VII PIKNIK WOJSKOWY

Za nami Piknik Wojskowy, który stał się już tradycją w naszym mieście. Od kilku lat, 15 sierpnia Sochaczewianie spotykają się by wspólnie uczcić Święto Wojska Polskiego. W tym roku wydarzenie odbyło się po raz siódmy i mimo upalnego popołudnia, zgromadziło w amfiteatrze rzesze mieszkańców Sochaczewa i okolic. VII Piknik Wojskowy odbył się pod patronatem honorowym burmistrza Daniela Janiaka. Organizatorami było Sochaczewskie Centrum Kultury i 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej.


Udział w Pikniku Wojskowym był doskonałą okazją by oddać hołd tym, którzy każdego dnia stoją na straży naszej Ojczyzny. Z możliwości tej rokrocznie korzystają Sochaczewianie. Nie inaczej było wczoraj. Uczestników wydarzenia powitała ze sceny Magdalena Franaszek-Niewiadmoska – główny specjalista ds. impresariatu i komunikacji cyfrowej SCK.


Na terenie wokół amfiteatru wojsko zaprezentowało m.in. przenośny zestaw przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun oraz dwa wozy bojowe typu Pilica. Było też stoisko promocyjne 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, gdzie zainteresowani mogli zaczerpnąć wiedzy nt jednostki wojskowej w Bielicach. Wielką popularnością cieszył się wojskowy trenażer do nauki celowania cyklop, z którego chętnie korzystały zarówno dzieci jak i dorośli. Równie duże zainteresowanie wywołało „poszukiwanie skarbów”, które zorganizowała Sochaczewska Grupa Odkrywców Historii. Namierzanie ukrytych w piachu przedmiotów wykrywaczem metali rokrocznie daje mnóstwo frajdy najmłodszym uczestnikom pikniku. Pojawił się także wóz strażacki z Komendy Powiatowej Państwowej  Straży Pożarnej w Sochaczewie, do którego można było wsiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.


Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II Batalionu 18 pułku piechoty zaprezentowało wystawę fotografii „Bitwa o Monte Casino”. Na stoisku promocyjnym Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą można było obejrzeć ręczny karabin maszynowy wz.28 “Browning” oraz nabyć muzealne wydawnictwa książkowe. Było również stoisko z numizmatami i wojskowymi orderami, które przygotował sochaczewski Klub Kolekcjonera.


Stałym elementem pikniku z okazji Święta Wojska Polskiego, jest pyszna wojskowa grochówka. O jej niewątpliwych walorach smakowych świadczy fakt, że do kuchni polowej utworzyła się gigantyczna kolejka, a zupa rozeszła się w mgnieniu oka. O podniebienia uczestników pikniku zadbało także Koło Gospodyń Wiejskich Borzymówka – Glinki, serwując swojskie przysmaki.


Podczas Pikniku Wojskowego nie mogło zabraknąć występów scenicznych, które rozpoczęły się „Koncertem pokoleń” w wykonaniu młodzieży z pracowni wokalnej Stowarzyszenia „Strasna Zaba” z Płochocina. Gościnny występ został ciepło przyjęty przez publiczność. W pięknym stylu zaprezentował się również zespół wokalny Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Nie zabrakło też występów uzdolnionych solistów Sochaczewskiego Centrum Kultury. Wielkie brawa zdobyła szer. Aleksandra Pasikowska z 38. Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej i jej interpretacje patriotycznych utworów, które wykonała w mundurze Wojska Polskiego.


Organizatorzy zadbali również o atrakcje dla dzieci. Animacje przy scenie poprowadził Piotr Milczarek, który jako „Wujcio Wariatuńcio” zadbał o dobry humor i świetną zabawę najmłodszych. Na stoisku SCK zorganizowany został plener malarski dla dzieci, które pod okiem artystki Moniki Boruty-Sałacińskiej stworzyły piękne prace. Były również ciekawe gry, w którym trzeba było wykazać się sprytem i kreatywnością. Do wspólnej zabawy zaprosili również instruktorzy ze Szkoły Tańca „Pasjonat”. Nauka podstawowych kroków samby sprawiła dużo radości zarówno młodszym jak i starszym uczestnikom pikniku. Wszyscy którzy wzięli w tanecznym wyzwaniu otrzymali upominki, które rozdawali prowadzący imprezę Anna Wolińska i Dawid Żakowski.



Organizatorzy dziękują partnerom wydarzenia za doskonałą współpracę, a wszystkim uczestnikom pikniku za wspólną zabawę.



Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka


Szersza fotorelacje dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ



More

Ułatwienia dostępu