Międzynarodowy Festiwal Teatralny Unity – Spektakl „Hamlet no more” / premiera

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Unity” to projekt społeczno‐artystyczny oparty na potencjale lokalnych środowisk miasta Sochaczew i jego okolic (Sochaczewskie Centrum Kultury, Teatr Maska, Zespół taneczny Abstrakt, Orkiestra Kameralna Camerata Mazovia, Pracownia Eksperymentów Audiowizualnych), jak również na wymianie i współpracy międzynarodowej z partnerami z Czech (Cooltour, Ostrava), Słowacji (PST – Contemporary Dance Space, Kosice) i Węgier (Ziggurat, Budapeszt). Przewiduje szereg wydarzeń́ artystycznych i społecznych realizowanych na terenie Miasta Sochaczew i w Sochaczewskim Centrum Kultury w sierpniu 2019 roku.


Mocnym akcentem festiwalu Unity była premiera sztuki „Hamlet no more” Teatru Maska w reżyserii Dawida Żakowskiego. Spektakl zaprezentowany został 22 sierpnia w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie. Nowatorska, pełna emocji i silnej ekspresji wersja Hamleta zachwyciła publiczność, która szczelnie wypełniła salę widowiskową. Reżyser wraz z aktorami „Maski” przełamali wiele schematów tradycyjnego „Hamleta”, pokazując go w nowej odsłonie. Spektakl w wielu miejscach nawiązywał do współczesnych dramatów naszego życia. Okazuje się, że każdy z nas może być Hamletem bądź Ofelią, a na fundamentalne pytania odnośnie życia, zmuszony jest odpowiedzieć sobie sam. Reżyser pozostawił widzom w tym zakresie duże pole do własnej interpretacji.


Hamlet w 4K w ramach UNITY Międzynarodowy Festiwal Teatralny

Yuval Noah Harari, słynny izraelski historyk i wizjoner, w swej najnowszej książce „21 lekcji na XXI wiek” ostro krytykuje obecny system edukacyjny.

Harari pisze, że jeśli masz 15 – 16 lat to nie daj się zwieźć nauczycielom, autorytetom i systemowi edukacyjnemu, a nawet samemu sobie. Według izraelskiego historyka obecny system edukacyjny jest bezużyteczny, głos wewnętrzny jest zagłuszany i manipulowany, a wszelkie autorytety można podważyć. Bo nikt nie jest w stanie przewidzieć jaka wiedza i jakie umiejętności będą potrzebne nam za 25 lat. To na czym powinien skupić się każdy młody człowiek i tym samym system edukacyjny to 4K:

– Krytyczne myślenie
– Kreatywność
– Komunikacja
– Kooperacja

Co to ma wspólnego z Hamletem? Dużo i nic. Z zespołem młodych performerów Teatru Maska Sochaczew, postanowiliśmy uruchomić 4K w odniesieniu do Hamleta, w wyniku tego twórczego procesu powstał spektakl „Hamlet no more”, który jest:

– krytyczny wobec Hamleta
– uruchomiający kreatywność i wolność młodych performerów
– badający marginalną komunikatywność cielesną
– skupiający się na kooperacji, wielomiesięcznej pracy zespołowej podważającej autorytety, autorytarność i granice wolności


Fot. Iza Strzelecka, Sebastian Stępień


Reżyseria: Dawid Żakowski
Współpraca przy scenografii i kostiumach: Alona Zozulia, Khava Kawa Soldaeva, Piotrek Szczygielski,
Muzyka i światło: Maciej Tomaszewski
Współpraca przy wideo: Gamid Ibadullayev studio, Franek Bednarczyk
Wykonanie i dramaturgia: Oliwia Białas, Daria Dudek, Marysia Fornalska, Ula Jagielska, Kacper Kalota, Michał Klin, Daria Mazippus, Zuzia Mikołajczyk, Mateusz Nguyen, Dawid Osiński, Paula Szewczyk, Jakub Tomaszewski, Paweł Zatorski
Produkcja: SCK, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, Teatr Maska
Współpraca: Filip Chojnacki, Klaudia Cieślak, Weronika Nguyen, Wojtek Kryś, Barbara Mońka, Mateusz Witkowski, Antek Kudelko, Jakub Felczak

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Sochaczew i przez Rządy Czech, Słowacji, Węgier, Polski w ramach Visegrad Grants ze środków International Visegrad Fund.

More
NOWY NUMER RACHUNKU BANKOWEGO SCK: 50 9283 0006 0000 1985 2000 0030
Szanowni rodzice/opiekunowie/uczestnicy zajęć, informujemy, że od dnia 1.12.2019 r. zmianie ulega numer rachunku bankowego Sochaczewskiego Centrum Kultury do celów dokonywania opłat za zajęcia.
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup