V Sochaczewski Festiwal Folklorystyczny

1 lipca podczas pierwszego dnia V Sochaczewskiego Festiwalu Folklorystycznego w Amfiteatrze wystąpiły dwa zespoły – Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca “Folklorek” oraz Zespół Folklorystyczny „Polski Łan”.


Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „FOLKLOREK” działa w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83, od 2014 roku. Autorski program artystyczny stworzyła Katarzyna Proch. Początkowo na warsztaty uczęszczało kilkanaście osób, z czasem jednak grupa się rozrosła i w tej chwili liczy około 60 dzieci w wieku od 4 do 19 lat, które zostały podzielone na grupy wiekowe. Program artystyczny oparty jest na tańcach ludowych z różnych regionów Polski i tańcach narodowych. Dzieci także śpiewają gwarą ludową, cwałują, wycinają hołubce oraz prezentują staropolskie zabawy ludowe,. Założeniem działania zespołu jest pielęgnacja, rozwijanie i krzewienie lokalnych tradycji kulturowych oraz ocalenie ich od zapomnienia dla następnych pokoleń. Zespół prowadzą: Katarzyna Proch – instruktor tańca ludowego, muzyk, instrumentalista, pedagog oraz Kinga Przybylska – instruktor wokalny, muzyk, instrumentalista, pedagog.


Zespół Folklorystyczny “Polski łan” założony został w 2005 roku przez byłego artystę Państwowej Operetki Warszawskiej oraz Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” Zbigniewa Jasińskiego, który zaprosił do współpracy zawodowych tancerzy i muzyków. Zespół „Polski Łan” ma w swoim repertuarze brawurowo wykonywane polskie tańce narodowe: krakowiak, kujawiak, mazur, oberek, polonez, mazurki F.Chopina oraz tańce i piosenki ludowe z różnych regionów kraju. Oryginalne i piękne stroje ludowe oraz tradycyjne instrumenty muzyczne podkreślają charakter wykonywanych piosenek i tańców. Tańce, śpiewy, konkursy zabawy z publicznością przenoszą widzów w kolorowy i zaczarowany świat polskiego folkloru.


More