Wernisaż wystawy „Nieważkość”

W sobotę 13 października w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83 w Galerii ZeDeK odbył się wernisaż wystawy Pracowni Eksperymentów Audiowizualnych pt. „NIEWAŻKOŚĆ”. Na wystawie zaprezentowane zostały głównie fotografie. Na części z nich znaleźli się tancerze z Zespołu Tanecznego „Abstrakt” prowadzonego przez Monikę Osiecką-Jaworską. Pozostałe fotografie przedstawiały bardziej abstrakcyjną odsłonę nieważkości.
Dodatkowym elementem wernisażu był artystyczny performance w wykonaniu „Abstraktu”, czyli krótki taniec performatywny do improwizacji muzycznych w wykonaniu zespołu HAVA i wokalistki Natalii Kułach. Taneczny performance wprowadził wszystkich w świat muzyki azerbejdżańskiej, której tuż po wernisażu można było posłuchać w trakcie koncertu w Klubie Kontrast.

Zapraszamy do przeczytania relacji z wernisażu:

Dwa w jednym w SCK
Po sukcesie musicalu „Niepodległa – I iskra tylko” Sochaczewskie Centrum Kultury coraz śmielej stawia na produkcje przygotowane wspólnie przez poszczególne sekcje instytucji. W sobotę 13 października w SCK przy ul. 15 Sierpnia mogliśmy oglądać wspólną inicjatywę Pracowni Eksperymentów Audiowizualnych i Zespołu Tanecznego „Abstrakt”. I trzeba przyznać, że efekt był naprawdę ciekawy. A nie były to wszystkie atrakcje przygotowane tego dnia przez Sochaczewskie Centrum Kultury.
Sobotni wieczór otworzył wernisaż wystawy „Nieważkość” Pracowni Eksperymentów Audiowizualnych, w trakcie którego zaprezentował się również Zespół Taneczny „Abstrakt”. Zgromadzonych, w tym burmistrza Piotra Osieckiego, powitali dyrektor SCK Artur Komorowski, kierownik Impresariatu Magdalena Franaszek-Niewiadomska oraz główny organizator wystawy Gamid Ibadullayev. Zdradzili oni plany odnoszące się do odnowionego holu, który będzie funkcjonował jako Galeria ZeDeK. W najbliższym czasie możemy spodziewać się cyklicznych wystaw malarstwa, fotografii, grafiki i innych form sztuki. Przestrzeń holu została specjalnie przystosowana do prezentowania tego typu wystaw.
13 października publiczność mogła zapoznać się z najnowszymi pracami artystów z Pracowni Eksperymentów Audiowizualnych: Pauli Dajer, Izabeli Konik, Izy Strzeleckiej, Irka Wasilewskiego, Tomasza Ertmana i prowadzącego pracownię Gamida Ibadullayeva. Zgodnie z tytułem wystawy: „Nieważkość”, zaprezentowano fotografie, które czarowały ruchem uchwyconym w przestrzeni. Na ścianach odnowionego holu zawisły m.in. zdjęcia tancerzy „Abstraktu” zatrzymanych w locie. Były też prace pokazujące bardziej abstrakcyjną formę nieważkości. Całość sprawiała niesamowite wrażenie przestrzeni, z której ktoś wyjął grawitację.
Na pewno ciekawym zabiegiem było połączenie wystawy z występem Zespołu Tanecznego „Abstrakt”, któremu akompaniowali: Leszek Wypych i Gamid Ibadullayev – muzycy z zespołu Hava. Wokalnie towarzyszyła im Natalia Kułach. Improwizacje muzyków w połączeniu z ruchem tancerzy dały bardzo ciekawy efekt, który wyraźnie spodobał się gościom wernisażu, bo całość nagrodzili długimi brawami.
Wydarzenie płynnie przeniosło się do znajdującego się w piwnicy Klubu Kontrast. Tam na widzów czekał kolejny pokaz umiejętności tanecznych „Abstraktu” i jeszcze więcej muzyki zespołu Hava, tym razem w pełnym składzie. Monika Kościelna przyzwyczaiła już sochaczewską publiczność do najwyższego poziomu swojej gry na skrzypcach. Pozostali muzycy zespołu: Leszek Wypych (gitara) oraz Gamid Ibadullayev (djembe, bałaban) zachwycili równie wysokim kunsztem. Publiczność mogła przenieść się w świat pięknych azerbejdżańskich melodii ludowych, które wrażliwego odbiorcę potrafią przyprawić o ciarki na plecach. Miejmy nadzieję, że tego typu niszowe projekty będą trafiały do coraz szerszego grona melomanów.
Wystawę „Nieważkość” można oglądać w SCK przy ul. 15 Sierpnia 83 do 25 października. Wstęp wolny.

Sebastian Stępień
Ziemia Sochaczewska

Fot. Iza Strzelecka, Sebastian Stępień

More