Teatr Maska pracuje nad nowym spektaklem

Teatr Młodych Twórców Maska SCK, intensywnie pracuje nad nowym spektaklem inspirowanym debiutancką książką wietnamsko-amerykańskiego pisarza i poety, Oceana Vuonga “Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę”. To intymny list, który młody poeta pisze do swojej matki. Napisany jest w języku, w którym ona nie rozumie ani słowa. Nad koncepcją i scenariuszem nowego spektaklu Dawid Żakowski współpracuje z Mateuszem Nguyenem, szukając analogii pomiędzy rzeczywistością młodych ludzi w Polsce i w Ameryce.


„Ocean Voung w autobiograficznej powieści “Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” opowiada historię swojego życia matce, która nie potrafi czytać. Pokazuje to, jak często człowiek mimo tego, że bardzo chce coś wyrazić, przedstawić swoją perspektywę czy przekonania – pozostaje sam, w labiryncie własnych myśli. Bohater powieści dorasta z brakiem pewności o czymkolwiek. Znajduje się pomiędzy historią swojej wietnamskiej rodziny, a bliską mu amerykańską rzeczywistością. Żyje na skraju dwóch różnych językowych światów. Wchodzi w dojrzałość bez pewnego punktu, którego można by się chwycić. Analogiczną sytuację można odnaleźć również we współczesnym społeczeństwie wietnamskim w Polsce. Pierwsze pokolenie, które przybyło do Polski ma często problemy językowe. Migranci z południowo-wschodniej Azji, choć dość otwarci, tworzą grupy jednolite narodowościowo, bez głębszej asymilacji. Przeciwną postawę prezentuje drugie pokolenie. Wychowani w Polsce Wietnamczycy są na wskroś przesiąknięci polską kulturą i językiem. Z tego dysonansu rodzi się konflikt i brak zrozumienia między pokoleniami. Odmienna mentalność i różny sposób postrzegania świata, w znaczącym stopniu utrudniają utrzymanie dobrych relacji. Młody człowiek w tej sytuacji pozostawiony jest często samemu sobie. Podobnie jak bohater książki, staje przed trudnym zadaniem określenia swojej przynależności, zrozumienia kim tak naprawdę jest. Dzieci wietnamskich migrantów często wywodzą się z małżeństw mieszanych, polsko-wietnamskich. Posiadają polskie obywatelstwo, myślą po polsku, a jednak ich fizyczność i więzi rodzinne wciąż łączą ich z dalekim wschodem. Sprawia to, że tak naprawdę są po środku. Trwają w niepewności” – pisze Mateusz Nguyen, aktor Teatru Młodych Twórców Maska oraz współautor koncepcji i scenariusza nowego spektaklu pod roboczym tytułem: „Jesteśmy wspaniali”.


W przygotowaniach nad spektaklem biorą udział: Mateusz Nguyen, Paula Szewczyk, Maciek Feliga, Julia Duplicka, Oliwia Białas, Konrad Duplicki, Samanta Dębowska, Kamila Borysiak, Roksana Skorupska, Weronika Kusiak, Wiktoria Dąbrowska, Adam Błaszczyk, Julia Sosnowska, Julia Kobylińska, Maria Olender, Julia Pazgrat, Daria Drężek.


Opieka artystyczna: Dawid Żakowski


More

Ułatwienia dostępu