Koncert zespołu Confusion Project

Muzykę oscylującą wokół szeroko pojętego gatunku jazz fusion, można było usłyszeć 21 października w Klubie Kontrast. Na klubowej scenie Sochaczewskiego Centrum Kultury wystąpił zespół Confusion Project, który przyjechał do Sochaczewa z Trójmiasta.  Gości przybyłych na pierwszy powakacyjny koncert przywitała kierownik impresariatu Magdalena Franaszek-Niewiadomska, podkreślając że to ogromna radość móc ponownie spotkać się w gronie miłośników dobrej muzyki.


Confusion Project tworzą Michał Ciesielski – fortepian, Piotr Gierszewski – gitara basowa i Adam Golicki – perkusja. Muzyka zespołu oparta jest na jazzowej harmonii i improwizacji, choć nie brakuje też w niej elementów rocka progresywnego czy drum&bass. Inspiracją muzyków jest natura, co sprawia że ich język muzyczny jest niezwykle barwny i plastyczny.

Podczas koncertu w “Kontraście” zespół zaprezentował mieszankę utworów ze swoich czterech dotychczasowych albumów, choć przeważały pochodzące z najnowszej płyty „Last”, poprzez którą muzycy chcieli wyrazić swój niepokój o kondycję natury. Każda kompozycja ma swoją historię, którą przybliżał w zapowiedziach Michał Ciesielski. Można było odnieść wrażenie, że są one zapisem intymnej, osobistej relacji muzyków z otaczającym światem i wyrazem troski o jego przyszłość. Dalszy ciąg opowieści zawartej w muzyce odbiorcy mogli dopisać sami, uruchamiając niezliczone pokłady własnej wyobraźni. Wymownym okazał się ostatni utwór zatytułowany „What’s next?” (Co dalej?), który pozostawił w słuchaczach niepewność a jednocześnie przekonanie, że w temacie ekologii dużo zależy od nas samych.


Warto zaznaczyć, że na przestrzeni 2020-2021 roku, dzięki pieniądzom ze sprzedaży płyt, zespół Confusion Project ufundował posadzenie ponad 1600 drzew na kilku kontynentach, w miejscach zniszczonych działalnością człowieka. Przy najnowszej płycie muzycy nawiązali współpracę z Tree-Nation, kontynuując akcję sadzenia drzew za każdą sprzedaną płytę. Ideę tę wsparli również goście „Kontrastu”, kupując po koncercie płyty zespołu.


Tekst i zdjęcia: Iza StrzeleckaMore