„Dybuk” z Sochaczewa do Warszawy

W piątek, 21 września o godz. 19.00 w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52 w Warszawie został wystawiony spektakl „Dybuk” w reżyserii Dawida Żakowskiego. Przypominamy, że przedstawienie to miało swoją premierę i rodowód w Sochaczewskim Centrum Kultury 14 kwietnia tego roku. 

.

„Dybuk” jest bezpośrednim nawiązaniem historii, która wydarzyła się w Sochaczewie w latach 80-tych ubiegłego wieku. W pewnym domu wokół 11-letniej dziewczynki zaczęły dziać się niecodzienne sceny. W całym domu w powietrzu lewitowały i przemieszczały się najróżniejsze przedmioty. Słychać było stukanie i inne niepokojące odgłosy. Wszystko to pojawiło się po śmierci ojca dziewczynki. Spekulowano, że jego duch nawiedza dom i kieruje ciałem nastolatki. Stąd właśnie tytuł utworu; bowiem „Dybuk” w folklorze żydowskim oznacza zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby, z powodu niemożności pogodzenia się z rozstaniem.

.

Oprócz tego „Dybuk” jest również tytułem dramatu Szymona Anskiego z 1914 roku. Jego dzieło było jedną z inspiracji, która legła u podstaw stworzenia spektaklu. Główna bohaterka przedstawienia – Joanna S. jest ucieleśnieniem zbiorowych lęków i obaw wobec irracjonalnych zjawisk i zachowań. Spektakl został stworzony przez młodych sochaczewskich aktorów. Przez pryzmat historii Asi zadają oni fundamentalne pytania o wyznaczanie norm i ich granic, edukację czy wpływ mediów i presji otoczenia na nasz rozwój.

Reżyser wraz z aktorami Gruby Teatralnej MASKA z SCK wniknął w zawiłą metafizyczną strukturę człowieka i podjął próbę jej zdefiniowania.

.

Reżyseria: Dawid Żakowski

Obsada:
Marysia Fornalska
Paula Szewczyk
Natalia Janowska
Klaudia Cieślak
Weronika Nguyen
Daria Dudek
Paweł Zatorski
Mateusz Witkowski
Jakub Tomaszewski
Mateusz Nguyen
Filip Chojnacki
Michał Klin

Koprodukcja: Sochaczewskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa

 

More