Dziewczynka z zapałkami

 „Dziewczynka z zapałkami i tajemnica prawdziwego skarbu”

Spektakl Sochaczewskiego Centrum Kultury to pierwsza produkcja Latającej Sceny Retro Dzieciom, która poprzez zabawę z najmłodszymi przekazuje najgłębsze myśli zawarte w baśni Hansa Christiana Andersena i „Opowieści wigilijnej”  Karola Dickensa. Matylda udowadnia, że wartości rodzinne i tradycje są ważniejsze od złota. Bartek, jej niesforny syn, pod wpływem czaru świąt Bożego Narodzenia zaczyna się słuchać  mamy. Marysia, samotna jak wigilijne drzewko mała dziewczynka, sprzedaje zapałki, żeby zarobić na chleb i to właśnie ta pogodzona z losem  sierotka potrafi znaleźć dla każdego trochę ciepłych snów i wzruszyć  swoją śliczną grą na skrzypcach. Aniela Anielewicz, która zjawiła się na ulicy Latającej Sceny Retro 13, sprzedaje bombki i roztapia lodowate serce Zygfrydy, której jedynymi przyjaciółmi są dwa garnki ze złotem i piesek o imieniu Salomon.  Jemiołek uparcie gra na fortepianie, wprowadzając wszystkich w radosny nastrój. Nic więc dziwnego, że  wszyscy razem z nim śpiewają kolędy. A na koniec… O ho, ho! Święty Mikołaj rozdaje słodkie prezenty wszystkim dzieciom, bo wszyscy przecież dziećmi w Wigilię stają się.

Spektakl poprzez wiele znanych i na nowo zinterpretowanych piosenek i tekstów wzrusza, bawi i uczy, że rodzina jest najcenniejszym skarbem w naszym życiu.  „Dziewczynkę z Zapałkami” zobaczyło prawie 1000 małych widzów, którzy żywiołowo reagowali na słowa i przygody bohaterów, wchodząc w interakcję z aktorami. Warto zobaczyć!

Spektakl można zamówić w Impresariacie Sochaczewskiego Centrum Kultury

OBSADA:

Marysia (Marta Niemira) – jest sierotką. Mieszka na ulicy i sprzedaje zapałki. Uwielbia śpiewać i grać na skrzypcach, chętnie bawi się z innymi dziećmi… ale nikt jej nie chce przygarnąć. Czy w tych świątecznych zawirowaniach ktoś otworzy przed Marysią drzwi? Czy znajdzie się dla niej miejsce przy stole?

Matylda (Jolanta Kawczyńska)  – jest opoką rodziny. Tradycja jest dla niej najważniejsza. Matylda pracuje ciężko, żeby zarobić na przysłowiowy bochenek chleba. Czy Matylda zrezygnuje z pracy w imię wartości rodzinnych? Czy uda się jej wychować Bartka na dobrego chłopca i przygotować dla wszystkich wymarzone święta?

Bartek (Anna Sobkowicz) – to huncwot, który uwielbia psikusy. Podkrada bombki, urządza bitwy na śnieżki. Ma beztroskie dzieciństwo i nie rozumie, czemu nowo poznana koleżanka musi pracować w wieczór wigilijny. Przecież dzieci mają się bawić nie pracować. Kradnie Marysi czapkę, tak dla żartu. Czy zrozumie, że jego żarty czasem mogą sprawić ból?

Aniela Anielewicz z Los Angeles (Monika Rychwalska)  – zarabia na życie sprzedając bombki. Jej anielski śpiew zachwyca Marysię, która wtóruje grą na skrzypcach. Jedną ze swoich choinek oddaje Matyldzie, by mogła przygotować wymarzone święta. Dziewczynce oddaje swoje rękawiczki… a Zygfrydzie okazuje iście anielską cierpliwość, „podstępnie” ucząc ją na nowo człowieczeństwa. Wszystkich obdaruje bogactwem nie z tej ziemi. Czym jest to bogactwo? Czy Aniela odwiedzi także wasze domy?

Gertruda (Anna Sobkowicz)  – to bezwzględna, wredna, zrzędliwa kobieta biznesu, która nie potrafi… liczyć. Jej serce skradły pieniądze. Mieszka sama w wielkim pustym domu, wyśpiewuje arie, próżnie sądząc, że potrafi śpiewać…  Zygfryda nie lubi się dzielić a jej „proszę” da się porównać tylko z dźwiękami wydawanymi przez prosię. Jej futro z norek nie ogrzeje nikogo… chyba że… Kto zagłębi się w historię Zygfrydy i poskłada jej złamane serce? Życie w ciągłym pośpiechu… wspinanie się na kolejne szczeble kariery… mania pieniądza…  Diabeł  tkwi w szczegółach…

OPRACOWANIE MUZYCZNE I AKOMPANIAMENT: Łukasz Rogowiecki

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Latająca scena Retro Dzieciom SCK na podstawie twórczości K. Dickensa i H. CH. Andersena 

Ułatwienia dostępu