Wędrujący Senioralny Festiwal Pieśni Patriotycznej i Piosenki Żołnierskiej od kilku lat rokrocznie przemierza szlakami Bitwy nad Bzurą. 24 października zawitał do Młodzieszyna. Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury i zgromadziło kilkanaście senioralnych zespołów i grup wokalnych.
Uczestników VII edycji festiwalu oraz przybyłych gości przywitała wójt gminy Młodzieszyn Monika Pietrzyk, wyrażając wielką radość ze spotkania w tak licznym gronie. Wśród zaproszonych gości był m.in. burmistrz Sochaczewa Daniel Janiak, który zaznaczył, że jest bardzo dumny z aktywności seniorów w naszym powiecie – „Cieszę się, że senioralna pieśń patriotyczna wędruje po całym powiecie sochaczewskim. Jestem przekonany, że będzie to piękne muzyczne spotkanie, bo każda z gmin ma fantastycznego reprezentanta”.
Po części oficjalnej, Ewa Izabela Trojanowska p.o. dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Młodzieszynie przybliżyła historię gminy Młodzieszyn w kontekście największej bitwy w kampanii wrześniowej. Wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali rysu historycznego ściśle związanego z tematyką festiwalu.
Część artystyczną rozpoczął występ Ady Łażewskiej z Klubu Piosenki SCK. Młodziutka wokalistka otworzyła festiwalowy przegląd utworem „To nasza Ojczyzna”. Później scena należała już do seniorów. Wykonawców zapowiadała Wiktoria Chyziak p.o. dyrektor GOK w Młodzieszynie, a było ich łącznie blisko stu. Na scenie wystąpili reprezentanci wszystkich gmin powiatu sochaczewskiego. którym akompaniowali Jola Kawczyńska, Arkadiusz Mamcarz i Piotr Milczarek. W repertuarze znalazły się zarówno dobrze znane pieśni patriotyczne, jak i mniej popularne piosenki żołnierskie. Wszystkie wykonane z ogromnym sercem, ku czci poległych żołnierzy walczących w obronie naszej Ojczyzny. Pięknie wybrzmiały zarówno wzruszające pieśni takie jak „Ballada Powstańcza”, „Rozkwitały pąki białych róż” i „Mała dziewczynko z AK”, jak i skoczne piosenki – m.in. „Serce w plecaku” i „Szturmówka”.
Siódma edycja festiwalu to jednak nie tylko piosenka ale taż słowo, o które zadbali gospodarze spotkania. Pomiędzy prezentacjami wokalnymi można było usłyszeć patriotyczne wiersze w interpretacji członków Klubu Seniora z GOK-u w Młodzieszynie. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.
Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali oficjalne podziękowania, jesienne wrzosy oraz pamiątkowe statuetki wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sochaczewie. Nie zabrakło też wspólnych zdjęć. Spotkanie tradycyjnie zakończyło się wspólnie pieśnią „Czerwone maki na Monte Cassino”, którą zaśpiewały wszystkie zespoły.
Warto podkreślić, że ideą Wędrującego Senioralnego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Piosenki Żołnierskiej, którego inicjatorami są Jolanta Kawczyńska i Arkadiusz Mamcarz, jest zachęcenie seniorów do aktywności poprzez wspólne śpiewanie, muzykowanie i niesienie myśli patriotycznej. I właśnie w takim duchu upłynął dzisiejszy przegląd. Wielkie brawa dla wszystkich uczestników za kultywowanie patriotyzmu z pieśnią na ustach.
Podczas VII Wędrującego Senioralnego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Piosenki Żołnierskiej wystąpili: Klub Seniora GOK Młodzieszyn, Zespół wokalny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sochaczewie, Scena Seniora z Sochaczewskiego Centrum Kultury, Zespół Wokalny Srebrne Nutki z Dziennego Domu Pomocy Społecznej CUS w Sochaczewie, Zespół wokalny Iwa z Gminnej Biblioteki Publicznej w Brochowie, Klub Senior Plus z Iłowa, Zespół Wokalny Presto z Sochaczewskiego Centrum Kultury, Zespół Śpiewaczy Klub Senior Plus z CUS w Sochaczewie, Zespół śpiewaczy Cantabile z GOK w Nowej Suchej, Zespół Iłowiacy z GOK w Iłowie, Zespół Wokalny Nasz Czas z GOK w Iłowie oraz Ada Łażewska z Klubu Piosenki SCK.
Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka
Organizatorzy dziękują Gminnej Bibliotece Publicznej w Młodzieszynie i impresariatowi SCK za pomoc w organizacji spotkania.
Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ