Jesteśmy wspaniali-premiera spektaklu Teatru MASKA

„Jesteśmy wspaniali” to tytuł spektaklu Teatru Młodych Twórców MASKA, który został zaprezentowany w Sochaczewskim Centrum Kultury w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru. Pokazy dla szkół oraz sobotnia premiera, zgromadziły na widowni łącznie kilkaset osób. Punktem wyjścia do pracy nad sztuką była powieść “Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” Oceana Vuonga. Poruszająca historia o odmienności i wykluczeniu społecznym, wstrząsnęła publicznością.


Przedstawienia Teatru Maska w reżyserii Dawida Żakowskiego zazwyczaj odzwierciedlają aktualne nastroje społeczne. Są swego rodzaju lustrem, w którym możemy przyjrzeć się krytycznie temu, co nas dotyka, boli, uwiera. Tematyka najnowszego spektaklu jest wielowarstwowa, ale w największym stopniu koncentruje uwagę widzów na problemie nietolerancji i dyskryminacji. Rzeczywistość pokazana z perspektywy młodego pokolenia porusza do głębi.


Razem z bohaterami spektaklu stawiamy dwanaście kroków w dorosłość, nawiązujących do 12 etapów podróży “Bohatera o tysiącu twarzy” Josepha Campbella. Prowadzeni przez narratora, zanurzamy się w brutalnym świecie, w którym odmienność okazuje się przekleństwem. Stajemy się świadkami bolesnego procesu dojrzewania, w którym mocno wybrzmiewa głos młodego pokolenia. Czasem jest to rozdzierający krzyk, a czasami szept, którego prawie nie słychać. Jako dorośli powinniśmy być czujni, bo zazwyczaj jest to wyraz bezsilności i rozpaczliwie wołanie o pomoc. Trzeba tylko chcieć je usłyszeć.


Tekst i zdjęcia: Iza StrzeleckaReżyseria: Dawid Żakowski

Dramaturgia: Patrycja Babicka

Muzyka: Wiktor Czernicki

Choreografia: Daniela Komędera

Kostiumy: Iwa Ostrowska

Reżyseria światła: Tadeusz Perkowski i Paweł Rutkowski

Reżyseria dźwięku: Mateusz Śliwiński

Projekt plakatu: Paula Szewczyk


Wystąpili:

Bohater – Mateusz Nguyen

Bohaterka – Paula Szewczyk

Celebryta – Maciek Feliga

Narrator – Konrad Duplicki

Matka – Samanta Dąbkowska

Matka – Julia Pazgrat

Przewodniczka chóru – Julia Duplicka

Chór performatywny: Kamila Borysiak, Weronika Kusiak, Wiktoria Dąbrowska, Julia Sosnowska, Julia Kobylińska, Maria Olender, Roksana Skorupska

Produkcja: Sochaczewska Centrum Kultury SCK

Koprodukcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa w ramach projektu PDD+ AWAKE & REACT


More