Wernisaż wystawy Artura Jeziorskiego

Do 31 marca można oglądać w Galerii ZeDeK wystawę malarstwa Artura Jeziorskiego zatytułowaną “Portret/Podobizna/Wizytówka”. Tematem ekspozycji jest współczesny portret umieszczany w przestrzeni cyfrowej. Wystawa prezentuje kilkanaście obrazów, inspirowanych zdjęciami funkcjonującymi w mediach społecznościowych. Podczas wernisażu, który odbył się 2 lutego, Artur Jeziorski opowiedział o swoich inspiracjach.


Artur Jeziorski, inspirując się daną postacią, a właściwie jej wizerunkiem cyfrowym zamieszczonym w mediach społecznościowych, próbuje dotknąć tego, jak ludzie pragną być postrzegani w przestrzeni publicznej. Ta swego rodzaju autokreacja, której dokonujemy przerabiając nasze zdjęcia, stała się punktem wyjścia do powstania obrazów. Prezentowane na wystawie portrety oparte są na zamieszczanych w internecie wizerunkach.

Miniaturowe zdjęcia są swego rodzaju wizytówką, będącą jednocześnie naszym znakiem rozpoznawczym i bardzo często reklamą. Powstałe w ten sposób obrazy stają się komunikatami i mają działać na korzyść danej osoby. Nie jest to zjawisko nowe. Ludzie od zawsze próbowali pokazywać siebie w jak najlepszym świetle i między innymi temu służyły portrety. Zasadnicza różnica polega na tym, że dawniej nieliczni mogli sobie pozwolić na posiadanie własnego portretu. Dzisiaj jest to ogólnie dostępne – mówił podczas otwarcia wystawy Artur Jeziorski.


Obrazy pokazane na wystawie inspirowane są prawdziwymi fotografiami. Część z nich powstała na bazie stop klatek uchwyconych w kadrze filmowym. Wszystkie zachwycają bogactwem kolorów i charakterystyczną dla artysty kreską.


Zapraszamy do zwiedzania wystawy od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00. Wstęp wolny.


Kuratorem wystawy jest Marta Wasilewska.
Artur Jeziorski – ur. w 1976 roku, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie studiował w latach 1995-2000 w pracowni malarstwa sztalugowego prof. Włodzimierza Dutkowiaka. W 2000 roku otrzymał nagrodę Grażyny Kulczyk za najlepszą pracę dyplomową ASP. W tym samym roku miała miejsce wystawa prac artysty w Starym Browarze. Od 2021 roku współpracuje z Sochaczewskim Centrum Kultury, w którym prowadzi Pracownię Malarstwa i Rzeźby Wytwórnia ART oraz pracownię CNC art.

More