Koncert “Tribute to Czesław Niemen”

17 lutego w Sochaczewskim Centrum Kultury odbył się muzyczny wieczór poświęcony muzyce Czesława Niemena. Na klubowej scenie największe przeboje wybitnego artysty zaprezentował wokalista i multiinstrumentalista – Mariusz Dyba, któremu akompaniował na fortepianie Jacek Prokopowicz. Występ zachwycił publiczność, która wypełniła klub „Kontrast” do ostatniego miejsca.


Tłumnie przybyłych gości przywitał dyrektor Sochaczewskiego Centrum Kultury Artur Komorowski, podkreślając wielką radość, że koncert może się odbyć w tak licznym gronie miłośników dobrej muzyki. Prowadząca koncert Magdalena Franaszek-Niewiadomska, zapewniła że będzie to wyjątkowy wieczór. Zarówno ze względu na repertuar, jak i na artystów, którzy zaprezentują się na scenie. I tak właśnie było.

Zmierzyć się z muzyką Czesława Niemena to duże wyzwanie. Był to jeden z najwybitniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystów w historii polskiej muzyki. Mariusz Dyba zdecydowanie temu wyzwaniu sprostał. Idealnie oddał charakter i ponadczasowość muzyki Niemena, zachowując jednocześnie własną osobowość sceniczną. Wokalista z należytym szacunkiem podszedł do znanych wszystkim przebojów takich jak „Płonie stodoła”, „Pod papugami” czy „Sen o Warszawie”. Zdobył tym uznanie publiczności, która po każdym z utworów wyrażała swój zachwyt gromkimi brawami. Nie zabrakło też ciekawych anegdot z życia Niemena, które wokalista przybliżał pomiędzy piosenkami. Dla większości gości „Kontrastu” była to muzyka ich młodości. Wywołało to wiele wspomnień, którymi słuchacze chętnie wymieniali się po koncercie. A Mariusz Dyba wielokrotnie tego wieczoru został nazwany „współczesnym Niemenem”.

Fantastycznie zaprezentował się również Jacek Prokopowicz, który wielokrotnie już gościł na scenie „Kontrastu”, akompaniując różnym artystom. Wczorajszym występem kolejny raz potwierdził swój niewątpliwy kunszt muzyczny.


Koncert z założenia poświęcony był twórczości Czesław Niemena, ale niepozbawiony był też niespodzianek. Nawiązując do Święta Zakochanych sprzed kilku dni, artyści zaprezentowali też kilka piosenek o miłości. Ku uciesze publiczności, znalazły się wśród nich takie utwory jak „Dni których nie znamy” z repertuaru Marka Grechuty, wielki przebój Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam gdzie byłem” oraz „C’est la vie” Andrzeja Zauchy. Publiczności nie trzeba było namawiać do wspólnego śpiewania.


Był to wyjątkowy wieczór pełen ponadczasowej muzyki w wyśmienitym wydaniu. Zakończył się znanym wszystkim protest songiem „Dziwny jest ten świat”, który zachwycona publiczność doceniła owacją na stojąco. I choć Mariusz Dyba chcąc pozostawić lekki niedosyt nie dał namówić się na bis, jest duże prawdopodobieństwo, że niebawem ponownie zagości w Sochaczewie.


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka


Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ


More

Ułatwienia dostępu