Spektakl “FeFerdydurke” Teatru Maska

7 czerwca w Sochaczewskim Centrum Kultury młodzi twórcy z Teatru Maska wystąpili przed sochaczewską publicznością, prezentując spektakl “FeFerdydurke” w reżyserii Dawida Żakowskiego. Tego dnia odbyły się dwa pokazy i każdy z nich wywołał mnóstwo skrajnych emocji wśród widzów. Wewnętrznej odwagi wymagało zmierzenie się z obrazem współczesnego nastolatka pokazanym w sztuce, gdyż ten okazał się zatrważający.


Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem stało się doświadczenie nowej edukacji. Rok temu pomiędzy nauczycielskimi i uczniowskimi „gębami” postawiono ekrany komputerów, które niemal od razu stały się symbolem nowoczesnej szkoły. Szybko jednak okazało się, że technologie, które miały być nadzieją, stały się nowymi formami opresji, a sama szkoła nadal pozostaje instytucją, która bryluje w różnych formach upupiania.


Sztuka “FeFerdydurke” powstawała w trakcie „lock downu” wynikającego z sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Był to bardzo trudny czas dla uczniów. Zdalne nauczanie oraz ograniczone formy kontaktu pogłębiały ich wykluczenie społeczne. Poczucie osamotnienia wywoływało frustracje, często tragiczne w skutkach. Nie mogło nie mieć to wpływu na przekaz spektaklu. Tłumione przez wiele miesięcy emocje znalazły wreszcie swoje ujście. Wykrzyczany ból i złość, wynikające z bezradności wobec różnych form opresji, których doświadczają młodzi ludzie w szkole, poruszył publiczność do głębi.Reżyseria: Dawid Żakowski
Dramaturgia: Patrycja Babicka
Muzyka: Kasai
Scenografia: Bonawentura Knake – Zawadzki
Kostiumy: Iwa Ostrowska
Współpraca choreograficzna: Marta Kosieradzka
Reżyseria światła: Tadeusz Perkowski
Reżyseria dźwięku: Mateusz Śliwiński


Występują:
Michał Klin/ Paweł Mandziewski – Józio 1
Maciek Feliga – Józio 2
Mateusz Nguyen – Miętus / Tata
Konrad Duplicki – Syfon / Syn
Paula Szewczyk – Profesorka
Daria Dudek – Uczennica prymuska / mama
Oliwia Białas – Nowoczesna / córka
Zuzia Mikołajczyk – Anty-nowoczesna / córka
Julia Duplicka – Uczennica / córka
Julka Krysztowiak – Uczennica / córka
Anna Dąbkowska – Uczennica / córka
Samanta Dębowska – Uczennica / córka
Matylda Szlacheta – Uczennica / córka


Produkcja: SCK
Koprodukcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa


Pokazy spektaklu “FeFerdydurke” w województwie mazowieckim zostały dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.


More