Pracownia Ceramiki Majolika

Zapraszamy na zajęcia do Pracowni Ceramicznej MAJOLIKA, które odbywają się w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. Chopina 101.


Ceramika – formą zabawy, twórczości i arteterapii


Uczestnictwo w zajęciach ceramicznych stwarza sposobność swobodnego wyrażania siebie, pobudza kreatywność oraz wyobraźnię. Pozwala również na uwolnienie emocji, daje możliwość przeżycia samozadowolenia – co wpływa na proces samoakceptacji, daje poczucie sprawczości młodemu twórcy.

  • Zabawa z gliną daje zastrzyk pozytywnej energii, sprzyja relaksacji, pozwala na eksperymentowanie, twórcze poszukiwanie rozwiązań
  • Zajęcia ceramiczne wpływają na koncentrację osoby skupionej na procesie tworzenia, kształtują jej cierpliwość
  • Kontakt z gliną angażuje zmysły i procesy poznawcze dziecka
  • Modelowanie gliny usprawnia motorykę małą- usprawniając zdolności manipulacyjne dłoni i palców. Umiejętności te przekładają się na zdolność pisania i sprawność posługiwania się przedmiotami codziennego użytku

Oferta skierowana jest do dwóch grup wiekowych- dzieci w wieku szkolnym oraz młodzieży, z uwzględnieniem ich zróżnicowanych zainteresowań i potrzeb. W czasie zajęć dzieci poznają różne rodzaje gliny, jej właściwości, uczą się technik zdobienia i lepienia. Tematy zajęć dostosowane są do możliwości i zdolności manualnych uczestników. Dzieci wykonają przedmioty użytkowe według ich projektu- miseczki, talerzyki, kubeczki. Będą miały sposobność ulepienia zwierzątek, dekoracji świątecznych. Wyobraźnia podpowie im, jak ozdobić ramkę na zdjęcia, czy wymodelować biżuterię.


Zajęcia odbywają się w piątki, w godzinach 16:00-17:00 oraz 17:00- 18:00.


Istnieją dwa rodzaje możliwości uczestnictwa w warsztatach ceramicznych:

  • Pierwsza forma proponowanych warsztatów umożliwia uczestnikom poznanie i wykorzystanie różnych technik ceramicznych- jak lepienie z wałeczków, modelowanie dekoracji według własnego projektu, lepienie z płata gliny. W trakcie warsztatów uczestnicy mają zapewnioną opiekę merytoryczną, narzędzia rzeźbiarskie, glinę.
  • Druga forma zajęć daje możliwość praktycznego poznania całego procesu ceramicznego. Na jednych zajęciach dzieci konstruują rzeźbę, która następnie wysycha i zostaje wypalona na tak zwany ,,biscuit’’. Kolejne zajęcia poświęcone są dekorowaniu powstałych wytworów szkliwami i angobami. Ozdobione prace po raz drugi trafiają do pieca ceramicznego, gdzie wypalane są w temperaturze do 1200°C. W ten sposób powstaje ceramiczne cudeńko.

W cenę zajęć wliczone są materiały, narzędzia, szkliwa oraz wypały. Wszystkie prace powstałe podczas zajęć stają się własnością młodych twórców.


Zajęcia prowadzi Maja Ryż- plastyk, ceramik, pedagog specjalny, terapeuta integracji sensorycznej.


Bliższe informacje w sekretariacie Sochaczewskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina 101, telefonicznie pod nr (46) 863-25-72 lub mailowo: sekretariat.chopina.sck@gmail.com


Fot. Iza Strzelecka