Inauguracja sezonu artystycznego 2023/2024

10 września w amfiteatrze odbył się wyjątkowy wieczór. Sochaczewskie Centrum Kultury w pięknym stylu zainaugurowało sezon artystyczny 2023/2024. Na scenie zaprezentowali się wokaliści z Klubu Piosenki działającego pod kierunkiem Jolanty Kawczyńskiej, orkiestra kameralna Camerata Mazovia pod dyr. Artura Komorowskiego oraz tancerze zespołów „Folklorek” przygotowani przez Katarzynę Proch i Kingę Przybylską oraz „Abstrakt” prowadzonego przez Monikę Osiecką-Jaworską. Był to wieczór pełen znanych i lubianych piosenek i wyśmienitej muzyki zobrazowanej tańcem.


Zgromadzoną w amfiteatrze publiczność przywitali dyrektor SCK Artur Komorowski i kierownik impresariatu Magdalena Franaszek-Niewiadomska, którzy wyrazili radość, że otwarcie nowego sezonu odbywa się w tak pięknej scenerii. Padły też słowa podziękowania za bardzo liczną frekwencję na widowni.


Pierwsza część inauguracji to koncert „Kwiaty we włosach”, w którym wystąpili reprezentanci Klubu Piosenki działającego w Sochaczewskim Centrum Kultury pod kierunkiem Joli Kawczyńskiej. Wokaliści oczarowali widzów zarówno swoim głosem, muzykalnością, jak i scenicznym wdziękiem. Julia Duplicka, Zosia Duplicka, Otylia Krawczak, Dorota Stefańska i Wiktor Szczepanik wielokrotnie już występowali przed sochaczewską publicznością zdobywając wielkie brawa. Nie inaczej było i tym razem. Młodzi artyści zaśpiewali takie utwory jak: „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Chodzą ulicami ludzie”, „Zacznij od Bacha” czy tytułowe „Kwiaty we włosach”. W dwóch utworach akompaniował wokalistom na fortepianie niezawodny Arkadiusz Mamcarz. Występ Klubu Piosenki to dowód na to, że pod okiem instruktorów w SCK rozwijają się wielkie talenty. Wielkie brawa należą się zarówno młodzieży jak i prowadzącej grupę Jolancie Kawczyńskiej.


Druga część wieczoru to koncert, bardzo lubianej przez mieszkańców Sochaczewa, orkiestry kameralnej Camerata Mazovia pod dyr. Artura Komorowskiego. W repertuarze wczorajszego koncertu znalazły się zarówno  przeboje muzyki rozrywkowej w orkiestrowych aranżacjach  jak i  przeboje muzyki filmowej. Większość utworów wykonywanych tego wieczoru zaaranżował na orkiestrę Dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, dr hab. prof. Adam Manijak. Camerata Mazovia jak zawsze dała popis swojego muzycznego kunsztu. Fantastyczny występ doceniła publiczność, która po każdym utworze nagradzała muzyków gromkimi brawami.


W dwóch utworach muzykom towarzyszyli na scenie tancerze. „Folklorek”, działający pod kierunkiem Katarzyny Proch i Kingi Przybylskiej, pięknie zilustrował „Taniec Eleny”. Warto zaznaczyć, że zespół wystąpił w strojach zakupionych dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury –  Etno Polska. Edycja 2023. Zarówno ciekawa choreografia jak i piękne, kolorowe stroje świetnie oddały charakter znanej kompozycji. W utworze „Europa” do orkiestry dołączył zespół „Abstrakt” który zaprezentował się w choreografii Moniki Osieckiej-Jaworskiej.  Tancerki świetnie zobrazowały swym tańcem popularny utwór Carlosa Santany.


Podczas koncertu orkiestry Camerata Mazovia nie zabrakło też akcentów wokalnych. I tu po raz kolejny zaprezentowali się wokaliści Klubu Piosenki, dopełniając fantastyczny występ orkiestry. Piosenka  „Fields of gold” w wykonaniu Wiktora Szczepanika rozkołysała publiczność. Dwa kolejne utwory – „Śpiewam i tańczę” i „Kocham cały świat”, widzowie śpiewali razem z wokalistami.


Na uwagę zasługuje także piękna oprawa wizualna koncertów. Za sprawą scenografii według projektu Marty Wasilewskiej – Kierownika Sekcji Twórczości Przestrzennej i Sztuk Pięknych, scena tonęła tego wieczoru w kwiatach. Na tle pięknych kompozycji kwiatowych wszyscy artyści prezentowali się zjawiskowo. Na doskonały odbiór wpłynęły także świetnie dopasowane światła realizowane przez Pawła Rutkowskiego. Publiczność była zachwycona o czym świadczą opinie widzów obecnych w amfiteatrze – „Było fantastycznie!”, ”Piękny koncert, utwory idealnie dobrane, wspaniale wykonane. Szkoda tylko, że tak krótko”. Tych, którzy mają niedosyt po niedzielnym wieczorze w amfiteatrze zapraszamy do udziału w zbliżających się wydarzeniach artystycznych Sochaczewskiego Centrum Kultury. Z pewnością będzie
w czym wybierać.


Organizatorzy składają podziękowania dla Państwa Grażyny i Krzysztofa Kowalskich – producenta hortensji bukietowych, za użyczenie roślin do wykonania scenografii.


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka
More