Sochaczewskie Zaduszki Kulturalne

W refleksji i zadumie minął wieczór 5 listopada w Sochaczewskim Centrum Kultury, gdzie w ramach Sochaczewskich Zaduszek Kulturalnych odbyło się poetyckie spotkanie zatytułowane „Jesienne strofy z ikoną w tle”. Swoją poezją płynącą z głębi serca, podzieliły się Anna Bojanowska i Barbara Osiecka. Szczególny charakter wydarzenia podkreśliła wystawa ikon „Bo piękno na to jest, by zachwycało” Renaty Komorowskiej. Prezentacji wierszy – o miłości, radości, ale też bólu i przemijaniu, towarzyszyła muzyka w wykonaniu Bartosza Madeja. Akompaniamentem skrzypcowym ubarwiła spotkanie Marta Wasilewska.


„To niezwykły zaszczyt, że możemy dzisiaj gościć artystki z duszy i z serca” – takimi słowami, witając licznie przybyłych gości, rozpoczął wieczór dyrektor SCK Artur Komorowski. Anna Bojanowska, Barbara Osiecka i Renata Komorowska to koleżanki ze szkolnych lat, które podczas Sochaczewskich Zaduszek Kulturalnych uchyliły drzwi do swojego wewnętrznego świata. Zarówno prezentowana poezja jak i eksponowane w Galerii ZeDeK ikony, nadały wyjątkowy wydźwięk spotkaniu. Wiersze Anny Bojanowskiej i Barbary Osieckiej, to zapis ich wieloletnich doświadczeń i emocji uchwyconych na papierze. Poruszających, bardzo szczerych, intymnych. Pięknym ich dopełnieniem były utwory wykonane przez Bartosza Madeja – finalistę programu The Voice of Poland. Refleksyjne, melodyjne piosenki idealnie wkomponowały się w „zaduszkowy” charakter spotkania. Podobnie jak prezentowane ikony autorstwa Renaty Komorowskiej, które stały się pretekstem do zatrzymania i głębszej refleksji. Miłym akcentem spotkania była obecność Bożeny Sankowskiej – szkolnej wychowawczyni bohaterek wieczoru, która w krótkim wystąpieniu zaznaczyła, że jest niezwykle dumna ze swoich podopiecznych. Wszystkie trzy panie otrzymały wiele gratulacji i życzeń owocnego kontynuowania twórczej pasji. Niespodzianką dla autorki Anny Bojanowskiej była recytacja fragmentu jej prozy „Anioły nie umierają” w wykonaniu Krystyny Zduńskiej.

Po części oficjalnej był czas na rozmowy przy kawie, herbacie i słodkościach. Zainteresowani mogli nabyć książki Anny Bojanowskiej i otrzymać tomik poezji Barbary Osieckiej z osobistą dedykacją. Wielu gości skorzystało z szansy na ponowne zanurzenie się w poetyckich strofach, w zaciszu własnego domu.

Wiersze czytali: Anna Bojanowska, Jolanta Kawczyńska, Monika Rychwalska, Marta Wasilewska i Bartosz Madej

Scenariusz i scenografia: Marta Wasilewska

Koordynacja: impresariat SCK

Tekst i zdjęcia: Iza StrzeleckaOrganizatorzy składają podziękowania dla Państwa Grażyny i Krzysztofa Kowalskich – producenta hortensji bukietowych, za użyczenie roślin do wykonania scenografii.

Anna Bojanowska – poetka, prozaik, bajkopisarka, tekściarz. Z pod pióra autorki wyszły takie książki jak: „Nie przegrać życia” (2009), „Bajeczki ze zwierzęcej teczki” (2014) „Jak pingwinek Beniaminek został bohaterem” (2018), „Dinozaur Dyzio” (2019) oraz cztery zbiory wierszy: „Jeśli kochasz….” (2012), „Rozwinąć skrzydła wiary” (2013), „Kwiaty serca” (2016) i ostatni, obecnie promowany „W pnączach zieleni” (2020). Laureatka V Ogólnopolskiego Konkursu Poezji dla Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”, organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Laureatka nagrody w Konkursie Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek w dziedzinie “Kultura i Sztuka”. Poezja Anny Bojanowskiej była wielokrotnie publikowana na łamach prasy (Ziemia Sochaczewska, Przegląd Biblioteczny, Serce Mazowsza) oraz obecna jest w licznych antologiach i almanachach, docierając do szerokiego grona odbiorców.

Samo życie dostarcza mi tematów do tego, aby móc po „kawałku” dzielić się z innymi tym, co stanowi coś najważniejszego w moim osobistym życiu. W poezji pokazuję swoją wrażliwość, głębię przemyśleń, przeróżnych odczuć, wiarę w Boga i człowieka oraz wiarę w lepszy świat, w który sama zdołałam uwierzyć. Ze swoją formą wyrazu, bogactwem treści, z serca do serca, z duszy do duszy, wlewam niegasnące światło nadziei i optymizmu – Anna Bojanowska

Barbara Osiecka przygodę z poezją rozpoczęła prawie trzydzieści lat temu i trwa ona do dnia dzisiejszego. Wiersze, które powstały w tym okresie, zawarła w trzech tomikach ,,Z zeszytu Basi”, ,,Wiersze wybrane” i “Wiersze dla dzieci”. Oprócz poezji, z wielką pasją oddaje się zielarstwu. W okresie jesienno-zimowym, każda wolną chwilę poświęca malarstwu.


Renata Komorowska – ikonograf, absolwentka Atelier św. Eliasza w Warszawie, związana również z warszawskim środowiskiem ikonografów “Droga Ikony”, uczestniczka krajowych i międzynarodowych warsztatów ikonograficznych. Od 2010 roku prowadzi własną pracownię ikon w Sochaczewie. Ikony wykonuje metodą tradycyjną – techniką tempery żółtkowej na lipowych deskach wyklejanych płótnem i pokrytych gruntem kredowo-klejowym.


Bartosz Madej – muzyk, iluzjonista, wokalista, aktor. Finalista XII edycji programu The Voice Poland. Nie szufladkuje muzyki, mówi językiem podobnym do języka teatru fizycznego. Wykonuje utwory artystów światowych oraz tworzy autorskie kompozycje. Posiada bogaty, zróżnicowany repertuar – od funkowych utworów, po poezję śpiewaną. Jego teksty oscylują wokół czterech kategorii – refleksji, idei, miłości przyziemnej i miłości transcendentnej.


More