koncert „Znasz-li ten kraj?”

NA PATRIOTYCZNĄ NUTĘ

W niedzielę 16 września w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83 w koncercie zatytułowanym „Znasz-li ten kraj?” wystąpił Mundurowy Zespół Wokalno – Instrumentalny PATRIA. Ten wyjątkowy w swoim wydźwięku patriotycznym koncert, zadedykowany został poległym bohaterom w 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W trakcie występu zespołu wybrzmiało ze sceny wiele pieśni patriotycznych i wojskowych, gorąco oklaskiwanych przez publiczność.

Koncert rozpoczął się polską pieśnią wojskową „Czerwone maki na Monte Casino” w wykonaniu Marysi Stasiak. To jedna z najbardziej popularnych pieśni z okresu II wojny światowej, która w wykonaniu młodziutkiej solistki zespołu zachwyciła wszystkich. Jej występ wprowadził pełen skupienia nastrój, który utrzymał się na sali widowiskowej do ostatnich chwil koncertu. „PATRIA” zaprezentowała wiele znanych wszystkim pieśni, dzięki czemu publiczność mogła włączać się do śpiewu. „My pierwsza brygada (Legiony)”, „Przybyli ułani pod okienko” i „Pierwsza kadrowa” to tylko niektóre z utworów, które publiczność zaśpiewała wraz z zespołem. Utwory te przypomniały słuchaczom, jak kształtowała się wolność naszej Ojczyzny na przestrzeni lat. Partie solowe w dwóch utworach wykonał Jacek Ornafa – student II roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, który został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez widownię. W trakcie koncertu zaprezentowane zostały zarówno pieśni Powstania Warszawskiego – m.in. „Pałacyk Michla”, „Serce w plecaku”, jak i powojenne pieśni żołnierskie – „Przyjedź mamo na przysięgę” i „Rogatywka”. Poszczególne utwory przeplatane były krótkimi historiami ich powstania, o których opowiadał Arkadiusz Mamcarz – prowadzący Mundurowy Zespól Wokalno-Instrumentalny Patria. Pod koniec koncertu w utworze solowym ponownie wystąpiła Marysia Stasiak śpiewając  „Matkę Boską Częstochowską”. Na zakończenie natomiast zaprezentowany został tytułowy utwór koncertu – „Znasz-li ten kraj?” Stanisława Moniuszki do słów Johanna Wolfganga vel Goethego w przekładzie Adama Mickiewicza. Publiczność domagała się bisu, dzięki czemu na sam koniec ze sceny wybrzmiało „Tango Warszawy”- nieco zapomniany utwór opowiadający o Powstaniu Warszawskim. Po koncercie na publiczność i zaproszonych gości czekał słodki poczęstunek – kawa, herbata i słodkości z Cukierni „U Jeznacha”.

Cała twórczość i muzyka zaprezentowane w trakcie koncertu „Znasz-li ten kraj” były żywym pomnikiem polskiej pieśni patriotycznej oraz symbolem naszej wspólnoty i tożsamości narodowej. Koncert ten idealnie wpisał się w obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski.

Tekst i fot.: Iza Strzelecka

Poniżej można wysłuchać fragmentów koncertu:

More