczne i taneczne. Dzieci będą też miały możliwość nauki sztuki origami i rękodzieła artystycznego. Ciekawie zapowiadają się warsztaty sztuki cyrkowej, które poprowadzą artyści ze Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku. Szczególną atrakcją może okazać się prezentacja ich programów artystycznych. Natomiast ostatni dzień warsztatów poświęcony będzie muzyce, która zabrzmi we wszystkich budynkach SCK. W tym celu zaproszona została Młodzieżowa Orkiestra Dęta prowadzona przez panią Justynę Piątkowską- Duraj. Młodzi muzycy przygotowali na ten dzień wyjątkowy koncert.

Zgłoszenia do wzięcia udziału w Zimowych Warsztatach Artystycznych przyjmowane są we wszystkich budynkach SCK od 2 stycznia 2018.

Deklaracje udziału do pobrania:

Deklaracja ZWA_15 Sierpnia 83

Deklaracja ZWA_Żeromskiego 8

Deklaracja ZWA_Chopina 101

Deklaracja ZWA_Kaczorowskiego 5