Senioralna Biesiada Piosenki

W piątek, 30 czerwca 2017 r. w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul.15 sierpnia 83 odbyła się II Senioralna Biesiada Piosenki. Piosenki lekkiej i przyjemnej dla ucha. Organizatorem wydarzenia było SCK – Sekcja Integracji Społecznej. Biesiada senioralna jak co roku odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta Sochaczew Piotra Osieckiego, dlatego m.in. wszyscy seniorzy, którzy przybyli, aby zaprezentować swoje zdolności śpiewacze przed rozpoczęciem, przekazali na ręce p. Agaty Kalińskiej życzenia imieninowe i wszyscy zaśpiewali hucznie STO LAT panu burmistrzowi. Biesiada rozpoczęła się o godz.11.00 powitaniem przez Jolantę Kawczyńską i Arkadiusza Mamcarza wszystkich przybyłych grup i zespołów nie tylko z terenu Sochaczewa ale i również z pobliskich gmin. Swoje umiejętności wokalne, ale i również kulinarne, (bo trzeba zaznaczyć, że jak to na biesiadzie bywa; było czego posmakować przy stołach), zaprezentowały grupy: Zespół Śpiewaczy „Włókienko”, Zespół Wokalny DDPS, Stowarzyszenie UTW, Scena Seniora i Kapela Senior Band działająca przy SCK, Zespół Wokalny z Wyszogrodu, Zespół Śpiewaczy Cantabile z Nowej Suchej. Wisienką na torcie był występ Orkiestry Dętej „Gedeon Richter” z Grodziska Mazowieckiego pod dyr. Jerzego Wysockiego, który rozpoczął całą imprezę. Jak zawsze swym pięknym śpiewem i strojami oczarowała publiczność Hanna Chmielewska, którą słuchacze nagrodzili rzęsistymi brawami.Celem biesiady jest prezentacja muzyki wokalnej i instrumentalnej na żywo, piosenki popularnej, poezji śpiewanej oraz integracja między zespołami i uczestnikami biesiady. Koordynatorzy imprezy: Jolanta Kawczyńska i Arkadiusz Mamcarz po prezentacji zespołów wręczyli występującym dyplomy i pamiątkowe statuetki – klucze wiolinowe dłuta sochaczewskiego rzeźbiarza Janusza Piątkowskiego. Wyrażamy nadzieję, że Senioralna Biesiada Piosenki będzie podtrzymaniem tradycji wspólnego grania i śpiewania.  Mamy nadzieję, że z każdym rokiem będziemy łączyć się piosenką i będzie nas więcej.

Tekst: Jolanta Kawczyńska i Arkadiusz Mamcarz. Fot. Jagoda Urbaniak.

W piątek, 17 czerwca 2016 r. w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83 odbyła się I Senioralna Biesiada Piosenki. Było gorąco, rytmicznie, wesoło i muzycznie. Udział w wydarzeniu wzięli seniorzy ze stowarzyszeń w Sochaczewie, Nowej Suchej, Iłowie, oraz zespoły: „Grzybowianki” ze Słubic oraz pensjonariusze Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Sochaczewie. Dla wykonawców zastawiliśmy stół biesiadny jak na prawdziwym wiejskim weselichu. Będzie się można też było spróbować własnych wypieków i swojskiego jadła! Całe wydarzenie odbyło się pod patronatem Burmistrza Miasta Sochaczew – Piotra Osieckiego.

Zapraszamy do zapoznania się z z relacją i fotografiami z tego wydarzenia. Tekst i fot.: ASA:
„I senioralna Biesiady Piosenki Sochaczew 2016 pod patronatem Burmistrza Miasta Sochaczewa Piotra Osieckiego okazała się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Nic tak nie łączy, jak wspólne śpiewanie wywodzących się z tradycji ludowej znanych i lubianych piosenek śpiewanych „do tańca i do różańca”. Jola Kawczyńska i Arek Mamcarz – pomysłodawcy biesiady podkreślili, że „to spotkanie jest powrotem do tradycji nocy świętojańskiej, a jednym z jej zwyczajów było puszczanie wianków na wodę”. I takie właśnie symboliczne wianki wykonane przez artystkę Jadwigę Orczyk-Miziołek otrzymały wszystkie zespoły uczestniczące w imprezie. Sam burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki podkreślił, że takie inicjatywy są bardzo ważne dla naszego miasta, ponieważ dają możliwość odpoczynku od codziennych, nie zawsze łatwych obowiązków. Zwrócił uwagę również na fakt, że wspólna, głęboko zakorzeniona w naszej rodzimej tradycji zabawa jest wspaniałą okazją do tego, żeby poznać naszych mieszkańców oraz kulturę innych miast. Biesiadę, po wyśmienitym muzyczno-tanecznym wstępie Joli i Arka, oficjalnie otworzył jej gospodarz – dyrektor SCK Artur Komorowski, który obiecał, że takie powroty do tradycji będą co raz częściej w naszym mieście kultywowane. Sami seniorzy zarazili wszystkich dobrym humorem i nie sposób było razem z nimi nie śpiewać, i nie tańczyć. Zespoły, które zaprezentowały się tego dnia pokazały wysoki poziom artystyczny, a nagrodą dla wszystkich był występ znanej i szanowanej orkiestry dętej z Grodziska Mazowieckiego – Gedeon Richter. Koncert orkiestry – pod batutą Jerzego Wysockiego, a podczas którego solistka Hanna Chmielewska wykonała wiele znanych seniorom piosenek i pieśni zarówno operetkowych, patriotycznych, jak i wykonywanych przy ognisku – został nagrodzony gromkimi brawami. W samym przeglądzie piosenek biesiadnych wzięło udział osiem zespołów: Grzybowianki – Scena Seniora, Uniwersytet Trzeciego Wieku; Cantabile z Nowej Suchej; Stowarzyszenie Włókienko, Chór z Iłowa, Zespół DDPS oraz kapela Senior Band. I tu warto zwrócić uwagę na jedną, jakże istotną kwestię, którą jest… smalec i ogórki. Ba, ale jakie ogórki! Przygotowane przez samych śpiewających seniorów. Biesiadny stół uginał się więc pod ciężarem polskiego jadła, a przy nim seniorzy wymieniali się swymi artystycznymi i kulinarnymi osiągnięciami, dzieląc domowym chlebem i smakując truskawki zerwane prosto z ogródka.”