“Dybuk” z Sochaczewa w Warszawie

W środę, 28 listopada 2018 r. o godz. 19.00  w Studium Teatralnym S/T w Centrum Lubelska 30/32 w Warszawie wystawiony został spektakl “Dybuk”. Koprodukcja: Sochaczewskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Sztuka Nowa. Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa.

Przypominamy, że spektakl „Dybuk” nawiązywał do historii związanej z dziewczynką z Sochaczewa, posiadającą nadprzyrodzone umiejętności. W jej domu działy się „dziwne rzeczy”, m.in. latały przedmioty, słychać było stukanie i niepokojące głosy. Wszystko to pojawiać się zaczęło po śmierci ojca dziewczynki. przypuszczano, że to jego duch nawiedza swój dom i kieruje ciałem córki. W folklorze żydowskim “Dybuk” to zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Stąd tytuł spektaklu.

“Dybuk” to równocześnie dramat Szymona Anskiego z 1914 roku, który był inspiracją do stworzenia spektaklu. Główna bohaterka przedstawienia – Joanna S. przedstawia zbiorowe lęki i obawy wobec irracjonalnych zjawisk i zachowań. Spektakl tworzony jest przez młodych aktorów skupionych w Teatrze Maska. Zadają oni w odniesieniu do historii Asi fundamentalne pytania. Widzowie zmierzą się z takimi problemami, jak norma i jej granice, definicja tego, co nas kształtuje, zdefiniowanie edukacji, oraz określenie wpływu jaki wywierają na nas nowe media i presja otoczenia.

Reżyser wraz z młodymi aktorami wnika w strukturę normalności, próbując ją zdefiniować. Tylko czy w ogóle jest to możliwe?

Reżyseria: Dawid Żakowski

Obsada:
Marysia Fornalska
Paula Szewczyk
Natalia Janowska
Klaudia Cieślak
Weronika Nguyen
Daria Dudek
Paweł Zatorski
Mateusz Witkowski
Jakub Tomaszewski
Mateusz Nguyen
Filip Chojnacki
Michał Klin

Fot. Sylwia Księżopolska

More
Wirtualny spacer Galerią ZeDeK
Zapraszamy do odbycia wirtualnego zwiedzania Galerii ZeDeK. Część z prezentowanych obrazów można zakupić online.
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup