Dybuk -premiera spektaklu

W sobotę 14 kwietnia o godz. 18.00 w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. Żeromskiego 8 miała premierę nowa produkcja Teatru Maska – serial teatralny, którego pierwszy odcinek zatytułowany był „Dybuk”. Spektakl wyreżyserował Dawid Żakowski.

„Dybuk” nawiązuje do znanej w Sochaczewie historii związanej z dziewczynką, posiadającą nadprzyrodzone umiejętności. W domu, w którym mieszkała działy się „dziwne rzeczy”, przemieszczały się tu przedmioty, słychać było stukanie i niepokojące głosy. Wszystkie te zdarzenia zaczęły się pojawiać po śmierci ojca dziewczynki. Sugerowano, że to jego duch nawiedza dom i kieruje ciałem córki.

„Stąd właśnie tytuł spektaklu. Dybuk to w folklorze żydowskim zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby, z powodu niemożności pogodzenia się z rozstaniem. Dybuk to również tytuł dramatu Szymona Anskiego z 1914 roku, który stał się jedną z inspiracji do stworzenia naszego spektaklu. Główna bohaterka przedstawienia Joanna S. jest ucieleśnieniem zbiorowych lęków i obaw wobec irracjonalnych zjawisk i zachowań” – mówi autor scenariusza i reżyser spektaklu Dawid Żakowski.

Tematyka „Dybuka” jest wielowarstwowa i oparta na analogiach. W odniesieniu do dramatu Szymona Anskiego poszukuje analogii ze współczesnością. Spektakl tworzony jest przez młodych sochaczewskich aktorów i to oni w odniesieniu do historii Asi stawiają fundamentalne pytania. Czym jest norma i kto wyznacza jej granice? Co nas kształtuje? Czym jest edukacja? Jaki wpływ na rozwój mają nowe media i presja otoczenia? Reżyser wraz z aktorami wnika w strukturę normalności, próbując ją zdefiniować. Tylko czy to w ogóle jest możliwe? Na to i inne pytania mają szansę odpowiedzieć sobie sami widzowie, którzy obejrzą spektakl.. Zapraszamy.

 

Tekst: Iza Strzelecka. Fot. Patryk Oziemblewski.

 

 

More