Wakacje z SCK

W Sochaczewskim Centrum Kultury trwają letnie warsztaty artystyczne. W tym roku odbywają się przez dziesięć dni w każdej z lokalizacji SCK. W miniony piątek zakończyły się zajęcia w Chodakowie. Instruktorzy i zaproszeni goście zapewnili dzieciom mnóstwo atrakcji.


Każdy dzień rozpoczynał się od zająć integracyjnych, na których dzieciaki tworzyły m.in. bańki mydlane, kule kąpielowe czy instrumenty perkusyjne z wykorzystaniem materiałów recyklingowych. Jak co roku, odbywały się lekcje taneczne, prowadzone przez Monikę Osiecką-Jaworską, na których dzieci poznały pozycje tańca klasycznego i jazzowego. Nie zabrakło również warsztatów plastycznych, na których Monika Boruta-Sałacińska nie tylko prowadziła lekcje rysunku, ale też tworzyła z dziećmi kolorowe, pachnące mydełka z wykorzystaniem motywów roślinnych. Jeden dzień poświęcony był zdrowemu odżywianiu – dzieci przyrządzały sałatki owocowe, tworzyły przepiśniki i rysowały piramidy żywienia. Na zajęciach często przewijał się temat ekologii. Tworzone były zielniki, z wcześniej zebranych ziół i roślin, dzieci uczyły się rozpoznawać różne gatunki drzew. Za sprawą zielarki i fitoterapeutki Anny Gogół poznały bogactwo zapachów, właściwości i liczne rodzaje zastosowań roślin zielarskich w kuchni. Prawdziwym rarytasem okazała się przyrządzona wspólnie lemoniada, przygotowana na bazie świeżo zerwanych ziół i naturalnych składników. Każdy z uczestników warsztatów dostał ziołowy bukiecik, na bazie którego mógł przyrządzić w domu pyszną herbatę lub lemoniadę. Drugim zaproszonym gościem była Barbara Kacprzak, która opowiedziała o swojej pasji szydełkowania. Zaprezentowała różne robótki ręczne, pokazała podstawowe sploty i przybliżyła dzieciom sam proces szydełkowania. Dużo radości sprawiła dzieciakom możliwość praktycznego zastosowania włóczek i szydełka. Były też zajęcia muzyczne i wokalne prowadzone przez Piotra Milczarka, który przybliżył uczestnikom warsztatów muzykę akordeonową. Dzieci poznały budowę akordeonu i wzięły udział w quizie muzycznym. Świetnie poradziły sobie z odgadywaniem, z jakiego kraju pochodzą grane przez instruktora melodie. Nie lada gratką była też możliwość zagrania na akordeonie na scenie sali widowiskowej.


Wszystkich zajęć odbywających się w ramach warsztatów nie sposób wymienić. Równie wiele atrakcji przygotowanych jest w SCK w Boryszewie. Zajęcia rozpoczynają się w poniedziałek 12 lipca, przebiegają pod hasłem „Wakacje z Teatrem Zabawy”. Kolejna tura warsztatów rozpocznie się 2 sierpnia w SCK przy ul. Prezydenta R. Kaczorowskiego 5. Będą to „Wakacje z Teatrem PAC-PAC”, gdzie pod okiem instruktorów dzieci stworzą lalki-kukiełki z ulubionych bajek, poznają techniki rękodzieła, skomponują piosenki wakacyjne i zgłębią tajniki gry w szachy. Na zakończenie wystąpią w teatrzyku kukiełkowym. Na sierpniowe warsztaty artystyczne są jeszcze wolne miejsca. Bliższe informacje i zapisy pod nr (46) 863-07-68. Zapraszamy!


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka


Ułatwienia dostępu