Turniej szachowy

W sobotę, 20 stycznia w Sochaczewskim Centrum Kultury odbył się Turniej Szachowy o Puchar Bohaterów Polski Niepodległej. Był to już szósty turniej zorganizowany przez Sekcję Edukacji i Klubu Nauczyciela Sochaczewskiego Centrum Kultury. W zawodach wzięli udział sochaczewianie oraz delegacje z Łowicza, Nieborowa, Młodzieszyna i Brochowa. Głównym sędzią turnieju był Robert Chojnowski, sędzia II klasy z Łowicza. Zawody rozegrane zostały w dwóch grupach: OPEN oraz juniorzy do lat 10. W ocenie sędziego, rozpiętość poziomu umiejętności uczestników turnieju była duża, a poziom rozgrywek ocenił jako wysoki. Wzięło w nich udział 53 zawodników. Teresa Kłujszo, kierownik Sekcji Edukacji i Klubu Nauczyciela podkreślała, że z roku na rok do wzięcia udziału w zawodach zgłasza się coraz więcej chętnych, co ją bardzo cieszy. Turniej przebiegał w miłej atmosferze, ale też w dużym skupieniu. Gra w szachy wymaga analitycznego myślenia i koncentracji, którą dało się zauważyć na twarzach zawodników. Nie zabrakło też emocji, zwłaszcza pod koniec turnieju, gdy wszyscy z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników.

W kategorii OPEN zwyciężył Stanisław Osiecki, drugie miejsce zajął Grzegorz Kaczmarek, trzecie Tomasz Kaczmarek. W grupie juniorów najlepsi okazali się: Ernest Wolski (1 miejsce), Wiktoria Mitręga (2 miejsce) i Antoni Świątkowski (3 miejsce). Zwycięzcom wręczono puchary oraz nagrody, które ufundowali: Sławomir Sadzyński i Roman Zimochocki. Wyróżniony został też najmłodszy zawodnik (Szymon Karolak – 7 lat) i najstarszy uczestnik turnieju (Adam Pakuła – 84 lata). Ich symboliczny uścisk dłoni po wręczeniu pucharów, to jeden z dowodów na to, że gra w szachy łączy pokolenia.

Tekst i fot.: Iza Strzelecka