Niedziela z Sochaczewskim Centrum Kultury

Podczas ostatniego dnia obchodów Święta Mieszkańców sochaczewski amfiteatr wypełniły muzyka, taniec i śpiew. W godzinach popołudniowych na scenie zaprezentowały się zespoły Sochaczewskiego Centrum Kultury oraz zaprzyjaźnieni wykonawcy. Wieczór natomiast, należał do Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia, która pod dyr. Artura Komorowskiego w mistrzowskim stylu zwieńczyła tegoroczne Dni Sochaczewa.


Rozśpiewany amfiteatr

Na scenie amfiteatru wystąpiły wszystkie grupy wokalne Sochaczewskiego Centrum Kultury. Klub Piosenki pod kierunkiem Joli Kawczyńskiej, podopieczni Studia Wokalnego prowadzonego przez Piotra Milczarka oraz zespoły „Presto” i „Piętro wyżej” zaprezentowały wiązankę znanych i lubianych przebojów. Publiczność świetnie bawiła się w rytm popularnych melodii, chętnie przyłączając się do śpiewania. Dużo scenicznego wdzięku i entuzjazmu wniosły występy przedszkolaków – laureatów nagrodzonych w 30. Jubileuszowej Edycji Piosenki o Zdrowiu. Na scenie zaprezentowały się dzieci z przedszkoli: „Słoneczko” i „Wesołe Tuptusie” oraz z Miejskiego Przedszkola Nr 4 z oddziałami integracyjnymi.


Wokół tańca

Podczas obchodów Dnia Miasta nie mogło zabraknąć Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „Folklorek” prowadzonego przez Katarzynę Proch i Kingę Przybylską. Radosny śpiew młodszych grup zespołu niósł się szerokim echem po amfiteatrze. Dzieci równie widowiskowo zaprezentowały się w tańcu. Folkowe rytmy, kolorowe stroje i entuzjazm małych wykonawców, gorąco oklaskiwali m.in. dumni rodzice. Dodatkowo „Folklorek” wykonał premierową piosenkę zatytułowaną „Na trawce” do której słowa i muzykę napisała Jolanta Kawczyńska. Piosenka pochodzi z książeczki SCK autorstwa Anny Wolińskiej – „Legenda o Sochaczu”. W amfiteatrze zaprezentował się również zespół taneczny „Abstrakt” pod kierunkiem Moniki Osieckiej-Jaworskiej. Wystąpili reprezentanci wszystkich grup wiekowych zespołu, serwując publiczności prawdziwe taneczne show. Każdy układ choreograficzny nagradzany był wielkimi brawami. Równie entuzjastycznie został przyjęty występ podopiecznych Szkoły Tańca Mandaryna Dance Studio. Młodzi tancerze, w świetnym stylu dali popis swoich umiejętności i nagrodzeni zostali burzą oklasków. Była też Hakuna Matata – zabawa taneczna prowadzona przez  Piotra Milczarka.


Nagrody i puchary

Podczas popołudniowych występów gospodarzami sceny byli Anna Wolińska i Dawid Żakowski, którzy nie tylko zapowiadali wykonawców  i dbali o dobry nastrój publiczności, ale także przeprowadzili konkursy i quizy tematyczne. Na zwycięzców czekały upominki i nagrody ufundowane przez Sochaczewskie Centrum Kultury. Odbyło się również uroczyste wręczenie pucharów zwycięzcom Turnieju Szachowego o Mistrzostwo Sochaczewa, który sędziował mistrz Fide Stanisław Osiecki. Tytuł Mistrzyni Sochaczewa w grupie juniorek młodszych zdobyła Weronika Trzcińska, wśród juniorek starszych – Wiktoria Mitręga. Pierwsze miejsce w grupie juniorów młodszych zdobył Maksymilian Adamczyk, a najlepszym juniorem starszym okazał się Stefan Bolimowski.


Na bulwarach

Sochaczewskie Centrum Kultury miało również swoją artystyczną strefę na terenie bulwarów. Dzieci chętnie brały udział w plenerze malarskim pod okiem  artystki Moniki Boruta-Sałacińskiej, ozdabiały wielkoformatowe puzzle oraz uczyły się podstaw tkactwa i wyplatania makram. Przy stanowisku SCK czekały też upominki od impresariatu m.in. naklejki z dzielnym Sochaczem oraz Rysiem i Frankiem, a także okolicznościowe flagi i kubeczki. W drodze powrotnej z bulwarów można było obejrzeć wystawę fotograficzną „Dance me in the wind” , która wyeksponowana została na pasażu amfiteatru. Autorzy zdjęć –  Gamid Ibadullayev i Iza Strzelecka, zatrzymali w kadrze obiektywu nie tylko ruch lecz także emocje, pasję i piękno tancerek zespołu „Abstrakt”.


Muzyczny brylant

I wreszcie koncert  w amfiteatrze, którego widownia  już na godzinę wcześniej zapełniła się wierną  publicznością  oczekującą ze zniecierpliwieniem na Wielką Galę Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia pod dyr. Artura Komorowskiego. Powiedzieć, że to był wyjątkowy koncert, to jak nie powiedzieć nic. To nie była też wisienka na torcie wieńcząca Dni Sochaczewa 2023. Trudno dobrać słowa, by określić jakim artystycznym przeżyciem było spotkanie z sochaczewską orkiestrą umuzykalniającą nas już od dziewiętnastu lat…

W koncercie zatytułowanym “Akcenty i nie tylko” muzycy zaprezentowali całkowicie nowy repertuar, który został przygotowany specjalnie na obchody Święta Mieszkańców. Finałową galę poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania.  Intensywne próby wymagały wielkiego wysiłku zarówno od dyrektora artystycznego orkiestry Artura Komorowskiego, jak i wszystkich muzyków. Jednakże niedzielny koncert pokazał, że było warto – zagrany został z pasją, zaangażowaniem, precyzją i artyzmem.  

Występ rozpoczął się wyśmienicie zagraną uwerturą Birdland uzupełnioną wokalizami Darii Kobiereckiej. W dalszej części koncertu pojawiło się wiele szlagierów takich jak: Sweet home Alabama, Ai no Corrida, czy Fields of Gold. Podczas niedzielnego koncertu Camerata Mazovia zaprezentowała bardzo szeroki przekrój gatunkowy. Aranżacje kolejny już raz przygotował utytułowany w środowisku muzycznym kompozytor – profesor Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi – Adam Manijak. I kolejny raz opracował je wyśmienicie. Momentami było dynamicznie – z rockowymi i folkowymi akcentami, ale też nastrojowo i lirycznie. Nie zabrakło także tanecznych rytmów.

Wybornie tego wieczoru zaprezentowali się soliści. Koncertmistrz Oliwia Królak brawurowo wykonała skrzypcową wersję rockowego przeboju Sweet  Home Alabama. We wszystkich utworach słychać było brzmienie gitary na której tego wieczoru zagrał wyśmienity Dariusz Wawrzyniak. Jego dynamiczne, pełne ekspresji i lekkości solówki sowicie nagradzała brawami publiczność. Równie żywiołowe solo (Festival de Ritmo) wykonał perkusista Radosław Bolewski. Świetnie zabrzmiał również utwór Double Face, łączący partie solowe gitarzysty Dariusza Wawrzyniaka i pianisty Adama Manijaka.

Nie sposób nie wspomnieć również o zaproszonych wokalistach. Fantastycznie zaprezentowała się Daria Kobierecka, zarówno jako solistka (Ai no Corrida) jak i partnerka w swingowym duecie z Albertem Szułczyńskim (This Well Be), który swoim energetycznym wokalem i ekspresją rozgrzał publiczność. Znaną piosenkę Stinga (Fields of Gold) pięknie zinterpretował Wiktor Szczepanik. Ogromne brawa należą się także Klubowi Piosenki, który wystąpił pod kierunkiem Jolanty Kawczyńskiej. Grupa wokalna zaprezentowała się w taneczno-salsowych rytmach (Śpiewam i tańczę, Kocham cały świat), prezentując nie tylko swój niewątpliwy talent, ale też młodzieńczy wigor i pasję śpiewania. Na szczególną uwagę zasłużył utwór Amazing Grace z przejmującymi partiami wokalnymi Darii Kobiereckiej. Nieprzypadkowo utwór ten został wybrany przez Dyrektora Artura Komorowskiego jako dedykacja dla Narodu Ukraińskiego, który stoi na straży europejskich wartości. Tu warto podkreślić, że cały koncert poprowadził Dyrektor Artur Komorowski, który oczarował publiczność swoim poczuciem humoru. A opowiadanymi z wielką swobodą anegdotami ze świata muzycznego zintegrował  publiczność, włączając ją do wspólnej zabawy z formą muzyczną.


Camerata Mazovia kolejny raz udowodniła, że mamy w Sochaczewie muzyczny brylant, zasługujący na najwyższe uznanie i owacje na stojąco. Na odbiór całości wpłynął także zachwycający spektakl świateł zrealizowany przez Damiana Pawella. Światła te podkreślały urok scenografii zaprojektowanej przez Martę Wasilewską.  Nie bez znaczenia było także profesjonalne nagłośnienie zrealizowane przez Mateusza Śliwińskiego, podkreślające perfekcyjną muzyczną całość. Połączenie tych wszystkich  elementów sprawiło, że koncert okazał prawdziwą ucztą nie tylko dla uszu, ale też dla oczu. Nikogo nie powinna zatem dziwić prośba publiczności o bis. Bo nieczęsto zdarza się, by z koncertu wychodzić z takim poczuciem niedosytu.


Tekst: Iza Strzelecka, Daniel WachowskiZapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji, która dostępna jest na fanpage’u SCK na Facebooku —> TUTAJ

More

Ułatwienia dostępu