Projekt Sochaczewskiego Centrum Kultury powstały z myślą o dzieciach. Nie bez przyczyny nazwana: „Latającą”, ponieważ wystawia spektakle w rożnych miejscach – nawet w placówkach szkolnych.
W Latającej Scenie Retro występuje grupa aktorów będących pracownikami Sochaczewskiego Centrum Kultury, bądź z nim zaprzyjaźniona.
Poprzez nasze spektakle pragniemy przybliżyć najmłodszym teatr: zarówno w grze aktorskiej, jaki i muzycznej. Dodatkowo każdy ze spektakli niesie ze sobą konkretne przesłanie. W ramach przedsięwzięcia odbyły się już następujące spektakle: „Dziewczynka z zapałkami”, „Historia prawdziwego skarbu”, czy „Figle trzech świnek”.
Dyskoteka trzech świnek
Bajkę o „Trzech Małych Świnkach” Jennifer Greenway znają chyba wszyscy… a Latająca Scena Retro wykorzystując tę mądrą opowieść i łącząc ją z piosenkami Jacka Cygana, Majki Jeżowskiej oraz historią Muminków postanowiła uporać się z jakże istotnymi problemami dzieci poprzez wspólną teatralną zabawę. Problemami odosobnienia i wyłączenia poza nawias w grupach, no bo jak zaprzyjaźnić się z rówieśnikami, gdy nieśmiałość każe schować się w kąt? Jak zaprzyjaźnić się z brzydkim i groźnie wyglądającym wilkiem? Tu wszystko może się zdarzyć, bowiem dzieci tworzą razem z aktorami tę mądrą opowieść. Jest więc wspólny taniec, wspólne śpiewanie, wspólna zabawa z piłką i przede wszystkim dialog pomiędzy dzieckiem a aktorem. Świnki, wzbudzają sympatię małego widza i każdy może znaleźć tu swojego przyjaciela…
OBSADA:
Kiki (Monika Rychwalska) – to świnka, która lubi podróżować. Pomaga jej w tym fantazja. Uwielbia dalekie kraje, tańczyć i śpiewać. Uwielbia się przechwalać, ale wzbudza tym sympatię. Ta tak charakterystyczna wada jest tylko maską, pod którą kryje się nieśmiała pełna uroku dziewczynka w piżamce w panterkę. Kiki nie znosi też sprzątać i ma ciągle przez to problemy. Pewnego dnia zostanie naukowcem.
Bibi (Anna Sobkowicz) jest jeszcze mała. Chodzi do pierwszej klasy, stoi zawsze z tyłu, mało mówi, bo jest nieśmiała. Wszystkiego się boi i się jąka. Bardzo próbuje dorównać siostrom, sprostać ich oczekiwaniom, bo je mocno kocha. Dla nich potrafi przełamać swoje tchórzostwo i zamienić się w tygrysa. Bibi jeszcze nie wie, że kiedyś zostanie premierem!
Sisi (Marta Niemira), to „kujonka”. Ma same piątki, wszystko wie. Jest bardzo odpowiedzialna. Każdemu pomoże. Każdego pocieszy. Bardzo kocha swoje siostry i uczy ich podstawowych wartości… chociażby porządku, tak niezbędnego w życiu. Ale Sisi nosi okulary… których strasznie się wstydzi. Czasem chciałaby je zdjąć, pobałaganić i pobawić się bez ciągłego odgrywania roli porządnickiej. Jak już będzie duża, to je zdejmie i będzie występować na dużej scenie.
Wilk Walter (Małgosia Gancarz) ma 9 lat, próbuje zwrócić na siebie uwagę i… psuje wszystko, co popadnie. Rozrabiaka straszny. Dorośli się martwią, co z niego wyrośnie… a on jeszcze nie potrafi rozmawiać z rówieśnikami. Czuje się samotny. Agresja to jego tarcza ochronna. Skoro wszyscy bowiem uważają go za groźnego łobuza, to może tak jest? Czuje żal do świnek, że oceniają go tylko po zębach i ostrych pazurach. Kiedyś stanie w obronie takich jak on, będzie śmiał się ze swoich dziecięcych wybryków i zostanie adwokatem!
Włóczykij (Jola Kawczyńska), – to mądry dorosły. Obieżyświat, który dużo w życiu widział i ciepłem, mądrym słowem potrafi zintegrować niesforną grupę rozrabiaków. Przychodzi z dobrą piosenką, gdy jest potrzebny i znika, kiedy trzeba. Wszak samodzielności musi nauczyć się każdy mały wilk i każda mała świnka.
Pirat (Łukasz Rogowiecki). Muzyczny Pirat, który porwie do tańca i ukoi myśli. Nie opuści świnek ani wilka na krok, przecież muzyka w sercach każdemu gra.
OPRACOWANIE MUZYCZNE I AKOMPANIAMENT: Łukasz Rogowiecki
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Latająca scena Retro Dzieciom SCK na podstawie twórczości K. Dickensa i H. CH. Andersena
Spektakl można zamówić w impresariacie SCK., a my dolecimy do wszystkich szkół i naszych małych adeptów sztuki.
„Dziewczynka z zapałkami i tajemnica prawdziwego skarbu”
Spektakl Sochaczewskiego Centrum Kultury to pierwsza produkcja Latającej Sceny Retro Dzieciom, która poprzez zabawę z najmłodszymi przekazuje najgłębsze myśli zawarte w baśni Hansa Christiana Andersena i „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa. Matylda udowadnia, że wartości rodzinne i tradycje są ważniejsze od złota. Bartek, jej niesforny syn, pod wpływem czaru świąt Bożego Narodzenia zaczyna się słuchać mamy. Marysia, samotna jak wigilijne drzewko mała dziewczynka, sprzedaje zapałki, żeby zarobić na chleb i to właśnie ta pogodzona z losem sierotka potrafi znaleźć dla każdego trochę ciepłych snów i wzruszyć swoją śliczną grą na skrzypcach. Aniela Anielewicz, która zjawiła się na ulicy Latającej Sceny Retro 13, sprzedaje bombki i roztapia lodowate serce Zygfrydy, której jedynymi przyjaciółmi są dwa garnki ze złotem i piesek o imieniu Salomon. Jemiołek uparcie gra na fortepianie, wprowadzając wszystkich w radosny nastrój. Nic więc dziwnego, że wszyscy razem z nim śpiewają kolędy. A na koniec… O ho, ho! Święty Mikołaj rozdaje słodkie prezenty wszystkim dzieciom, bo wszyscy przecież dziećmi w Wigilię stają się.
Spektakl poprzez wiele znanych i na nowo zinterpretowanych piosenek i tekstów wzrusza, bawi i uczy, że rodzina jest najcenniejszym skarbem w naszym życiu. „Dziewczynkę z Zapałkami” zobaczyło prawie 1000 małych widzów, którzy żywiołowo reagowali na słowa i przygody bohaterów, wchodząc w interakcję z aktorami. Warto zobaczyć!
Spektakl można zamówić w Impresariacie Sochaczewskiego Centrum Kultury
OBSADA:
Marysia (Marta Niemira) – jest sierotką. Mieszka na ulicy i sprzedaje zapałki. Uwielbia śpiewać i grać na skrzypcach, chętnie bawi się z innymi dziećmi… ale nikt jej nie chce przygarnąć. Czy w tych świątecznych zawirowaniach ktoś otworzy przed Marysią drzwi? Czy znajdzie się dla niej miejsce przy stole?
Matylda (Jolanta Kawczyńska) – jest opoką rodziny. Tradycja jest dla niej najważniejsza. Matylda pracuje ciężko, żeby zarobić na przysłowiowy bochenek chleba. Czy Matylda zrezygnuje z pracy w imię wartości rodzinnych? Czy uda się jej wychować Bartka na dobrego chłopca i przygotować dla wszystkich wymarzone święta?
Bartek (Anna Sobkowicz) – to huncwot, który uwielbia psikusy. Podkrada bombki, urządza bitwy na śnieżki. Ma beztroskie dzieciństwo i nie rozumie, czemu nowo poznana koleżanka musi pracować w wieczór wigilijny. Przecież dzieci mają się bawić nie pracować. Kradnie Marysi czapkę, tak dla żartu. Czy zrozumie, że jego żarty czasem mogą sprawić ból?
Aniela Anielewicz z Los Angeles (Monika Rychwalska) – zarabia na życie sprzedając bombki. Jej anielski śpiew zachwyca Marysię, która wtóruje grą na skrzypcach. Jedną ze swoich choinek oddaje Matyldzie, by mogła przygotować wymarzone święta. Dziewczynce oddaje swoje rękawiczki… a Zygfrydzie okazuje iście anielską cierpliwość, „podstępnie” ucząc ją na nowo człowieczeństwa. Wszystkich obdaruje bogactwem nie z tej ziemi. Czym jest to bogactwo? Czy Aniela odwiedzi także wasze domy?
Gertruda (Anna Sobkowicz) – to bezwzględna, wredna, zrzędliwa kobieta biznesu, która nie potrafi… liczyć. Jej serce skradły pieniądze. Mieszka sama w wielkim pustym domu, wyśpiewuje arie, próżnie sądząc, że potrafi śpiewać… Zygfryda nie lubi się dzielić a jej „proszę” da się porównać tylko z dźwiękami wydawanymi przez prosię. Jej futro z norek nie ogrzeje nikogo… chyba że… Kto zagłębi się w historię Zygfrydy i poskłada jej złamane serce? Życie w ciągłym pośpiechu… wspinanie się na kolejne szczeble kariery… mania pieniądza… Diabeł tkwi w szczegółach…
OPRACOWANIE MUZYCZNE I AKOMPANIAMENT: Łukasz Rogowiecki
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Latająca scena Retro Dzieciom SCK na podstawie twórczości K. Dickensa i H. CH. Andersena