Zatrzymane chwile – wernisaż

W piątek, 20 kwietnia 2018 r. w Galerii ZeDek Sochaczewskiego Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Bożeny Kalkowskiej pt. „Zatrzymane chwile”.

Przypominamy, że Bożena Kalkowska od 6 lat uczestniczy w zajęciach rysunku i malarstwa w SCK w Boryszewie. Maluje pod kierunkiem Ewy Kubeł Zielińskiej. Prace artystki prezentowane były w 2012 i 2014 roku w Galerii ZeDek​ oraz w 2015 roku w Bibliotece Miejskiej w Boryszewie. Brała również udział w 34. ogólnopolskim konkursie plastycznym – Sochaczewski Laur.  W 2017 roku w ogólnopolskim konkursie plastycznym im. Władysława Ślewińskiego za pracę Miejsce zadumy otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.  Brała udział w wystawie malarstwa artystów plastyków Ziemi Sochaczewskiej w ramach obchodów Roku św. Brata Alberta. Jest laureatką tegorocznej X  Jubileuszowej Wystawy „Malujące Ewy”.  Prezentowała dwa obrazy: Zachód słońca na bagnach i Urok lata. Wyróżniona za polski pejzaż z wierzbami w konkursie plastycznym „Symbole narodowe – Malarstwo” w ramach projektu „Cztery Pory Roku Polskiej Niepodległości.”

Zaczynała od malowania na szkle, później były pastele, a obecnie maluje prawie wyłącznie olejami. Jest to jej ulubione medium malarskie. Okazjonalnie tylko powraca do pasteli, najczęściej ze względów praktycznych np. podczas podróży. Jeśli chodzi o tematykę – maluje głównie pejzaże. Zachwyca się równinnymi krajobrazami Mazowsza. Maluje łąki, leśne ścieżki, mgliste poranki, wschody i zachody słońca, które niezależnie od pory roku urzekają swoim ulotnym pięknem, są jak chwile, które warto zatrzymać.

Wystawę „Zatrzymane chwile” będzie można oglądać w Galerii ZeDEk do 4 maja 2018 r. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Fot. Iza Strzelecka.

More