Międzynarodowy Festiwal Teatralny Unity – Spektakl “Hamlet no more” / premiera

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Unity” to projekt społeczno‐artystyczny oparty na potencjale lokalnych środowisk miasta Sochaczew i jego okolic (Sochaczewskie Centrum Kultury, Teatr Maska, Zespół taneczny Abstrakt, Orkiestra Kameralna Camerata Mazovia, Pracownia Eksperymentów Audiowizualnych), jak również na wymianie i współpracy międzynarodowej z partnerami z Czech (Cooltour, Ostrava), Słowacji (PST – Contemporary Dance Space, Kosice) i Węgier (Ziggurat, Budapeszt). Przewiduje szereg wydarzeń́ artystycznych i społecznych realizowanych na terenie Miasta Sochaczew i w Sochaczewskim Centrum Kultury w sierpniu 2019 roku.


Mocnym akcentem festiwalu Unity była premiera sztuki “Hamlet no more” Teatru Maska w reżyserii Dawida Żakowskiego. Spektakl zaprezentowany został 22 sierpnia w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie. Nowatorska, pełna emocji i silnej ekspresji wersja Hamleta zachwyciła publiczność, która szczelnie wypełniła salę widowiskową. Reżyser wraz z aktorami “Maski” przełamali wiele schematów tradycyjnego “Hamleta”, pokazując go w nowej odsłonie. Spektakl w wielu miejscach nawiązywał do współczesnych dramatów naszego życia. Okazuje się, że każdy z nas może być Hamletem bądź Ofelią, a na fundamentalne pytania odnośnie życia, zmuszony jest odpowiedzieć sobie sam. Reżyser pozostawił widzom w tym zakresie duże pole do własnej interpretacji.


Hamlet w 4K w ramach UNITY Międzynarodowy Festiwal Teatralny

Yuval Noah Harari, słynny izraelski historyk i wizjoner, w swej najnowszej książce “21 lekcji na XXI wiek” ostro krytykuje obecny system edukacyjny.

Harari pisze, że jeśli masz 15 – 16 lat to nie daj się zwieźć nauczycielom, autorytetom i systemowi edukacyjnemu, a nawet samemu sobie. Według izraelskiego historyka obecny system edukacyjny jest bezużyteczny, głos wewnętrzny jest zagłuszany i manipulowany, a wszelkie autorytety można podważyć. Bo nikt nie jest w stanie przewidzieć jaka wiedza i jakie umiejętności będą potrzebne nam za 25 lat. To na czym powinien skupić się każdy młody człowiek i tym samym system edukacyjny to 4K:

– Krytyczne myślenie
– Kreatywność
– Komunikacja
– Kooperacja

Co to ma wspólnego z Hamletem? Dużo i nic. Z zespołem młodych performerów Teatru Maska Sochaczew, postanowiliśmy uruchomić 4K w odniesieniu do Hamleta, w wyniku tego twórczego procesu powstał spektakl „Hamlet no more”, który jest:

– krytyczny wobec Hamleta
– uruchomiający kreatywność i wolność młodych performerów
– badający marginalną komunikatywność cielesną
– skupiający się na kooperacji, wielomiesięcznej pracy zespołowej podważającej autorytety, autorytarność i granice wolności


Fot. Iza Strzelecka, Sebastian Stępień


Reżyseria: Dawid Żakowski
Współpraca przy scenografii i kostiumach: Alona Zozulia, Khava Kawa Soldaeva, Piotrek Szczygielski,
Muzyka i światło: Maciej Tomaszewski
Współpraca przy wideo: Gamid Ibadullayev studio, Franek Bednarczyk
Wykonanie i dramaturgia: Oliwia Białas, Daria Dudek, Marysia Fornalska, Ula Jagielska, Kacper Kalota, Michał Klin, Daria Mazippus, Zuzia Mikołajczyk, Mateusz Nguyen, Dawid Osiński, Paula Szewczyk, Jakub Tomaszewski, Paweł Zatorski
Produkcja: SCK, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, Teatr Maska
Współpraca: Filip Chojnacki, Klaudia Cieślak, Weronika Nguyen, Wojtek Kryś, Barbara Mońka, Mateusz Witkowski, Antek Kudelko, Jakub Felczak

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Sochaczew i przez Rządy Czech, Słowacji, Węgier, Polski w ramach Visegrad Grants ze środków International Visegrad Fund.

More

Ułatwienia dostępu