VI Piknik Wojskowy

Za nami VI Piknik Wojskowy, który 13 sierpnia zgromadził w amfiteatrze setki mieszkańców Sochaczewa i okolic, chcących wspólnie uczcić Święto Wojska Polskiego. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym burmistrza miasta Piotra Osieckiego. Organizatorzy pikniku – Sochaczewskie Centrum Kultury SCK, 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej pod dowództwem gen. Sławomira Kojło, 38 Sochaczewski dywizjon zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. mjr. Feliksa Kozubowskiego pod dowództwem płk Andrzeja Kujawy oraz 37 Sochaczewski dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej pod dowództwem ppłk Arkadiusza Grzegorowskiego, zadbali by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Do wspólnej zabawy z okazji Święta Wojska Polskiego zaprosili dyrektor Sochaczewskiego Centrum Kultury Artur Komorowski i kierownik impresariatu Magdalena Franaszek-Niewiadomska, którzy zachęcali do korzystania z atrakcji przygotowanych w amfiteatrze i na terenie podzamcza.

Wojsko zaprezentowało m.in. przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun oraz przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski Pilica. Obydwa cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci chętnie sprawdzały swoje umiejętności trafiania do celu na trenażerze Cyklop. Ciekawostką wartą uwagi było stanowisko prezentujące pełne umundurowanie żołnierzy z 1939 roku. Najmłodsi chętnie korzystali z kurtyny wodnej, którą zapewnił pojazd wojskowej Straży Pożarnej. Nie mogło też zbraknąć pysznej wojskowej grochówki, po którą jak co roku ustawiła się długa kolejka chętnych.

Scena podczas VI Pikniku Wojskowego należała do zespołów i wokalistów Sochaczewskiego Centrum Kultury. W świetnym stylu zaprezentowały się młode wokalistki Alicja Markiewicz, Agata Kośmider, Karolina Kośmider i Amelia Starzyńska. W wykonaniu dziewcząt publiczność usłyszała zarówno piosenki o tematyce wojskowej jak i znane przeboje polskich artystów (Marka Grechuty, Anny Jantar, Anity Lipnickiej, Beaty Kozidrak, Krystyny Prońko). Bardzo ciepło został przyjęty także występ wokalisty Bartosza Ciury, który wraz z przyjaciółmi Karolem Połciem i Karolem Miłkowskim dali popis swojej młodzieńczej, muzycznej pasji. Występ, w dużej mierze oparty na autorskich kompozycjach, zdobył gromkie brawa publiczności.

Stałym punktem każdego pikniku wojskowego jest koncert Mundurowy Zespół Wokalno- Instrumentalny Patria, którego misją jest pielęgnowanie tradycji i zachowania pamięci o poległych obrońcach naszej ojczyzny. Nie inaczej było i wczoraj. Sochaczewska „Patria” pod kierunkiem Arkadiusza Mamcarza zaprezentowała piosenki żołnierskie i pieśni patriotyczne, które kiedyś osładzały bohaterom trudy wojny. W repertuarze znalazły się takie utwory jak: “Chłopaki z AK”, “Warszawo ma”, “Warszawskie dzieci”, “Pałacyk Michla” czy “Marsz Żoliborza”. Zaśpiewane z wielkim sercem i szacunkiem do naszej Ojczyzny, dostarczyły publiczności wielu wzruszeń.

Prowadzący imprezę – Katarzyna Proch i Dawid Żakowski pamiętali też o najmłodszych, dla których przygotowane zostały konkursy z nagrodami. Nie brakowało chętnych do udziału w konkursach quizach tematycznych, które poprowadziła Anna Wolińska. Na zwycięzców czekały upominki. Równie wiele atrakcji czekało na dzieci wokół sceny, między innymi stanowisko animacyjne Sochaczewskiego Centrum Kultury z plenerową grą planszową, pamięciową układanką, grą w statki i foto-ścianką. Nie zabrakło też zabaw plastycznych. Podczas całego pikniku o dobry nastrój dzieci dbali także animatorzy z Agencji Artystycznej “Super impreza” Adriana Krawczewskiego którzy zapewnili wszystkim mnóstwo uśmiechu i dużo dobrej zabawy przy muzyce.

Dodatkowe atrakcje (nie tylko dla dzieci) przygotowali partnerzy VI Pikniku Wojskowego. W namiocie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą można było zapoznać się z najnowszymi publikacjami, a dyrektor Michał Górny zaprezentował ciekawy wykład połączony z prezentacja zbroi średniowiecznych rycerzy. Nie lada gratką było przygotowane przez Sochaczewska Grupa Odkrywców Historii stanowisko z profesjonalnym wykrywaczem metalu, z którego chętnie korzystali zarówno dzieci jak i dorośli. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko Klub Kolekcjonerów na którym można było obejrzeć m.in. unikatowe numizmaty, medale, odznaczenia, widokówki i stare fotografie.


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka


Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ


More