Człowiek z kamerą

Filmowy Jam Session Nieme kino w Klubie Kontrast w Klubie Kontrast mógłby się stać naszym towarem eksportowym. I nie ma w tym nawet odrobiny przesady. Kto jeszcze tego nie sprawdził, musi to zrobić jak najszybciej. Koniecznie.

Ja przekonałam się o tym po całym sezonie muzycznych projekcji. Bo podobnie jak większości z Państwa zawsze coś mi przeszkadzało, miałam zajętą sobotę, albo pracowałam, albo po prostu, po całym tygodniu intensywnego życia, nie chciało mi się wyjść z domu.

W sobotę 15 września po raz pierwszy wybrałam się Sochaczewskiego Centrum Kultury na Filmowy Jam Session. Trafiłam na przedwojenny film „Człowiek z kamerą” radzieckiego reżysera Dzigi Wiertowa, który pokazał nam różnorodne życie Moskwy końca lat 20. XX w. Obraz okazał się genialny, podobnie jak jego autor. Tematem filmu stało się zwykłe miejskie życie, nie ujęte w żadną konkretną fabułę. Dramatyzm filmu sam się nakręcał tempem, doskonałym montażem, eksperymentami stosowanymi przez reżysera, takimi jak stop-klatka, nakładanie obrazów. A przypomnijmy, że „Człowiek z kamerą” pochodzi z 1929 r.(!)

Napisałam, że film sam się nakręca, ale to nieprawda. Zdecydowanie pomaga mu w tym muzyka grana na żywo przez trio: Marek Chrzan (gitara), Jarek Modrzejewski (kontrabas) i Gamid Ibadullayev (perkusja) plus świetny akustyk SCK – Przemek Milczarek. Ponad godzinna projekcja minęła jak jedna chwila, a muzyka do filmu do dziś dźwięczy w mojej głowie.

To cykliczne wydarzenie jest pomysłem Gamida Ibadullayeva, artysty o wielu talentach, który kocha czarno-białe nieme kino. Wyszukuje najlepsze przedwojenne obrazy, wypożycza ich cyfrową wersję i wraz z pozostałymi instrumentalistami tworzy muzykę. W organizacji Filmowego Jam Session Gamida wspiera Iza Strzelecka, popularyzując na różne sposoby ten wyjątkowy projekt.

Jestem przekonana, że gdyby taki cykl, przypominający największe osiągnięcia polskiego i światowego kina niemego, odbywał się w Warszawie, za każdym razem brakowałoby miejsc. Tymczasem w sochaczewskim Klubie Kontrast czekają na publiczność wygodne kanapy, wolne stoliki, przy których można wypić kawę czy lampkę wina, a do tego wstęp jest za darmo.

Gorąco zachęcam naszych czytelników do odwiedzenia Klubu Kontrast w SCK przy ul. 15 Sierpnia 83. Najbliższy filmowy wieczór już w październiku.

Jolanta Śmielak-Sosnowska

Ziemia Sochaczewska
Fot.: Iza Strzelecka

More