Póki Polska żyje w nas

W sobotę 27 listopada sala widowiskowa Sochaczewskiego Centrum Kultury w Boryszewie wypełniła się pieśniami patriotycznymi. Na scenie, pierwszy raz po dłuższej przerwie, wystąpił Mundurowy Zespół Wokalno-Instrumentalny “Patria” prowadzony przez Arkadiusza Mamcarza. W drugiej części koncertu zaśpiewały dzieci nagrodzone w Konkursie Piosenki Patriotycznej “Polskie Drogi”.


Koncert zatytułowany “Póki Polska żyje w nas” rozpoczął zespół “Patria”. Repertuar patriotyczny jest wyjątkowo bliski sercom występującym w nim muzyków, którzy na co dzień wykonują piosenki żołnierskie i wojskowe. Mimo iż tym razem zaprezentowali się wyłącznie w wokalnej odsłonie, kolejny raz zachwycili publiczność.


Zespół, przy fortepianowym akompaniamencie Arkadiusza Mamcarza, zaśpiewał dobrze znane żołnierskie pieśni m.in. “Hej! Chłopcy bagnet na broń!”, “Serce w plecaku” czy “Sanitariuszka Małgorzatka” z solowymi partiami Mikołaja Budnera i Mateusza Targaszewskiego. W bardziej współczesnym repertuarze zaprezentowały się solistki. Niezwykle przejmująco zabrzmiały “Piosenka o Wojtku” i “Modlitwa dziewczyńska” (z repertuaru zespołu Marika & Maleo Reagge Rockers) w interpretacji Julii Matczak. Wielu wzruszeń dostarczyła publiczności również Maria Stasiak śpiewając utwór “Śmierć pułkownika” i “Opowiedzcie wiatry”. Cały występ “Patrii” publiczność nagrodziła gorącymi brawami.


Następnie przyszedł czas na młodszych wykonawców. Na scenie zaprezentowali się laureaci Konkursu Piosenki Patriotycznej “Polskie Drogi”, który odbył się na początku listopada w SCK w Chodakowie. Zwycięzcom i wyróżnionym uroczyście wręczone zostały statuetki i pamiątkowe dyplomy. Dzieci, którym przyznano nagrody, miały możliwość zaprezentowania zwycięskich piosenek na scenie. Ich występ udowodnił, że przyznanie tak wielu równorzędnych nagród przez jury, było w pełni uzasadnione. Publiczność usłyszała kilkanaście pięknych, poruszających, utrzymanych w duchu patriotycznym wykonań, których wysłuchała w dużym skupieniu.


Repertuar całego koncertu skłaniał do refleksji. Zarówno “Patria” jak i laureaci konkursu wokalnego, przypomnieli nam o ważnych wydarzeniach z historii Polski, o których warto pamiętać nie tylko od święta.


Tekst: Iza Strzelecka


Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ


More

Ułatwienia dostępu