Święto Tańca Ludowego

W piątek 22 października w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie świętowany był Dzień Tańca Ludowego. Z tej okazji na scenie sali koncertowej w niezwykle barwnym widowisku zatytułowanym “Oberek zakręcony” wystąpiły trzy zespoły ludowe. Pierwszy z nich, to dobrze sochaczewianom znany Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca “Folklorek” prowadzony w SCK przez Katarzyną Proch i Kingę Przybylską. Gościnnie wystąpił Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca “Mali Smardzewianie” oraz Zespół Pieśni i Tańca “Mali Lubochnianie”. Obydwie grupy, w choreografii i pod opieką artystyczną Aleksandry Grad. Koncert poprzedzony został warsztatami, w trakcie których pod okiem instruktorek można było poznać podstawowe kroki i rodzaje tańca ludowego.


Warsztaty poprowadziły instruktorki Katarzyna Proch i Aleksandra Grad, które w bardzo przystępnej formie przybliżyły uczestnikom różne rodzaje tańca ludowego. W zajęciach wzięło udział kilkanaścioro dzieci, które wraz z rodzicami miały okazję poznać takie tańce jak: owczareczek, poleczka czy krakowiak. Nie zabrakło też ludowych przyśpiewek. Warsztaty okazały się świetną zabawą zarówno dla dzieci jak i dorosłych.Po warsztatach przyszedł czas na koncert. Sala widowiskowa wypełniła się publicznością po brzegi, a na scenie nastąpiła prawdziwa eksplozja tańca i śpiewu w folkowym wydaniu. Jako pierwszy wystąpił Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca “Folklorek” Sochaczewskiego Centrum Kultury. Podopieczni Katarzyny Proch i Kingi Przybylskiej zaprezentowali przedstawienie zatytułowane “Scenka z podwórka”, przybliżające zwyczaje i ludowe tradycje. Jak zawsze, było też dużo tańca, przyśpiewek i młodzieńczej radości, która jest już znakiem rozpoznawczym sochaczewskiego “Folklorka”. W drugiej części koncertu zaprezentowały się zespoły spoza Sochaczewa. “Mali Smardzewianie” zaprezentowali tańce i zabawy z regionu opoczyńskiego. Ich “sąsiedzi” – “Mali Lubochnianie” tańcem i śpiewem przybliżyli folklor ziemi rawskiej. Występ artystycznych gości przykuwał uwagę zarówno energetyczną choreografią, jak i pięknymi, barwnymi strojami opoczyńskimi.


Cały koncert odbył się w duchu dobrej zabawy, która udzieliła się również publiczności. Widzowie gorąco oklaskiwali występ każdego z zespołów. Na koniec, miłym akcentem okazały się pamiątkowe zdjęcia wszystkich tancerzy na scenie. Każdy z rodziców chciał mieć fotograficzną pamiątkę z tego wyjątkowego występu, a uchwycić tak liczną grupę nie było łatwo. Nam się udało.


Tekst i zdjęcia: Iza StrzeleckaSzersza fotorelacja z koncertu na Facebooku —> TUTAJ

Wystąpili:

Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca “Folklorek” – przygotowanie i opieka artystyczna – Katarzyna Proch i Kinga Przybylska

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca “Mali Smardzewianie” – choreografia i opieka artystyczna Aleksandra Grad

Zespół Pieśni i Tańca “Mali Lubochnianie” – choreografia: Aleksandra Grad, opieka artystyczna: Małgorzata Tyce, opracowanie muzyczne: Jurek Rozpędek


Nagłośnienie koncertu: Wiktor Czernicki


Oprawa świetlna: Paweł RutkowskiMore

Ułatwienia dostępu