Kolorowy, pełen energii ludowy taniec, niosący się szerokim echem po widowni śpiew oraz skoczna muzyka wypełniły 12 maja miejski amfiteatr. W ramach tegorocznej „Majówki na ludowo” na scenie zaprezentowały się cztery zespoły, prezentując piękno naszego rodzimego folkloru.
W programie „Suita łowicka” w opracowaniu Tadeusza Melona zaprezentował się Zespół Ludowy Państwowej Szkoły Muzycznej przygotowany przez Małgorzatę Miłkowską-Cieślę. Występ został ciepło przyjęty przez publiczność. Wielkie brawa zdobył zespół „Zerowianki” ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sochaczewie, w programie przygotowanym przez Martę Śmielak, Monikę Smyczek i Monikę Ostrzyżek. Maluchy z dużym wdziękiem scenicznym zaprezentowały się przed publicznością.
Podczas ludowej majówki nie mogło zabraknąć Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „Folklorek” pod kierunkiem Katarzyny Proch. Tym razem dzieci i młodzież zaprezentowały się w wersji wokalnej, wykonując takie piosenki jak „Czerwone jagody” czy „W moim ogródecku”. Nie zabrakło też „Wiązanki góralskiej” i „Wiązanki krakowskiej”, do śpiewania których ochoczo włączyła się publiczność. Cały występ nagrodzony został gromkimi brawami i okrzykami zachwytu dumnych rodziców.
Gościnnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Gąbińska pod kierunkiem Katarzyny Gać, prezentując się w bardzo bogatym wokalno-tanecznym repertuarze. Występ wzbogacony był muzyką na żywo, za którą odpowiada w zespole Marcin de Lehenstein Werndl. Grupa młodzieżowa w pięknym stylu wykonała program „A kto nie śpiwo i nie tańcuje…” oparty na tańcach i pieśniach Górali Żywieckich. W wykonaniu grupy dorosłej publiczność obejrzała tańce i piosenki Księżaków Łowickich, przybliżające zwyczaje łowickich wesel oraz tańce i piosenki Czarnych Mazurów. „Ziemia Gąbińska” obecnie liczy około 100 osób, które w pięciu sekcjach rozwijają swoje muzyczne i taneczne pasje oraz zamiłowanie do folkloru. Zespół dał temu wyraz także podczas występu w Sochaczewie, wkładając ogrom serca w swoją prezentację. Wirujące w tańcu kolorowe stroje, radosne piosenki i ludowe przyśpiewki zachwyciły publiczność.
Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe statuetki zaprojektowane przez Annę Wolińską z impresariatu SCK.
Dziękujemy wszystkim wykonawcom za udział w tegorocznej „Majówce na ludowo”. Było to nie tylko piękne artystyczne widowisko, ale też ciekawa lekcja na temat folkloru i obrzędów ludowych.
Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka