IV Piknik Wojskowy z okazji Święta Wojska Polskiego

Organizowany od czterech lat przez Sochaczewskie Centrum Kultury Piknik Wojskowy za każdym razem przyciąga rzezsze sochaczewian, chcących wspólnie bawić się z okazji Święta Wojska Polskiego. Nie inaczej było i tym razem. 15 sierpnia setki mieszkańców naszego miasta zgromadziło się wokół amfiteatru, gdzie odbywał się tegoroczny piknik. Współorganizatorami wydarzenia była 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej, 37. Dywizjon Rakietowej Obrony Powietrznej oraz 38. Sochaczewski Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Piotr Osiecki.


Sochaczewianie przybyli na piknik mogli obejrzeć mnóstwo ciężkiego sprzętu, który na terenie wokół amfiteatru zaprezentowało wojsko. Znalazły się wśród nich m.in. jednostki ogniowe przeciwlotniczego systemu artyleryjsko-rakietowego. Była to wyjątkowa okazja by przyjrzeć się z bliska jedynej i pierwszej w Polsce baterii przeciwlotniczej PILICA. Duże zainteresowanie wzbudzał również samochód transportowo załadowczy wraz z rakietami zmodernizowanego przeciwlotniczego zestawu rakietowego S-125 S.C. NEWA, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe GROM oraz wóz dowodzenia HONKER. Do pojazdów chętnie wsiadali zarówno dzieci, jak i starsi mieszkańcy naszego miasta. Jak zawsze, dużą popularnością cieszyła się wojskowa grochówka, która jest już stałym elementem pikniku.

Na stoiskach sprzedażowych można było nabyć wojskowe akcesoria kolekcjonerskie, m.in. kopie odznaczeń wojskowych. Najmłodsi z radością chłodzili się pod kurtyną wodną oraz próbowali swoich sił w strzelaniu z sikawki strażackiej do celu. Wielką frajdą była dla nich również możliwość siedzenia, choć przez chwilę, za kierownicą wozu strażackiego. Równie chętnie, sprawdzali swoje umiejętności strzeleckie na wojskowym urządzeniu szkolno-treningowym o nazwie cyklop. Atrakcje dla dzieci przygotowało również Sochaczewskie Centrum Kultury – m.in. kącik animacyjny, gdzie najmłodsi własnoręcznie tworzyli kotyliony i chorągiewki oraz zdobili wojskowe kolorowanki. Chętnie brali również udział w zabawach i konkursach, prowadzonych przez Piotra Milczarka czyli dobrze znanego dzieciom “wujcia wariatuńcia”. Na zwycięzców quizów tematycznych czekały upominki. Każdy mógł sobie zrobić również pamiątkowe zdjęcie w wojskowym wydaniu, na przygotowanej foto-ściance.

W trakcie pikniku odbył się turniej Szachów Błyskawicznych z okazji Święta Wojska Polskiego, który poprowadził mistrz FIDE Stanisław Osiecki. Potyczki szachowe wśród seniorów wygrał Grzegorz Kaczmarek, wśród juniorów młodszych 1 miejsce zajął Mateusz Tempczyk, a w kategorii juniorów starszych triumfował Jakub Jesionek.

Piknik wojskowy to również wystawy tematyczne. W tym roku sochaczewianie mogli obejrzeć trzy ekspozycje. Wystawę “Kampania wrześniowa w filatelistyce” zaprezentował Stanisław Duński. Autor pokazał blisko kilkadziesiąt kart kolekcjonerskich pierwszego obiegu, a to zaledwie ułamek jego kolekcji. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa grupy “Stary Sochaczew”, składająca się z dawnych zdjęć naszego miasta z okresu przed – i powojennego. Nie zabrakło też kilku zdjęć z okresu wojny. Dodatkowo Radosław Jarosiński wygłosił ciekawą prelekcję nawiązującą do okresu schyłkowego I Rzeczpospolitej w kontekście lokalnym. Okazuje się, że w Sochaczewie miała swój epizod ostatnia próba utrzymania państwowości. Trzecia wystawa to: „My Armii Krajowej żołnierze. Sochaczewski Obwód AK „Skowronek” w walce o wolność 1939-45 r.”, autorstwa Jakuba Wojewody. Ekspozycja fotograficzna pokazywała wybrane sylwetki oficerów i żołnierzy Armii Krajowej z Obwodu AK Sochaczew. Istotne jest to, że do ekspozycji została wykonana specjalna sesja zdjęciowa pt. Dworzec Gdański 1944 r., którą wykonali członkowie Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty, które działa na rzecz upamiętnienia żołnierzy Skowronka od 1997 r.

Stały element każdego pikniku wojskowego to koncerty wokalne, które w tym roku, dzięki doskonałemu nagłośnieniu, świetnie wybrzmiały w nowo wybudowanym amfiteatrze. Pierwszy raz po dłuższej przerwie wystąpił na scenie Mundurowy Zespół Wokalno-Instrumentalny PATRIA prowadzony przez Arkadiusza Mamcarza. W wykonaniu zespołu publiczność usłyszała m.in. “Warszawiankę”, “Marsz Mokotowa” oraz “Przybyli ułani pod okienko”. Na bis, którego domagała się publiczność, zespół wykonał “Serce w plecaku”. Na scenie amfiteatru zaprezentowali się również wokaliści Sochaczewskiego Centrum Kultury: Wiktor Szczepanik, Wiktoria Fabisiak, Alicja Markiewicz, Amelia Starzyńska i Maria Stasiak, których interpretacje pieśni wojskowych ciepło przyjęła publiczność. Podobnie jak występ dzieci i młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie.

Wszystkich dzisiejszych atrakcji nie sposób wymienić. Każdy kto pojawił się na pikniku z pewnością znalazł coś interesującego dla siebie. Była to doskonała forma uczczenia święta Wojska Polskiego, z której sochaczewianie bardzo chętnie skorzystali.


Tekst i zdjęcia: Iza StrzeleckaMore