Sztuka niosąca dobro

Tajemnicze, skłaniające do refleksji, nieprzeniknione – takie są prace artystki Joanny Mazuś, które można obejrzeć na wystawie “Mistyka istnienia” w Galerii ZeDeK w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie. Ekspozycja prezentuje kilkanaście obrazów oraz płaskorzeźby.


Joanna Mazuś zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym i monumentalnym oraz fotografią. Od 2016 roku współpracuje z Krzysztofem Sokolovskim przy tworzeniu polichromii wnętrz świeckich i sakralnych. Pisze również eseje oparte na filozoficzno-artystycznych rozważaniach. Spoiwem, łączącym wszechstronne działania artystki, jest abstrakcja metafizyczna.


“Język abstrakcji, którym się posługuję, sprzyja eksplorowaniu ukrytego wymiaru rzeczywistości oraz naszego wewnętrznego świata wrażliwości i duchowości. Staram się by moje malarstwo zawierało melodię naszego ludzkiego bycia w świecie, doświadczania rzeczywistości i własnego istnienia” – mówiła w trakcie wernisażu artystka.


Prezentowane w Galerii ZeDeK obrazy są bardzo osobiste. I choć ich odbiór jest intuicyjny, mają w sobie uniwersalny przekaz – niesienie dobra. To taka misja, którą według Joanny Mazuś powinni mieć teraz wszyscy artyści – “Wierzę, że sztuka ma w sobie siłę, która jest nam obecnie bardzo potrzebna. Może nas przenieść do innego wymiaru. Do jakiegoś odległego świata, w którym odnajdziemy ukojenie i chociaż na chwilę oderwiemy się od bolesnej rzeczywistości”.


Wystawa “Mistyka istnienia” czynna jest do 4 kwietnia. Ekspozycję można zwiedzać w Galerii ZeDeK od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00- 18.00. Wstęp wolny.


Kurator wystawy: Marta Wasilewska


Szersza fotorelacja z wernisażu dostępna jest na Facebooku —>


Joanna Mazuś – artystka wizualna i teoretyczka sztuki. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym i monumentalnym, nie poprzestaje jednak na pracy plastycznej i pisze eseje porządkujące jej rozważania filozoficzno-artystyczne. Całą jej działalność spaja tworzona przez nią koncepcja abstrakcji metafizycznej. Urodziła się w 1994 r. w Warszawie. W 2018 r. ukończyła studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem za pracę stworzoną pod kierunkiem prof. Andrzeja Rysińskiego (malarstwo) i prof. Krzysztofa Jabłonowskiego (aneks z fotografii na Wydziale Grafiki). W roku akademickim 2016/2017 w ramach stypendium Erasmus+ studiowała na Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie. Od 2016 r. współpracuje z Krzysztofem Sokolovskim przy tworzeniu polichromii wnętrz świeckich i sakralnych.


Wystawy indywidualne:

2022 – „Melodia bytu”, wystawa wspólna z Krzysztofem Sokolovskim, Galeria 113, Wydział Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza, Częstochowa
2021 – „Abstrakcja metafizyczna. W poszukiwaniu uniwersalnego języka”, Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”, Kielce
2021 – „Abstrakcja metafizyczna”, Galeria 113, Wydział Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza, Częstochowa
2018 – prezentacja dyplomu pt. „Abstrakcja metafizyczna” na wystawie „Dyplomy 2018 – Wydział Malarstwa ASP w Warszawie”, Galeria DAP, Dom Artysty Plastyka, Warszawa
2017 – „Złote Wrota”, Fundacja Galeria Autonomia, Warszawa
2017 – „Photographing Jerusalem. Learning to See”, Photography Department Gallery, Mount Scopus, Jerozolima

Realizacje projektów monumentalnych:
2017 – polichromia i aranżacja wnętrza Kaplicy Pokoju w klasztorze Sióstr Salezjanek w Jerozolimie (współpraca z Krzysztofem Sokolovskim)
2016 – polichromia wnętrza kaplicy w kościele Wniebowzięcia NMP w Podborzu na Litwie (współpraca z Krzysztofem Sokolovskim)

Wybrane wystawy zbiorowe:
2021 – „Nowa ikona”, Savchenko Gallery, Gdańsk
2021 – 15. Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki, BWA Ostrowiec
2021 – „Słowo stało się ciałem”, BWA Piła
2021 – „Słowo stało się ciałem”, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa
2020 – „Granice ikony”, Galeria Bohema, Warszawa
2020 – „Psalmy”, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa
2019 – „Psalmy”, Miasteczko Galicyjskie, Nowy Sącz
2019 – „Czas śmierci / czas życia”, Muzeum Ikon w Supraślu
2019 – „Czas śmierci / czas życia”, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa
2019 – „Wspólnoty wyobrażone”, Wydział „Artes Liberales”, Uniwersytet Warszawski, Warszawa
2018 – „Przebóstwione Ciało”, Galeria Uniwersytetu Warszawskiego, Nowy BUW, Warszawa
2017 – „Przebóstwione Ciało”, Muzeum Narodowe im. Andrzeja Szeptyckiego, Lwów
2017 – „Apokalipsa”, Galeria Uniwersytetu Warszawskiego, Pałac Kazimierzowski, Warszawa
2017 – „Sokolovski / Wąsowski / Jędrzejko / Mazuś”, Bohema Nowa Sztuka, Warszawa
2017 – „Wystawa Pracowni Tkaniny Eksperymentalnej”, Galeria Bardzo Biała, WarszawaKurator wystawy: Marta Wasilewska


Informacje na Facebooku —> TUTAJ


More