Radosne powitanie wiosny

9 kwietnia sala widowiskowa Sochaczewskiego Centrum Kultury w Boryszewie wypełniła się gwarem, radosnym śpiewem i tańcem. To za sprawą Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca “Folklorek” oraz publiczności, którzy tego dnia wspólnie przepędzili zimę.


W godzinnym koncercie “Gaik. Powitanie wiosny” wystąpiło blisko pięćdziesięcioro dzieci z wszystkich grup wiekowych zespołu. Tradycyjnie, zaprezentowane zostały liczne tańce i piosenki ludowe w niezwykle radosnym wydaniu. Widzowie gorąco oklaskiwali skoczne polki i wirujące oberki, uzupełnione radosnymi dziewczęcymi piskami. Jak zawsze czarująco, ku wielkiej uciesze rodziców, wypadły maluchy.


Nie zabrakło też niespodzianek. Do jednej z choreografii tanecznych w wykonaniu starszych dziewcząt, wplecione zostały elementy improwizacji jazzowej. Pomysł instruktorki zespołu Katarzyny Proch, by przełamać tradycję ludową bardziej nowoczesnymi akcentami, okazał się ciekawym zestawieniem. Nowa odsłona “Folklorka” wzbogacona nastrojowym śpiewem Kingi Przybylskiej, zdobyła duże uznanie widowni. Drugą nowością były łowickie stroje, w których zatańczyła jedna z par. Wirujące w tańcu barwne pasiaki oczarowały publiczność.


Wyjątkowe chwile podczas koncertu zapewniła również Marina Romanowicz – solistka z Kijowa, która na co dzień zajmuje się folklorem Ukrainy. Zaprezentowała się w dwóch utworach, które zaśpiewała w swoim rodzimym języku. Jej poruszający, niezwykle emocjonalny występ chwytał ze serce i na koniec wywołał burzę oklasków.


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka
More