Folklorek

„Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca FOLKLOREK” się nazywa,
gdzie śpiew i taniec wszystkich porywa,
a muzyka na skrzypcach przygrywa.
Tradycje, zwyczaje – to pokazujemy,
i piękne stroje sobie szyjemy.
Kapelusz z piórkiem, na szyi korale
i nikt tu nie nudzi się wcale.
Folklor i zabawa to fajna sprawa,
więc dołącz do nas
i spędzaj miło czas wśród nas.

Dziecięcy Zespół Ludowy „FOLKLOREK” działa w placówce przy ul. 15 Sierpnia 83 od jesieni 2014 roku. Autorski program artystyczny stworzyła i realizują Katarzyna Proch – muzyk, nauczyciel i instrumentalista i Kinga Przybylska. Początkowo na warsztaty uczęszczało kilkanaście osób, z czasem jednak grupa się rozrosła i w tej chwili liczy 44 dzieci w wieku od 4 do 12 lat, którzy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe.
Program, który prowadzi Katarzyna Proch został stworzony głównie w celu nauczania dzieci i młodzieży tańców integracyjnych, ludowych i narodowych takich jak: polonez, mazur, krakowiak czy oberek. Podczas organizowanych prób zespołu, dzieci uczą się sztuki śpiewu oraz tańca ludowego. To na tych zajęciach wycinają hołubce, cwałują, śpiewają o pofajdoku, wydają okrzyki i piski pełne radości jak za czasów naszych pradziadów. Podczas spotkań przypominane są, zapomniane, ludowe gry i zabawy. Ze względu na udział w tym projekcie małych dzieci, zadania są dostosowane do ich możliwości. Nowe treści są wprowadzane stopniowo, po opanowaniu wdrażanego materiału. W trakcie trwania projektu, odbywają się profesjonalne zajęcia z emisji głosu oraz warsztaty taneczne z profesjonalnymi tancerzami, u nas na miejscu a także wyjazdowe, np. w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Działaniem stworzonego projektu jest pielęgnacja, rozwijanie i krzewienie lokalnych tradycji kulturowych, integracja dzieci i młodzieży, urozmaicanie imprez jak również to, aby te tradycje i kultura zachowały się na dalsze lata i zostały ocalone od zapomnienia dla następnych pokoleń. Przygotowane podczas zajęć dynamiczne choreografie prezentowane są podczas imprez organizowanych na terenie miasta i gminy Sochaczew.

Ponadto zespół prowadzi rozszerzoną działalność. Jego członkowie wcielają się w role królów, hetmanów, gońców, skoczków, wież i pionków podczas pokazu Żywych Szachów, który przygotowywany jest w Sekcji Edukacji i Klubu Nauczyciela SCK.

 

Zajęcia w ramach Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Folklorek” będzie prowadzą Katarzyna Proch i Kinga Przybylska.

Zajęcia odbywają się we wtorki:

grupa młodsza w godzinach: 16.30-18.00

grupa starsza w godzinach: 18.00-19.30.

Zajęcia taneczne i wokalne prowadzone są razem.

Osoba do kontaktu: Katarzyna Proch pod numerem tel.: 513-451-521.

Oficjalny fanpage FOLKLORKU na Facebooku dostępny jest pod tym LINKIEM.