“Powroty do Polski” – spektakl muzyczno-literacki

W piątkowy wieczór 29 kwietnia w Klubie Kontrast w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie odbył się literacko-muzyczny spektakl zatytułowany “Powroty do Polski”. Publiczność usłyszała najpiękniejsze wiersze patriotyczne i fragmenty prozy, w wykonaniu sochaczewskich twórców. Performatywne czytanie odbyło się z okazji obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


To już trzeci spektakl Teatru z Dialogiem SCK, przygotowany we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina oraz dwutygodnikiem “Ziemia Sochaczewska”. Tym razem tematem przewodnim był patriotyzm. Na scenie zaprezentowały się aż trzy pokolenia, które poprzez słowo i muzykę przybliżyły literacki wymiar miłości do Ojczyzny. Współczesna interpretacja, tych dobrze i mniej znanych wersów Mickiewicza, Norwida, Lieberta Orzeszkowej czy Konopnickiej, wywołała u słuchaczy mnóstwo refleksji i wzruszeń. Równie wiele emocji tego wieczoru, dostarczyła gościom “Kontrastu” muzyka. Pięknie prowadzona narracja muzyczna i przejmująco wykonane piosenki z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Rybińskiego i Ireny Santor, chwytały ze serce. Tutaj prym wiodło najmłodsze pokolenie. Dzieci i młodzież swoimi interpretacjami zachwyciły publiczność. Podobnie jak pieśń ludowa w wykonaniu pochodzącej z Ukrainy Mariny Kreminiuk. Wymownym dopełnieniem tego wyjątkowego wieczoru były słowa “Żeby Polska była Polską”, które publiczność zaśpiewała razem z twórcami.


“Powroty do Polski”

Scenariusz: Anna Wolińska
Reżyseria: Teatr z Dialogiem
Narracja muzyczna: Jolanta Kawczyńska

Koordynacja: Magdalena Franszek-Niewiadomska

Scenografia: Marta Wasilewska

Wystąpili: Jolanta Kawczyńska, Barbara Sobkowicz, Magdalena Franaszek-Niewiadomska, Justyna Kwiatkowska-Kornatko, Justyna Kośka, Anna Wolińska, Arkadiusz Mamcarz, Sebastian Stępień, Wiktor Szczepanik, Artur Jeziorski, Patryk Woliński, Otylia Krawczak, Otylia Stawicka, Wiktor Szczepanik, Julia Duplicka, Zosia Duplicka, Dorota Stefańska, Basia Folle, Marina Kreminiuk.More