Czas dla Seniora

Sochaczewskie Centrum Kultury wychodzi naprzeciw potrzebom osób starszych. Sekcja Integracji Społecznej SCK pod kierownictwem Jolanty Kawczyńskiej organizuje cyklicznie spotkania pt. „Czas dla Seniora”.

Jest to dla nestorów naszego miasta okazja do wspólnego spędzenia czasu w miłej, przyjaznej atmosferze. „Czas dla seniora” to projekt skierowany do osób starszych z terenu Sochaczewa i okolic. Jego celem jest integracja oraz ciekawe, twórcze spędzenie czasu.
Na kolejnych spotkaniach pojawiają się seniorzy, którzy z wielką otwartością i humorem podchodzą do tego, co zostało im zaproponowane przez Sekcję Integracji Społecznej oraz zaprzyjaźnionych artystów.

Odsłona IV – 11 kwietnia 2018 r. – Sochaczewskie Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83

W pierwszej części spotkania artysta plastyk – Barbara Derda zaprezentowała techniki filcowania. Każdy z uczestników warsztatów mógł przygotować własną filcową kompozycję – od etapu dobierania specjalnej wełny, aż do finalnego produktu. Pod koniec warsztatów wszyscy stali się posiadaczami własnoręcznie wykonanych kolorowych kwiatów z filcu. Ich produkcja wymagała sporego wysiłku, ale seniorzy wykazali się dużym zaangażowaniem w trakcie zajęć i efekty były imponujące. W drugiej części, pod okiem zawodowego instruktora tańca – Rafała Karbowiaka, seniorzy szlifowali swoje umiejętności tańczenia tanga. Spotkali się z bardzo profesjonalnym podejściem, bo Rafał Karbowiak jest tancerzem najwyższej międzynarodowej klasy tanecznej „S”, który jako reprezentant Polski brał udział w wielu turniejach tańca towarzyskiego na całym świecie. Nauka tanga był krótka, ale bardzo skuteczna. Po krótkim wstępie i omówieniu przez instruktora podstawowych kroków, sala taneczna wypełniła się wirującymi parami. Seniorzy tańczyli z wielką energią i gracją. Fot. Iza Strzelecka

Odsłona III – 20 kwietnia 2017 r. – Sochaczewskie Centrum Kultury przy ul. Fryderyka F. Chopina 101

Podczas trzeciej edycji odbyły warsztaty malarstwa, rękodzieła artystycznego oraz śpiewu. Seniorzy pod czujnym okiem artystki i instruktor plastyki SCK Moniki Boruty-Sałacińskiej odzwierciedlili na płótnach pełną wiosennej świeżości przyrodę, a sama malarka prowadząca zajęcia, zdradziła uczestnikom kolejne tajniki sztuki. Również pani Romana Borecka ze stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku, tworząc z drugą grupą z DDPS podczas zajęć z rękodzieła przepiękne forsycje, które ozdobią pewnie nie jeden stół. To jednak nie wszystko, seniorzy bowiem, mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach wokalnych z dyrygentem chórów PSM I i II Stopnia w Sochaczewie – panią Iwoną Niemyjską. Rozśpiewanie, to bardzo ważne ćwiczenia, dzięki którym można nauczyć się śpiewać w każdym wieku. Fot. Anna Wolińska

 

 

Odsłona II  – 14 lutego 2017 r. – Kramnice Miejskie, ul. 1 Maja 21, Sochaczewskie Centrum Kultury przy ul. S. Żeromskiego 8

Czas dla Seniora odsłona II – to warsztaty malarskie pod kierunkiem Ewy Kubeł-Zielińskiej, artystki malarki. Tematem spotkania był pejzaż zimowy oraz martwa natura: kwiaty w wazonie. Towarzyszyła im wystawa prac, która została otwarta w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. Żeromskiego 8 w ramach „Gali Seniora”.

Celem całego projektu była edukacja artystyczna, terapia, idea integracji poprzez sztukę, muzykę, słowo, taniec; jak również dobra organizacja czasu wolnego, jako motywacja do aktywnego życia osób w podeszłym wieku, podkreślenie godności osób starszych, nauka ekspresji uczuć, koncentracji.

Organizatorem projektu jest: Sekcja Integracji Społecznej Sochaczewskiego Centrum Kultury (koordynator: Jolanta Kawczyńska) przy współpracy Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego w Sochaczewie.

Fot. Agnieszka Poryszewska/Ziemia Sochaczewska, Romana Borecka/Uniwersytet Trzeciego Wieku.

 

Odsłona I – 25 listopada 2016 r. – Sochaczewskie Centrum Kultury przy ul. S. Żeromskiego 8

Podczas pierwszej edycji wydarzenia wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „TĘCZA”, a przybyli tego dnia goście mogli podziwiać wystawę rękodzieła artystycznego.