“Biesiada Piosenki” – koncert w Amfiteatrze

W sobotni wieczór 24 czerwca w amfiteatrze odbyła się Biesiada Piosenki. Na scenie zaprezentował się Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod dyr. Ewy Szałapskiej oraz Mundurowy Zespół Wokalno-Instrumentalny „Patria” pod kierunkiem Arkadiusza Mamcarza.


Biesiada rozpoczęła się występem Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, który po raz pierwszy zaprezentował się na scenie amfiteatru. W programie zatytułowanym „Płyń pieśni polska” znalazły się utwory oparte na świeckiej i ludowej literaturze chóralnej. Na początku, chór pod dyrekcją Ewy Szałapskiej wykonał pieśń „Piękna nasza Polska cała”, podkreślającą walory polskich ziem i narodowych tradycji. Na fortepianie akompaniowała Idalia Majcher. Kolejny utwór to „Życzenie” Fryderyka Chopina w opracowaniu chóralnym Macieja Cegielskiego. W repertuarze znalazła się też pieśń nawiązująca do obchodzonej tego dnia nocy świętojańskiej, czyli „Pieśń świętojańska o Sobótce”, wykonana ponownie przy akompaniamencie młodziutkiej pianistki. Wspaniale zabrzmiała pieśń „Polskie kwiaty”. Tym razem chórowi akompaniował na akordeonie Eugeniusz Włoczyk. Rzewny, pełen tęsknoty utwór w dużym skupieniu wysłuchała publiczność. Później było już nieco weselej. Wielkie brawa zdobyła m.in. „Wiązanka pieśni góralskich”. Do śpiewania tych najbardziej znanych fragmentów chętnie włączyli się także widzowie. Podobnie było w przypadku popularnej, wykonanej z dużym wdziękiem, piosenki ludowej „Kukułeczka kuka”. Cały występ Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej zasługuje na uznanie. Za profesjonalizm, muzykalność, ciekawe interpretacje ale i dobór repertuaru, który bardzo przypadł do gustu widowni. Był to niewątpliwie udany debiut chóru w scenerii sochaczewskiego amfiteatru.


Drugim zespołem, który zaprezentował się tego wieczoru na scenie był Mundurowany Zespół Wokalno-Instrumentalny „Patria” z Sochaczewskiego Centrum Kultury. Ideą istnienia zespołu prowadzonego przez Arkadiusza Mamcarza, jest kultywowanie tradycji polskiej poprzez wykonywanie pieśni o tematyce patriotycznej i wojskowej. I taki właśnie repertuar zaprezentowała „Patria” podczas Biesiady Piosenki. Zespół wykonał dobrze znane wszystkim piosenki  – „Serce w plecaku”, „Przyjedź mamo na przysięgę” i „Sanitariuszka Małgorzatka” (tu wielkie brawa dla solisty Mateusza Targaszewskiego oraz Katarzyny Budner, która wcieliła się w rolę sanitariuszki). Razem z zespołem chętnie śpiewała publiczność. Pojawiły się także nowości, czyli piosenki prezentowane dawniej na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. I tak, po raz pierwszy w wykonaniu „Patrii” można było usłyszeć piosenkę „To my żołnierze” czy „Niech nam mówi kto chce”. Wokaliści poradzili sobie świetnie. Równie dobrze zaprezentowali się tego wieczoru instrumentaliści. Skrzypce, klarnet, trąbka i werbel to instrumenty, które słychać podczas każdego występu „Patrii”. Młodzi muzycy i tym razem dali z siebie wszystko, by zachwycić słuchaczy. Nie sposób nie wspomnieć również o niezastąpionym fortepianowym akompaniamencie Arkadiusza Mamcarza, który podczas każdego koncertu towarzyszy swoim podopiecznym na scenie. Występ „Patrii” zakończył się wielkimi brawami i bisem. Na życzenie publiczności, zespół ponownie wykonał szczególnie lubiane przez wszystkich „Serce w plecaku”.


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka

Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ


More