Folkowa Majówka w Amfiteatrze

W sobotnie popołudnie 14 maja sochaczewski Amfiteatr wypełnił się śpiewem i tradycyjnym tańcem ludowym. Na scenie zaprezentował się Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Folklorek” z Sochaczewskiego Centrum Kultury oraz laureaci Powiatowego Konkursu Piosenki Polskiej „Do Re Mi”, organizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 7. Był to pierwszy w tym roku koncert, który odbył się w miejskim amfiteatrze.


Sochaczewski „Folklorek”, jak zawsze, zapewnił publiczności bardzo radosne taneczno-muzyczne widowisko. Występ w amfiteatrze był artystycznym podsumowaniem działalności zespołu mijającego sezonu. Na scenie zaprezentowały się wszystkie grupy wiekowe. Maluchy świetnie poradziły sobie z krakowiakiem, a ich interpretacja znanych ludowych piosenek takich jak; „Płynie Wisła” czy „Oberek zakręcony” nagrodzona została wielkimi brawami.


Później sceną zawładnęły skoczne oberki, polki i kujawiaki zatańczone przez starsze grupy. Uwagę przykuwały zarówno ciekawe choreografie, jak i wirujące w tańcu kolorowe stroje młodych tancerzy. Warto podkreślić, że najstarsi wystąpili w strojach łowickich. Był to pierwszy występ folklorkowej młodzieży w pełnym ubiorze tego regionu. Pomysł ten okazał się nie lada wyzwaniem, chociażby ze względu na niemały ciężar strojów (20 kg.) Jednak tancerze poradzili sobie świetnie, a taniec w barwnych, łowickich pasiakach zdobył serce widowni. Udany debiut, być może już niedługo zaowocuje suitą łowicką w wykonaniu „Folklorka””, o czym poinformowały zgromadzoną publiczność instruktorki prowadzące zespół – Katarzyna Proch i Kinga Przybylska. Czekamy z niecierpliwością.


W koncercie wzięli udział również laureaci Powiatowego Konkursu Piosenki Polskiej „Do Re Mi”, który dwa dni wcześniej odbył się w Szkole Podstawowej numer 7. Zwycięzcy zaprezentowali się we współczesnym repertuarze, który mimo przeciwwagi do tradycyjnych pieśni ludowych, okazał się ciekawym uzupełnieniem koncertu.

Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka


Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ
More