Performatywne czytanie “Ballad i romansów”

3 września na Placu Kościuszki odbyło się performatywne czytanie “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Jest to lektura tegorocznej odsłony akcji “Narodowe Czytanie”, która od 11 lat odbywa się w całym kraju pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Z tej okazji Sochaczewskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna wraz z partnerami: Urzędem Miejskim w Sochaczewie, 3 Warszawską Brygadą Rakietową Obrony Powietrznej, dwutygodnikiem “Ziemia Sochaczewska oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina zaprezentowali przedstawienie zatytułowane “Dudarz”.

Performatywne czytanie fragmentów poezji Mickiewicza w wykonaniu kilkunastu osób, okazało się ciekawym zabiegiem artystycznym. Międzypokoleniowa interpretacja wierszy, w którą każdy z czytających włożył własne emocje, skłaniała do refleksji. Oprócz słowa, była też przestrzeń na muzykę. Wyjątkowy nastrój stworzyły dźwięki pianina ilustrujące poszczególne wersy. Również zaprezentowane piosenki swoim lirycznym i folkowym klimatem idealnie wkomponowały się w charakter wydarzenia. Dodatkowo, ciekawym akcentem okazały się portrety czytających, które na bieżąco szkicował artysta malarz Artur Jeziorski. Performatywne czytanie “Ballad i romansów” zakończyło się stemplowaniem książek pamiątkową pieczęcią, które odbyło się przy dźwiękach muzyki etnicznej Gamida Ibadullayeva. Wydarzenie było częścią inauguracji sezonu artystycznego SCK 2022/2023, podczas której całe rodziny mogły znaleźć coś dla siebie.


W spektaklu “Dudarz” wzięli udział: Barbara Bronicz, Magdalena Franaszek-Niewiadomska, Joanna Niewiadomska-Kocik, Jolanta Kawczyńska, Hanna Jażdżyk, Barbara Sobkowicz, Justyna Kośka, Justyna Kwiatkowska-Kornatko, Anna Wolińska, Małgorzata Pałuba-Burzyńska, Jadwiga Bajurska, Iza Strzelecka, Arkadiusz Mamcarz, Artur Jeziorski, Piotr Stojowski, Sebastian Stępień i porucznik Arkadiusz Zarzycki.

Narracja muzyczna: Jola Kawczyńska.


Śpiew: Katarzyna Proch, Kinga Przybylska, Zofia Duplicka, Wiktor Szczepanik


Scenariusz, scenografia i reżyseria: Anna Wolińska, Jolanta Kawczyńska, Magdalena Franaszek-Niewiadomska

Opracowanie i koordynacja: Teatr z Dialogiem i Impresariat SCK


Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ
More

Ułatwienia dostępu