Wystawa ceramiki “Terra – różne oblicza”

W sobotni wieczór 27 kwietnia w Galerii ZeDeK w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83 odbył się wernisaż wystawy ceramiki Mai Ryż i Ewy Boguszewskiej pt. „Terra – różne oblicza”. Wystawę w Galerii ZeDeK można można oglądać do 9 maja. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Maja Ryż zajmuje się projektowaniem i wykonaniem ceramiki artystyczno – użytkowej. Specjalizuje się w tworzeniu dekorów ściennych, obrazu ceramicznego oraz form przestrzennych, a także przedmiotów codziennego użytku m.in. mis i pater. Tworząc, odwołuje się do nieskończonych pokładów inspiracji, tkwiących w świecie roślin, geometrii i abstrakcji.
Pomysły płyną do artystki zewsząd. Czasami zaskakujące skojarzenia przychodzą niespodziewanie, przez zatrzymanie się na jakimś elemencie rzeczywistości – wykadrowanym (w umyśle) fragmencie drzewa czy krajobrazu, napotkanej roślinie, chropowatym kamyku, kałuży… Wszystko może być inspiracją.
Maję Ryż fascynuje różnorodność faktur i struktur, stąd doskonałym materiałem do pracy rzeźbiarskiej jest gruboszamotowa glina. Medium to doskonale naśladuje korozję, chropowatość, rdzę w naturze i jej różnorodne formy. Duży wpływ na wytwory artystki mają techniki graficzne, linoryty, drzeworyty z charakterystycznym, głębokim żłobieniem. Często wykorzystuje te motywy pracując nad obrazami ceramicznymi i kaflami.

Ewa Boguszewska od dziecka chciała zostać artystką. Nie mogła się tylko zdecydować jaką artystką, Cyrkową? A może malarką albo rzeźbiarką? Ostatecznie została więc inżynierem. Mimo studiów ścisłych i wykonywania zawodu rzeczoznawcy, sztuka zawsze pozostała jej bliska. Ukończyła dwuletni kurs rysunku architektonicznego, brała udział w kursach i plenerach malarskich, by wreszcie odkryć dla siebie ceramikę. Przez kilka lat uczęszczała do Państwowego Ogniska Artystycznego Nowolipki w Warszawie. Uczestniczyła w obozach ceramicznych i warsztatach garncarskich prowadzonych przez Jurka Szczepkowskiego. Uczęszczała do Szkoły Ceramiki „Ceramiq” w Warszawie. Obecnie uczy się w pracowni rzeźby Centrum Promocji Kultury dzielnicy Praga Południe M.St. Warszawy, pod okiem pani Anny Wszyndybyl. Zajmuje się ceramiką od ponad 15 lat.
Od kilku lat udaje się jej połączyć zawód z pasją. Początkowo ukończyła kurs projektowania wnętrz, potem studia podyplomowe w tym kierunku na Politechnice Łódzkiej i od kilku lat zajmuje się również projektowaniem wnętrz które chętnie zdobi elementami ceramicznymi. Poza kursami, tworzy w zaciszu własnego domu i pracowni. Brała udział w kilku wystawach zbiorowych ceramików m.in. na zamku w Wiśniczu. Jej prace wystawiane są w kilku galeriach w Polsce.Fot. Iza Strzelecka, Sebastian StępieńMore