V Piknik Wojskowy

W niedzielę 15 sierpnia w amfiteatrze miejskim odbył się V Piknik Wojskowy. Wydarzenie to rokrocznie przyciąga rzesze sochaczewian i mieszkańców okolicznych miast. Nie inaczej było i tym razem. W niedzielne popołudnie na terenie wokół amfiteatru zgromadziły się setki osób, chcących wspólnie uczcić Święto Wojska Polskiego. Piknik Wojskowy odbył się pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Sochaczew. Bogaty program zapewniło Sochaczewskie Centrum Kultury oraz współorganizatorzy: 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej, 38. Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. majora Feliksa Kozubowskiego. Zaproszenie do udziału w V Pikniku Wojskowym przyjęło również Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Centralny Port Komunikacyjny, zapewniając wiele dodatkowych atrakcji.


Podczas pikniku dużym zainteresowaniem cieszył się prezentowany sprzęt wojskowy (m.in. przenośny zestaw przeciwlotniczy PIORUN), ekspozycja muzealnych militariów i mundurów wojskowych oraz stoiska lotnicze i kolejowe. Długa kolejka chętnych ustawiła się do przetestowania działania żyroskopu i symulatora lotu. Na scenie tajniki swoich zawodów zdradzili pilot Witold Sokół i stewardessa Marta Biała. Zaprezentowane zostały również dwie wystawy autorstwa Jakuba Wojewody “My Armii Krajowej żołnierze” oraz “Cmentarze Bitwy nad Bzurą 1939 r”, których wydawcą jest Stowarzyszenie MGH im II batalionu 18 pułku piechoty. Dostępne były także stoiska sprzedażowe z wojskowymi akcesoriami i kopiami odznaczeń wojskowych. Dużo ciekawości wzbudzały oryginały kolekcjonerskich numizmatów. Tradycyjnie, wszyscy mogli spróbować pysznej wojskowej grochówki z polowej kuchni, do czego nikogo nie trzeba było namawiać. Moc atrakcji czekała również na dzieci, m.in. plenerowe gry, animacje, kreatywne warsztaty oraz zabawy i quizy o tematyce wojskowej. W odlotowym kole fortuny można było wygrać nagrody. Najmłodsi z radością próbowali swoich sił w strzelaniu z sikawki strażackiej do celu.


Na scenie amfiteatru w koncercie pieśni wojskowych i powstańczych zaprezentowały się dwa zespoły SCK: Mundurowy Zespół Wokalno-Instrumentalny “Patria” pod kierunkiem Arkadiusza Mamcarza oraz wokaliści ze Studia Piosenki prowadzonego przez Piotra Milczarka. Pięknie wybrzmiały: „Sanitariuszka Małgorzatka”, “Hej chłopcy, bagnet na broń”, “Legiony”, “Chłopaki z AK”, “Oka”, “Marsz Mokotowa”, “Dziewczyna z granatem”, “Miasto 44”, “Pałacyk Michla”, “Warszawskie dzieci” czy “Warszawo ma”. Do śpiewania znanych piosenek żołnierskiej chętnie włączała się publiczność. W nieco innym repertuarze zaprezentował się Ensamble SCK przygotowany przez Jolę Kawczyńską. Młodzieńczy powiew świeżości w połączeniu z lirycznym repertuarem – “Bieszczadzkie Anioły”, “Chodzą ulicami ludzie”, “Kocham cały świat”, “Iść w stronę słońca”, dostarczył słuchaczom wielu wzruszeń.

Podczas pikniku odbył się także turniej szachowy juniorów i seniorów, który poprowadził mistrz Fide Stanisław Osiecki. Dostępna też była fotościanka z motywami wojskowymi, przy której powstało wiele pamiątkowych zdjęć.Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka


Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ

More