Wernisaż wystawy ceramiki

W piątkowy wieczór 22 marca odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ceramiki, na której swoją twórczość prezentują Maja Ryż-Kobek i Ewa Boguszewska. Artystki zajmują się ceramiką od ponad 20 lat. Prezentowane prace przygotowane zostały specjalnie na wystawę w Galerii ZeDeK. Ekspozycja zachwyca różnorodnością form i ciekawą kolorystyką.


Przybyłych na wernisaż gości, wśród których była m.in. sekretarz miasta dr Joanna Niewiadomska-Kocik oraz prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Jadwiga Urbaniak, przywitał dyrektor Sochaczewskiego Centrum Kultury Artur Komorowski. Dziękując wszystkim za obecność w tym gorącym przedświątecznym czasie, podkreślił swoje uznanie dla autorek wystawy i ich twórczości. Zachwyt wyjątkowością i piękną kolorystyką prezentowanych prac, wyraziła również sekretarz miasta dr Joanna Niewiadomska-Kocik, która wręczyła artystkom upominki i przekazała gratulacje w imieniu swoim i burmistrza Sochaczewa Piotra Osieckiego.


Kurator wystawy Marta Wasilewska przybliżyła wszystkim twórczość artystek, zwracając uwagę na ponadczasowość wykorzystywanego medium podstawowego, którym jest glina. Podkreśliła również wyjątkowy artyzm, a jednocześnie zmysł inżynierski niezbędny przy tworzeniu tego rodzaju form.


Prezentowane na wystawie prace powstały przy użyciu wielu różnorodnych technik. Są efektem eksperymentów z pigmentami, szkliwami czy roztopionym szkłem. Autorki wystawy, kształcąc się w Niepublicznej Artystycznej Policealnej Szkole Ceramiki „Ceramiq”, wypracowały swój indywidualny styl, który jest mocno zauważalny również na wystawie prezentowanej w Galerii ZeDeK.


Maja Ryż-Kobek pokazała dwa kierunki swojej twórczości – metaliczne i geometryczne formy oraz przedmioty użytkowe – wazy, dzbany i misy, które zachwycają kolorami i nasyconą barwą. Tematycznie nawiązują do natury, odzwierciedlając urok otaczającego nas świata oraz pokazują kobiecość w wiosennej odsłonie.


Prace Ewy Boguszewskiej są efektem obserwowania przyrody i zwierząt. Większość prac zbudowanych jest na bazie sfer. Formy kuliste są jedną z ulubionych form wykorzystywanych przez artystkę, ale powstają przy użyciu różnorodnych technik. Uwagę na wystawie przykuwają także abstrakcyjne prace artystki, które przybierają obłe, organiczne kształty.


Zachęcamy do zwiedzania wystawy, która dostępna jest w Sochaczewskim Centrum Kultury do końca kwietnia. Wstęp wolny.


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka
More