Wystawy online w Galerii ZeDeK

Sochaczewskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza miłośników sztuki do internetowej Galerii e-ZeDeK.


Otwarcie pierwszej wystawy online w Galerii ZeDeK odbyło się na profilu „e-SCK” w piątek 20 marca. Zaprezentowana została twórczość Mai Ryż.

Maja Ryż prowadzi w Sochaczewskim Centrum Kultury pracownię ceramiki Majolika. Jako pedagog, nauczyciel Montessori, plastyk, ceramik od ponad 16 lat pracuje z dziećmi. Doświadczenie zawodowe i wykształcenie zdobywała w Polsce oraz za jej granicami.

„Pracowałam jako nauczyciel wychowawca w Domu Dziecka, poza tym prowadziłam zajęcia artystyczne dla młodzieży w centrum kultury i galerii. W ciągu dziewięcioletniego pobytu w Irlandii pracowałam jako przedszkolny nauczyciel Montessori. Równocześnie prowadziłam zajęcia artystyczne w Korpusach Pokoju przy Duszpasterstwie Ojców Dominikanów w Dublinie. Włączałam się w realizację projektów mających na celu integrację społeczno- kulturalną. Współorganizowałam Kiermasz Bożonarodzeniowy przy Polskim Ośrodku Społeczno- Kulturalnym w Dublinie, wystawiałam swoje prace malarskie podczas wystawy Kobieta Kreatywna w tym samym miejscu” – opowiada artystka. Zachęca przede wszystkim do pracy z gliną, która daje zastrzyk pozytywnej energii, sprzyja relaksacji, pozwala na eksperymentowanie i twórcze poszukiwanie rozwiązań – „Tworząc odwołuję się do nieskończonych pokładów inspiracji, tkwiących w świecie roślin, geometrii, abstrakcji. Pomysły płyną zewsząd. Czasami zaskakujące skojarzenia przychodzą niespodziewanie- przez zatrzymanie się na jakimś elemencie rzeczywistości- wykadrowanym (w umyśle) fragmencie drzewa czy krajobrazu, napotkanej roślinie, chropowatym kamyku, nasionku, kałuży… Wszystko może być inspiracją”.


Otwarcie Wystawy Mai Ryż

Sochaczewskie Centrum Kultury zaprasza do internetowej Galerii ZeDeK i do zapoznania się z twórczością Mai Ryż. Muzyka – orkiestra kameralna Camerata Mazovia.

Opublikowany przez E-SCK Piątek, 20 marca 2020

Wirtualna wystawa twórczości Mai Ryż dostępna jest również na profilu „e-SCK” na facebooku —> TUTAJ

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-


Otwarcie drugiej wystawy online w Galerii ZeDeK odbyło się na profilu e-SCK na facebooku w piątek 27 marca. Tym razem pokazaliśmy twórczość malarską artystki sztuk pięknych – Moniki Boruty-Sałacińskiej. Wirtualna wystawa uzupełniona została dźwiękami muzyki klasycznej w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia.

Monika Boruta-Sałacińska maluje światło, uczucia i ulotne chwile. Sięga do istoty ludowego piękna, które jest dla niej spontanicznie i wynika z zamiłowania do sztuki prostej. Przeplata impresjonizm dodający obrazom lekkości z realizmem, który modeluje światło i kontury. Obserwuje świat, ludzi i przyrodę, stąd czerpie inspiracje. Artystka prowadzi w Sochaczewskim Centrum Kultury zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 1999 roku czynnie uczestniczy w plenerach i wystawach. Ma na swoim koncie wielokrotne zwycięstwo w biennale ,,Sochaczewski Laur, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie Kocham Polskę – Skarby Narodu. Jej obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach i kościołach w Polsce, Hiszpanii (Madryt), Bułgarii, Stanach Zjednoczonych (New Jersey), Szwajcarii i Francji (Paryż).


Wystawa malarstwa Moniki Boruty-Sałacińskiej

Zapraszamy do internetowej galerii ZeDeK na otwarcie wystawy twórczości Moniki Boruty-Sałacińskiej. Artystki, która potrafi "zarazić" pasją nie tylko do sztuki, lecz także do życia. A jego ulotne chwile łapie i zatrzymuje w impersjonistycznych barwach na płótnie. Artystka maluje światłem, jej prace można spotkać w prywatnych kolekcjach i kościołach w Polsce, Hiszpanii (Madryt), Bułgarii, Stanach Zjednoczonych (New Jersey), Szwajcarii i Francji (Paryż).Wystawie towarzyszy muzyka z płyty orkiestry kameralnej Camerata Mazovia "Życie jest piękne" – Rolf Lovland "Song from Secret Garden ". Solo na skrzypcach Oliwia Królak. 🙂

Opublikowany przez E-SCK Piątek, 27 marca 2020

Wirtualna wystawa malarstwa Moniki Boruty-Sałacińskiej dostępna jest również na profilu „e-SCK” na facebooku —> TUTAJ


—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-


Jako trzecia w Galerii ZeDeK zaprezentowana została Wielkanocna wystawa pokonkursowa, na której zaprezentowane zostały prace nadesłane do Konkursu na najładniejszą kartkę i ozdobę wielkanocną. Otwarcie wystawy odbyło się w piątek 3 kwietnia na profilu „e-SCK.

Wystawa pokonkursowa KARTKA I OZDOBA WIELKANOCNA

Zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej KARTKA I OZDOBA WIELKANOCNA. Wszystkim uczestnikom, nauczycielom, instuktorom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i gratulujemy wspaniałej twórczości małym artystom!

Opublikowany przez E-SCK Piątek, 3 kwietnia 2020

Wystawę można obejrzeć również na profilu „e-SCK” na facebooku —> TUTAJ

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-


W piątek 10 kwietnia Galeria ZeDeK kolejny raz otworzyła swoje wirtualne drzwi. Tym razem zaprezentowana została twórczość Gamida Ibadullayev’a.

Gamid Ibadullayev – artysta malarz, rzeźbiarz, historyk sztuki, fotograf, operator filmowy i muzyk. Wielokrotnie zaskakiwał twórczością w Polsce i na całym świecie. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Baku, a w Sochaczewskim Centrum Kultury prowadzi Pracownię Eksperymentów Audiowizualnych.

Gamid urodził się w 1980 r. w Baku, w Azerbejdżanie. Tam też, na Akademii Sztuk Pięknych, studiował ceramikę i historię sztuki, w 2003 roku otrzymał dyplom magistra. Inspirowała go fotografia i polscy artyści. Wybiera naszą uczelnię i… pakuje plecak. Tu jednak stwierdza, że same zdjęcia to za mało, żeby odbić procesy, którym ulega wciąż zmienna, chimeryczna przyroda. Tak więc w 2008 roku ukończył kierunek operatorski Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie.

Ibadullayev stworzył swój własny awatar, którego zamknął w pierwotnej symbolice, przywołując w swej twórczości niepowtarzalną falę zapomnianych dźwięków oraz struktur. Awatar artysty, w zarzuconym skomplikowanymi formami świecie sztuki, zaskakuje odbiorcę prostotą opartą na przyrodzie, której przecież jesteśmy nierozerwalną częścią. „Nie chcę konkurować z przyrodą, chcę z nią współpracować” – tłumaczy. Wizje awatara zapisuje w skomplikowanych obrazach wypełnionych skrajnymi emocjami, w których niepokój i cisza ciągle ze sobą konkurują. To mocna odpowiedź Gamida na sztuczny twór, jakim jest machina cywilizacji. Sztucznego bytu, który nieustanie „udoskonalamy”, depcząc to, co… ludzkie. „Ludzie, ludziom zgotowali taki los” zdaje się przemawiać jego awatar. I, paradoksalnie, pokazuje nam zupełnie inną perspektywę – ciągłość białego szumu. Dźwięku, który znany jest nam tak dobrze od pierwszych chwil naszego istnienia. Co ciekawe, nie wymusza na odbiorcy akceptacji swoich wizji. Białym szumem przywraca prawdę, którą każdy może odczytać na swój sposób. Taki odbiór sztuki pozwala na zachowanie własnej tajemnicy, indywidualizmu przy jednoczesnym współistnieniu w społeczeństwie. Gamid jest też muzykiem. Tu awatarowi pozwala na tworzenie swobodnych improwizacji, które przenikają się z muzyką innych wykonawców przynależących do zespołu. Melodia, rytm ustępuje miejsca tematowi, a same utwory świetnie współgrają z infernalną poetyckością przyrody zatrzymaną w dźwiękach, kadrze, rzeźbie czy obrazie.


GAMID IBADULLAYEV – sztuka, bez której nie mogę żyć

"Zapraszamy i galerię otwieramy 🙂 Dziś prezentujemy twórczość Gamida.Gamid Ibadullayev artysta malarz, rzeżbiarz, historyk sztuki, urodzony w 1980 w Baku. Ukończył ceramikę i historię sztuki na Akademii w Baku (2003) oraz kierunek operatorski na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie (2008). Od 2005 roku mieszka i pracuje w Polsce. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, muzyką, filmem i fotografią. Prezentował prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz zagranicą. Członek Związku Azerbejdżańskich Artystów Plastyków. Założyciel formacji „Gamid Group”, w której tworzy muzykę eksperymentalną do autorskich filmów i prac video. Gra także Azerbejdżańską muzykę ludowa w trio „Hava” Od 2016 roku prowadzi pracownie Eksperymentów Audiowizualnych w Sochaczewskim Centrum Kultury.www.gamid.eu

Opublikowany przez E-SCK Piątek, 10 kwietnia 2020

Wystawa twórczości Gamida Ibadullayev’a dostępna jest również na profilu „e-SCK” na facebooku —> TUTAJ—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————


24 kwietnia w internetowej Galerii ZeDeK na profilu e-SCK na facebooku odbyło się otwarcie wystawy Malujące Ewy. XII edycja, zatytułowana „W drodze”, zaprezentowana została w wersji online.


Malujące Ewy to największa na naszym terenie wystawa zbiorowa, na której prezentowana jest twórczość pań z terenu miasta i powiatu sochaczewskiego. Dołączają również panowie.


Na tegorocznej wystawie zaprezentowane zostały prace 25 autorów:
– Anny Matusiak
– Anny Szymajdy
– Barbary Derdy
– Barbary Jachimowicz
– Blanki Krzemińskiej
– Bożeny Kalkowskiej
– Cecylii Charążki
– Daniela Kruka
– Elżbiety Duńskiej
– Ewy Kłopotowskiej-Jordan
– Ewy Kryczki
– Ewy Słubik
– Eweliny Wasilewskiej
– Grażyny Gatys
– Haliny Szymańskiej
– Hanny Pietrzak
– Jolanty Małczak
– Kamila Biernackiego
– Karoliny Derdy
– Katarzyny Kwiatkowskiej
– Klaudiusza Grabisny
– Marceliny Więcek
– Michała Florczaka
– Moniki Boruty-Sałacińskiej
– Sylwii Zgłobickiej


Malujące Ewy – "W drodze"

Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli zaprosić państwa do Galerii Trakt w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. Chopina, na uroczyste otwarcie wystawy "W drodze" z cyklu – Malujące Ewy. Tymczasem mała zajawka tego, co będzie można obejrzeć na wystawie. Oprawa muzyczna: Klara Zawadzka.

Opublikowany przez E-SCK Piątek, 24 kwietnia 2020


Wystawa „W drodze” z cyklu Malujące Ewy dostępna jest również na profilu „e-SCK” na Facebooku —> TUTAJ


—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————


1 maja w Galerii e-ZeDeK na na profilu e-SCK na facebooku zaprezentowana została kolejna wystawa. Tym razem obejrzeliśmy twórczość Zdzisława Chlebowskiego.


Zdzisław Chlebowski – artysta, nauczyciel, a przede wszystkim niezwykle wrażliwy człowiek, który od lat czerpie inspiracje ze swojej pasji, którą są podróże. Portretuje dzieci, kobiety, rzadziej wykonuje portrety męskie. Tajemnica zamknięta w twarzach dziecięcych i kobiecych jest wyzwaniem do mierzenia się z modelem. Artysta zachęca swoich uczniów do rozwijania zdolności plastycznych. Wspólnie z nimi prezentował prace na licznych wystawach. Trzykrotnie otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Otwarcie wystawy Zdzisława Chlebowskiego w galerii e-ZeDeK

Nieprzypadkowo, właśnie dziś 1 maja 2020 r. prezentujemy w galerii e-ZeDeK twórczość artysty niepokornego Zdzisława Chlebowskiego, pana od historii. Zdzisław Chlebowski jest bowiem nauczycielem, historykiem, artystą, podróżnikiem i nade wszystko pedagogiem z powołania. To wyjątkowy człowiek, który cierpliwie, ze stoickim wręcz spokojem przekazuje kolejnym pokoleniom wiedzę niezapisaną na suchych kartach historii. Zawsze uśmiechnięty, dla każdego znajdzie czas na rozmowę o sztuce, odległych krajach i ich tradycjach, a także o zwykłych ludzkich rzeczach. Chociażby o kawie! Mówi językiem prostym, trafiającym prosto w serca. Zdzisława Chlebowskiego, poznałam kilka lat temu na wystawie w Kramnicach, gdzie otaczał go tłum przyjaciół i kilka pokoleń uczniów, którzy z szacunkiem przywitali go gromkimi brawami. Jego krótka prelekcja przemieniła się w ciepły dialog z publicznością. W tej skromnej przemowie artysta wyróżnił swojego przyjaciela…. Ucznia, który – jak powiedział pan od historii – nauczył go, że malować można słowami, będąc niewidomym… Mówił językiem "Sklepów Cynamonowych", gdzie zwykła przechadzka do marketu zamieniała się w podróż w odległe, egzotyczne kraje.W taką podróż Zdzisław Chlebowski zabierze nas i dziś. I choć w tak trudnych obecnie czasach wyjazdy w egzotyczne kraje są niemożliwe, to portrety artysty niepokornego nagle przemawiają, przywracają wartości uniwersalne, dają możliwość wirtualnego spotkania człowieka z człowiekiem.Anna Wolińska

Opublikowany przez E-SCK Piątek, 1 maja 2020


Wystawę można obejrzeć również na profilu e-SCK” na facebooku —> TUTAJ


—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-


Kolejną artystką, której wystawę zaprezentowano w wirtualnej Galerii e-ZeDeK jest Hanna Pietrzak. Wystawa została otwarta 15 maja na profilu E-SCK na Facebooku.


Pastelowa twórczość Hanny Pietrzak przeniesie nas w świat tajemniczych ogrodów, gdzie wszystko, poukładane pozornie w artystycznym chaosie, ma swój ustalony porządek, przynoszący spokój i wytchnienie. Artystka twierdzi, że „woli malować niż mówić”. I w tym malarstwie ukryta jest przepiękna rozmowa z samym sobą, drugim człowiekiem, a także z przyrodą i życiem w ogóle.


Wystawę można obejrzeć na profilu „e-SCK” na facebooku —> TUTAJ

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-


W piątek 22 maja na profilu E-SCK na Facebooku odbyło się otwarcie wystawy twórczości Emilii Zielińskiej. To kolejna wystawa, która została zaprezentowana w wirtualnej galerii e-ZeDeK.


Emilia Zielińska urodziła się w Zgierzu. Jest absolwentką Malarstwa na UAM w Poznaniu, Wzornictwa na ASP w Gdańsku oraz studiów podyplomowych Centrum Kształcenia Podyplomowego w Łodzi. Brała udział w wielu wystawach grupowych oraz indywidualnych. Jest także autorem ilustracji do książek: „Nie pękaj!” „Bajka o bąbelku z Ożarowa Mazowieckiego” oraz „Ale jaja, przepisy dla 7 latków!”. Artystka wykonywała również prace malarskie przy polichromii wielu Kościołów. Obecnie wykonuje projekty malarskie, rysunkowe a w Sochaczewskim Centrum Kultury wraz z Ewą Kubeł-Zielińską prowadzi pracownię rysunku i malarstwa „Wytwórnia”, do której uczęszczają dzieci, młodzież oraz dorośli.


Wirtualna wystawa twórczości Emilii Zielińskiej

Emilia Zielińska urodziła się w Zgierzu, a w Sochaczewskim Centrum Kultury prowadzi pracownię rysunku i malarstwa "Wytwórnia". Warto też dodać, że razem z Ewą Kubeł-Zielińską przez wiele lat współtworzyły… właśnie galerię ZeDeK!Emilia Zielińska jest artystką, która z niebywałą, wręcz fotograficzną prezycją, zapisuje pełne uroku chwile w swych obrazach. Jej twórczość przemawia do odbiorcy całą paletą pozytywnych emocji ukrytych chociażby w ciepłych barwach. Oglądając jej prace, ma się wrażenie, że otwiera się album wspomnień. Taki album, który otula dobrem cały dom…Emilia Zilińska jest absolwentką Malarstwa na UAM w Poznaniu, Wzornictwa na ASP w Gdańsku oraz studiów podyplomowych Centrum Kształcenia Podyplomowego w Łodzi. Brała udział w wielu wystawach grupowych oraz indywidualnych. Jest także autorem ilustracji do książek: "Nie pękaj! Bajka o bąbelku z Ożarowa Mazowieckiego" oraz "Ale jaja, przepisy dla 7 latków!" Wykonywała prace malarskie przy polichromii wielu Kościołów. Obecnie wykonuje projekty malarskie, rysunkowe.Emilko, dziękujemy, że jesteś z nami i życzymy Ci samych sukcesów!—————————————————————-muzyka: Audionautix: Green Leaves – na licencji Creative Commons Attribution (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) Wykonawca: http://audionautix.com/

Opublikowany przez E-SCK Piątek, 22 maja 2020


Wirtualna wystawa Emilii Zielińskiej jest dostępna również na profilu e-SCK na Facebooku —> TUTAJ


27 marca 2020 | Kalendarium, KRONIKA, Z ostatniej chwili | Iza StrzeleckaMore