Widowisko świąteczne “Betlejem Polskie”

Prawdziwie świąteczny nastrój zapanował 17 grudnia w Sochaczewskim Centrum Kultury. W sali widowiskowej, przy wypełnionej po brzegi widowni, odbyło się przedstawienie „Betlejem Polskie” w reżyserii Anny Wolińskiej, na podstawie widowiska jasełkowego autorstwa Lucjana Rydla. O znaczeniu tego wybitnego utworu, zarówno pod względem literackim, teatralnym jak i historycznym, opowiedział na wstępie dyrektor Sochaczewskiego Centrum Kultury, a zarazem kierownik artystyczny widowiska – Artur Komorowski: „Prapremiera spektaklu miała miejsce w 1904 roku we Lwowie i była wielkim wydarzeniem artystycznym i patriotycznym. Przedstawienie cieszyło się ogromną popularnością w dwudziestoleciu międzywojennym. A o jego istocie świadczy fakt, że tylko do 1938 roku spektakl wystawiony był ponad 270 razy”.


Część artystyczną wieczoru poprzedziło przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, które wnieśli na scenę harcerze. Wartości jakie niesie ze sobą ten wyjątkowy płomień, przybliżyła wszystkim komendant hufca ZHP w Sochaczewie Anna Wasilewska, podkreślając szczególnie istotę braterstwa i pokoju.


„Betlejem Polskie” wpisane jest w polski krajobraz i rzeczywistość historyczną – ożywia przeszłość. Akcja odnosi się do sytuacji Polaków na początku XX wieku. Jest patriotyczną prezentacją losów Polski. Obraz ten został wyraźnie nakreślony podczas sochaczewskiego widowiska przez lektorów Teatru z Dialogiem. Na uwagę zasługuje postać biblijnego Heroda, będącego nie tylko władcą starożytnej Palestyny, lecz także ciemiężycielem Polski i rusyfikatorem, w którą brawurowo wcielił się Sebastian Stępień. Kolejną wyjątkową kreację artystyczną stworzył dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Michał Górny, który błyskotliwie zagrał rolę Wojtka i Żołnierza Śmierci.

Poza historycznymi odniesieniami do losów naszej Ojczyzny, zaprezentowane zostały także nasze tradycje ludowe. Pięknie zobrazował je swoim tańcem zespół „Folklorek”, w wykonaniu którego obejrzeliśmy kolorowego kujawiaka, oberka i krakowiaka.


Akcję widowiska w dużej mierze zbudowały kolędy i pastorałki oraz fragmenty zaczerpnięte z szopki krakowskiej. Jezus rodzi się podczas polskiej zimy, a Betlejem leży w Polsce – może gdzieś pod Sochaczewem… Świąteczny charakter przedstawienia oddała także scenografia, której zamysłem było stworzenie wyobrażenia szopki krakowskiej, w centrum której znajdował się żłobek i Święta Rodzina.

której centralną część stanowił żłobek i zainscenizowana „żywa” szopka betlejemska. Anielski chór tworzyły obecne na scenie zespoły SCK – „Patria”, „Klub Piosenki”, „Presto” oraz Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej. Wszystkimi grupami niezwykle sprawnie i z ogromnym wyczuciem dyrygowała Ewa Szałapska na co dzień prowadząca Chór Towarzystwa. Pięknie wykonane w kilkudziesięcioosobowym składzie znane kolędy i pastorałki, oddały klimat towarzyszący nam w domach podczas świąt. Tę wyjątkową, rodzinną atmosferę dało się odczuć nie tylko wśród występujących, ale i na widowni. Całości towarzyszyła bajkowa narracja muzyczna w wykonaniu Jolanty
Kawczyńskiej oraz lekkie i oddające charakter scen improwizacje skrzypcowe Marty Wasilewskiej i akordeonowe Piotra Milczarka, który tego wieczoru wcielił się również w postać Stańczyka. Szczególnie wzruszający okazał się utwór „Noel” w wykonaniu Amelii Starzyńskiej. Pięknej interpretacji towarzyszył klimatyczny świetlikowy taniec „aniołków” z zespołu Abstrakt. Wielkie brawa zdobył także utwór kończący spektakl „Łokarynki, fujarecki”, który zaintonował z towarzyszeniem gitary Paweł Wesołowski, a do śpiewania dołączyli wszyscy artyści.

W sochaczewskim widowisku wystąpiło blisko sto osób, wśród których znaleźli się artyści i zespoły Sochaczewskiego Centrum Kultury oraz zaproszeni, zaprzyjaźnieni twórcy. Przedstawienie nie tylko przybliżyło losy naszego kraju i nakreśliło obraz Świętej Rodziny. Rozśpiewane, roztańczone, kolorowe widowisko, oddało także magię i prawdziwą istotę świąt Bożego Narodzenia.


Niespodzianką był występ niedawno powstałego zespołu „Kolędnicy z Ratusza”, który tworzą pracownicy Urzędu Miasta, Sochaczewskiego Centrum Kultury i placówek oświatowych. Zespół pod kierunkiem sekretarz Urzędu Miasta dr Joanny Niewiadomskiej-Kocik w pięknym stylu zakończył ten wyjątkowy artystyczny wieczór. „Kolędnikom z Ratusza” przyświecało ważne przesłanie – zachęta do wspólnego kolędowania. „Muzyka integruje, komunikuje i nadaje naszą tożsamość” – mówiła Joanna Niewiadomska-Kocik. I właśnie wspólnym kolędowaniem zakończyło się „Betlejem Polskie” w Sochaczewskim Centrum Kultury. Do śpiewania kolędy „Wśród nocnej ciszy” włączyła się cała widownia.WYSTĄPILI:

Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod kierunkiem Ewy Szałapskiej

Zespół “Patria” pod kierunkiem Arkadiusza Mamcarza

Klub “Piosenki” pod kierunkiem Jolanty Kawczyńskiej

Zespół “Presto” pod kierunkiem Piotra Milczarka

Zespół “Folklorek” pod kierunkiem Katarzyny Proch i Kingi Przybylskiej

Zespół “Abstrakt” pod kierunkiem Moniki Osieckiej-Jaworskiej

Zespół “Kolędnicy z Ratusza” pod kierunkiem Joanny Niewiadomskiej-Kocik


CZYTALI:

Katarzyna Bednarska – Anioł

Wiktor Bednarski – Maciek

Piotr Bodal – Legionista

Magdalena Franaszek-Niewiadomska – Kanclerz

Michał Górny- Wojtek, Żołnierz, Śmierć

Hanna Jażdżyk – Stach

Jolanta Kawczyńska – Wieszcz

Justyna Kwiatkowska-Kornatko – Bartos, Królowa Symek

Mateusz Stepień – Żołnierz Polski Odrodzonej

Sebastian Stępień – Herod

Marta Wrocławska – Bogarodzica Maryja

Michał Wrocławski – Józef


SOLIŚCI:

Amelia Starzyńska

Paweł Stępień

Wiktor Szczepanik

Paweł Wesołowski wokal/gitara


MUZYKA:

Narracja muzyczna i akompaniament (fortepian) – Jolanta Kawczyńska

Improwizacje skrzypcowe – Marta Wasilewska

Improwizacje akordeonowe, akompaniament – Piotr Milczarek

Akompaniament – Piotr Staniak


OPRACOWANIE

Scenariusz i reżyseria: Anna Wolińska

Koncepcja widowiska: Teatr z Dialogiem SCK w składzie: Jolanta Kawczyńska, Magdalena Franaszek-Niewiadomska, Anna Wolińska

Scenografia: Marta Wasilewska

Kierownictwo techniczne: Robert Godzina

Realizacja dźwięku: Mateusz Śliwiński

Światła: Paweł Rutkowski


Kierownictwo artystyczne: Artur Komorowski


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka


Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ


More