“Dybuk” z Sochaczewa w Warszawie

W środę, 28 listopada 2018 r. o godz. 19.00  w Studium Teatralnym S/T w Centrum Lubelska 30/32 w Warszawie wystawiony został spektakl “Dybuk”. Koprodukcja: Sochaczewskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Sztuka Nowa. Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa.

Przypominamy, że spektakl „Dybuk” nawiązywał do historii związanej z dziewczynką z Sochaczewa, posiadającą nadprzyrodzone umiejętności. W jej domu działy się „dziwne rzeczy”, m.in. latały przedmioty, słychać było stukanie i niepokojące głosy. Wszystko to pojawiać się zaczęło po śmierci ojca dziewczynki. przypuszczano, że to jego duch nawiedza swój dom i kieruje ciałem córki. W folklorze żydowskim “Dybuk” to zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Stąd tytuł spektaklu.

“Dybuk” to równocześnie dramat Szymona Anskiego z 1914 roku, który był inspiracją do stworzenia spektaklu. Główna bohaterka przedstawienia – Joanna S. przedstawia zbiorowe lęki i obawy wobec irracjonalnych zjawisk i zachowań. Spektakl tworzony jest przez młodych aktorów skupionych w Teatrze Maska. Zadają oni w odniesieniu do historii Asi fundamentalne pytania. Widzowie zmierzą się z takimi problemami, jak norma i jej granice, definicja tego, co nas kształtuje, zdefiniowanie edukacji, oraz określenie wpływu jaki wywierają na nas nowe media i presja otoczenia.

Reżyser wraz z młodymi aktorami wnika w strukturę normalności, próbując ją zdefiniować. Tylko czy w ogóle jest to możliwe?

Reżyseria: Dawid Żakowski

Obsada:
Marysia Fornalska
Paula Szewczyk
Natalia Janowska
Klaudia Cieślak
Weronika Nguyen
Daria Dudek
Paweł Zatorski
Mateusz Witkowski
Jakub Tomaszewski
Mateusz Nguyen
Filip Chojnacki
Michał Klin

Fot. Sylwia Księżopolska

More